Exact Częstochowa - Trefl Gdańsk 3:1. Sensacja i kuriozalna sytuacja w meczu

3 stycznia 2024, godz. 18:10
Opinie (23)

Trefl Gdańsk

W siatkówce rzadko oglądamy czerwone kartki, ale w meczu Trefla Gdańsk z drużyną Exact Systems Hemarpol Częstochowa, już w pierwszym secie otrzymali je: Mikołaj Sawicki (z lewej) i trener Igor Juricić (z prawej). W siatkówce rzadko oglądamy czerwone kartki, ale w meczu Trefla Gdańsk z drużyną Exact Systems Hemarpol Częstochowa, już w pierwszym secie otrzymali je: Mikołaj Sawicki (z lewej) i trener Igor Juricić (z prawej).

Trefl Gdańsk przegrał na wyjeździe z drużyną Exact Systems Hemarpol Częstochowa 1:3 (24:26, 16:25, 28:26, 17:25) w 14. kolejce PlusLigi. Porażkę z beniaminkiem trzeba traktować jako sensację. Ale to nie wszystko, bo dochodziło do innych kuriozalnych sytuacji. Rzadko się zdarza, by w siatkówce pokazywane były czerwone kartki. Tymczasem w pierwszym secie dochodziło do zamieszania, bo zobaczyli je: Mikołaj Sawicki i trener Igor Juricić, ale ich słuszność budzi spore wątpliwości. Żółto-czarni jeszcze przed startem spotkania nie byli pewni udziału w turnieju o Puchar Polski, a po tym starciu jeszcze bardziej skomplikowali swoją sytuację.

Exact Systems Hemarpol: Kowalski 4, Sobański 12, Hain 8, Dulski 25, Kogut 13, Schmidt 5, Takahashi (libero) oraz Keturakis

TREFL: Droszyński 1, Orczyk 17, Urbanowicz 4, Sasak 13, Sawicki 15, Niemiec 7, Pruszkowski (libero) oraz Gałązka 2, Nasevich 1, Czerwiński, Martinez (libero)

Trefl Gdańsk do meczu z Exact Systems Hemarpol Częstochowa przystąpił po 11-dniowej przerwie. Wydawało się, że to odpowiedni czas na wyleczenie urazów, bo do gry wrócił Karol Urbanowicz, ale ze względu na problemy zdrowotne zabrakło: Jordana Zaleszczyka, Lukasa KampyVoitto Koykki, którego ostatecznie zastąpił inny libero Dawid Pruszkowski. To jednak nie wystarczyło, bo żółto-czarni przegrali 1:3, co należy rozpatrywać w kategoriach sensacji. Częstochowianie są bowiem beniaminkiem PlusLigi.

Trefl Gdańsk wrócił do gry. To musiał zrobić, aby zagrać o Puchar Polski Trefl Gdańsk wrócił do gry. To musiał zrobić, aby zagrać o Puchar Polski

Gdańszczanie od samego początku mieli problem ze złapaniem rytmu. Musieli gonić wynik, a na domiar tego w ich szeregach szybko wkradły się nerwy. Przy wyniku 18:16 dla gospodarzy, sędzia Maciej Twardowski odgwizdał Urbanowiczowi przekroczenie czasu na zagrywkę, choć ten zmieścił się w regulaminowych 8 sekundach. Igor Juricić wszedł w dyskusję z arbitrem i... został ukarany czerwoną kartką, która w siatkówce powoduje przyznanie punktu drużynie przeciwnej.

Tego typu karanie w tej dyscyplinie sportu to wielka rzadkość. Ale w tym spotkaniu pojawiła się drugi raz już po chwili. Zagrywać miał Mikołaj Sawicki, ale żółto-czarni zaczęli schodzić z boiska myśląc, że częstochowianie wzięli czas. Rzeczywiście w hali słychać było sygnalizujący przerwę dźwięk, ale na to widocznie nie zezwolili sędziowie, znów odgwizdując przekroczenie czasu na zagrywkę. Tym razem w dyskusję wdał się Sawicki i on również zobaczył czerwoną kartkę.

Jak się później okazało właśnie tych dwóch punktów zabrakło Treflowi. Miejscowi wygrali pierwszą partię na przewagi 26:24.

Exact Systems Hemarpol Częstochowa poszedł za ciosem w drugim secie. Trefl cały czas miał problemy, popełniał błędy i w efekcie to gospodarze prowadzili grę aż do wygranej 25:16.

Na początku trzeciej partii trener Juricić dokonał korekt. Janusz Gałązka zastąpił Urbanowicza, a Jan Martinez Franchi wszedł na libero za Pruszkowskiego. Gdańszczanom gra wciąż nie kleiła się, ale w najważniejszym momencie potrafili obronić 2 piłki meczowe. W grze na przewagi było sporo dramaturgii, ale ostatecznie goście wygrali do 26 i przedłużyli rywalizację.

Trefl Gdańsk - Indykpol AZS Olsztyn 3:0. Przeczytaj relację Trefl Gdańsk - Indykpol AZS Olsztyn 3:0. Przeczytaj relację

Niestety nie przedłużyli jej na tyle, by choćby podzielić się punktami. Gospodarze znów udowadniali swoją dominację prowadząc przez całą partię. Finalnie zwyciężyli do 17, a w całym meczu 3:1.

Ta porażka poważnie komplikuje Treflowi awans do turnieju o Puchar Polski. Przypomnijmy, że z PlusLigi tego przywileju dostąpi 6 najlepszych zespołów na półmetku sezonu zasadniczego. W ostatnim meczu pierwszej rundy, żółto-czarni wcale nie będą faworytem, bo mierzą się z Asseco Resovią (sobota, godz. 14:45, Ergo Arena). Muszą wygrać lub ewentualnie liczyć na korzystne wyniki innych spotkań.

Wyniki 14 kolejki

• Exact Systems Hemarpol Częstochowa - TREFL GDAŃSK 3:1 (26:24, 25:16, 28:26, 25:17)
  • PGE GiEK Skra Bełchatów - Jastrzębski Węgiel 1:3 (22:25, 18:25, 25:23, 18:25)
  • Indykpol AZS Olsztyn - Projekt Warszawa 3:0 (27:25, 25:19, 25:19)
  • Enea Czarni Radom - Barkom Każany Lwów 3:1 (25:19, 25:14, 21:25, 25:18)
  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (26:24, 25:16, 26:28, 25:17)
  • Asseco Resovia - Bogdanka LUK Lublin 3:2 (24:26, 22:25, 26:24, 30:28, 15:9)
  • PSG Stal Nysa - Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:23, 25:19, 25:18)
  • GKS Katowice - KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:22, 25:23, 25:22)