Ekspres z południa

9 listopada 2001 (artykuł sprzed 21 lat)

Dwa kolejne zwycięstwa w ekstraklasie odniosły koszykarki Lotosu VBW Clima Gdynia. W piątek, tuż po powrocie ze Stambułu, mistrzynie Polski pokonały w Lublinie Meblotap AZS 75:63 (15:21, 25:14, 16:15, 19:13,). Następnego dnia gdynianki pokonały w Łodzi ŁKS 86:66 (16:16, 20:13, 31:20, 19:17).

LOTOS: Ferdinand 8 i 8, Thorius 0 i 2, Pantelejewa 11 i 12, K. Dydek 2 i 10, Grubin 6 i 15, Smith 7 i 19, M. Dydek 23 i 8, Cupryś 0 i 8, Bibrzycka 0 i -, Szakirowa 16 i 4.

Gdynianki przyleciały ze Stambułu do Warszawy w piątek o 13.00, a już sześć godzin później w Lublinie nadrabiały zaległości ligowe z drugiej kolejki. Początek meczu nie był udany. Dzięki skuteczności białoruskich bliźniaczek Angeli Dubojskiej (7/13 w rzutach za dwa punkty, komplet trafionych dziewięciu rzutów wolnych, 10 zbiórek) i Oksany Dołgorukowej (5/15 za dwa punkty), które rzucały jak szalone, miejscowe w pierwszej kwarcie osiągnęły 10-punktową, przewagę. Po przerwach zaordynowanych przez Adama Ziemińskiego sytuacja została opanowana. Zlikwidowanie znacznej straty i objęcie sześciopunktowego prowadzenia w 24 min (47:41) to głównie zasługa Małgorzaty Dydek (9/19 za dwa punkty) i Elen Szakirowej (12 zbiórek), które wykorzystały przewagę wzrostu i siły fizycznej.

Po nocy spędzonej w Lublinie Lotos przemieścił się do Łodzi na mecz z ŁKS. Gdynianki dotarły na miejsce z opóźnieniem i przystąpiły do meczu bez rozgrzewki, a także bez przeziębionej Agnieszki Bibrzyckiej. Po pierwszej kwarcie gdynianki złapały właściwy rytm gry. Duża w tym zasługa Katie Smith (4/7 za dwa punkty, 3/4 za trzy punkty) oraz znakomitej gry w obronie Marie Ferdinand i Olgi Pantelejewej. Po raz pierwszy od dawien dawna Katarzyna Dydek zdobyła więcej punktów od Małgorzaty.

- Nie przywiązuję wagi do statystyk. Mamy tak wyrównaną kadrę, że zdobycze punktowe rozkładają się równo - mówi "Ptyś". - Na dłuższy czas mam dość podróży samolotem i autobusem. Miałyśmy zaburzenia równowagi. Nasze błędniki dostały wycisk. Najważniejszy był Stambuł. Mimo podróży i zmęczenia o wygrane w polskiej lidze byłam spokojna - dodaje Gordana Grubin.

- Wygraliśmy mecze ligowe, ale te zwycięstwa z chęcią oddałbym za wygraną w Stambule. Ten wyjazd pozostawił spory niedosyt - twierdzi trener Ziemiński.

Krystian Gojtowski

Głos Wybrzeża

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

11 Polskie Przetwory Basket Bydgoszcz 15 1 14 968:1291 16
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.

Wyniki 18 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - Ślęza Wrocław 58:78 (28:18, 10:19, 4:24, 16:17)
  • Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń - MKS Pruszków 82:59 (17:11, 22:5, 23:17, 20:26)
  • BC Polkowice - Enea AZS Politechnika Poznań 95:79 (13:24, 34:20, 26:21, 22:14)