Siatkarze znów dwukrotnie ograli Rosję

20 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Trefl Gdańsk

Piotr Gacek (drugi od lewej) dotychczas oglądał mecze Ligi Światowej 2015 z kwadratu dla rezerwowych. Zmieniło się to w sobotę. Piotr Gacek (drugi od lewej) dotychczas oglądał mecze Ligi Światowej 2015 z kwadratu dla rezerwowych. Zmieniło się to w sobotę.

Dwóch siatkarzy Lotosu Trefla wreszcie pojawiło się na boisku w kadrze Polski w Lidze Światowej 2015. Mateusz Mika i Piotr Gacek pomogli w sobotę w zwycięstwie nad Rosją 3:2. Dla tego drugiego był to powrót do kadry po czterech latach przerwy. Dzień wcześniej, także na boisku rywala, biało-czerwoni wygrali 3:1.

Rosja - Polska 1:3 (32:30, 14:25, 22:25, 18:25)

Rosja: Wolwicz 8, Siwożelez 9, Moroz 18, Kołodinski 1, Sawin 10, Aszczew, Werbow (libero) oraz Antipkin 1, Michajłow 1, Smoljar, Spiridonow 1, Birjukow, Obmoczajew (libero)

POLSKA: Drzyzga, Mika, Nowakowski 9, Kurek 26, Kubiak 15, Bieniek 12, Zatorski (libero) oraz Buszek 12, Możdżonek, Łomacz

Prosto w USA Polacy udali się do Rosji gdzie - choć to trochę dziwnie brzmi w kontekście tak utytułowanego rywala - zmierzyli się z najgorszą drużyną grupy A, Rosją. Rywale byli już praktycznie bez szans na awans do turnieju finałowego w Rio de Janeiro. To jednak nie zmieniało ich nastawienia. Od początku Ligi Światowej wiadomo, że Rosjanie przygotowują się do Pucharu Świata, w którym chcą wywalczyć awans do igrzysk olimpijskich w Brazylii w 2016 roku.

W pierwszym secie pierwszego meczu gospodarze zaczęli świetnie i prowadzili 8:4, a następnie 16:7. Biało-czerwonym udało się doprowadzić do gry na przewagi. W niej ostatecznie ulegli Rosjanom.

Tylko w tym secie na boisku przebywał Mateusz Mika. Przyjmujący Lotosu Trefla już podczas wcześniejszego meczu w Stanach Zjednoczonych wykazywał zmęczenie. W Rosji zastąpił go Rafał Buszek.

Biało-czerwoni zdominowali trzy kolejne sety i po raz trzeci w tym sezonie Ligi Światowej pokonali Rosję.

Rosja - Polska 2:3 (25:19, 21:25, 24:26, 25:20, 14:16)

Rosja: Wolwicz 4, Siwożelez 9, Moroz0 24, Antipkin 2, Sawin 19, Aszczew 12, Werbow (libero) oraz Ilinicz 5, Kołodinski, Michajłow, Spiridonow 1, Birjukow, Obmoczajew (libero)

POLSKA: Łomacz 2, Mika 19, Nowakowski 9, Kurek 23, Kubiak 13, Bieniek 13, Zatorski (libero) oraz Drzyzga, Możdżonek, Gacek (libero)

Tym samym sprawili, że Rosjanie stracili matematyczne szanse na ich dogonienie. Mało tego, dzięki zwycięstwu Irańczyków zbliży się do liderujących siatkarzy Stanów Zjednoczonych na trzy punkty i mieli tylko jedno zwycięstwo mniej.

W drugim starciu w Rosji trener Stephane Antiga postanowił postawić na tradycyjny wyjściowy skład. A to oznaczało, że na boisku ponownie zobaczyliśmy Mikę. Tym razem był to jednak siatkarz, który stał się rewelacją mistrzostw świata 2014 oraz poprowadził Lotos Trefl do srebrnego medalu PlusLigi. Kiedy można było atakować mocno po skosie, robił to. Gdy zdarzyła się potrzeba uderzyć piłkę technicznie, także nie miał z tym problemów.

Polacy jednak ponownie nie dali rady Rosjanom w pierwszym secie, ale od drugiego zaczęli się rozkręcać. W wyjściowym składzie na libero rozpoczął oczywiście Paweł Zatorski. Po raz pierwszy w tegorocznej Lidze Światowej trener Polaków zdecydował się zagrać na dwóch libero. I w drugim secie dał zadebiutować w obecnych rozgrywkach Piotrowi Gackowi.

Libero Lotosu Trefla odpoczywał od kadry przez 4 lata. Prawdę mówiąc mało kto spodziewał się, że ten 37-letni siatkarz zagra jeszcze raz w koszulce z orłem na piersi. A jednak się udało. W poprzednich 7 meczach Ligi Światowej 2015 obserwował poczynania kolegów z kwadratu dla rezerwowych.

Zmieniło się to w sobotę. I także Gacek dołożył cegiełkę do zwycięstw w drugim i trzecim secie. Zatrzymywał mocne ataki Rosjan, do tego, podobnie jak w Lotosie Treflu, mobilizował do walki kolegów.

POLACY ZGOTOWALI HORROR W ERGO ARENIE

Ale tak, jak w drugim meczu w Ergo Arenie przeciwko Rosjanom pod koniec maja, tak i w sobotę biało-czerwoni pozwolili rywalom dojść do tie-breaka. To jednak nie robiło różnicy Polakom w przypadku zwycięstwa. W tegorocznej Lidze Światowej to one są najważniejsze, a dopiero na drugim miejscu punkty. I komplet zwycięstw udało się przywieźć także z Rosji.

• Błagam o wzmocnienia!! (1)

Kiedy widzę jak eksploatowani są nasi "najważniejsi" Treflowicze (zwłaszcza Mateusz), do podświadomie obawiam się o ich formę w lidze itd. Do tego ostatnio nie brakowało Newsów o poważnych wzmocnieniach najpoważniejszych drużyn ligowych (zwłaszcza Resovi i ZAKS-y). Po cichu liczyłem że może ktoś z Jastrzębie (Łasko, Bartman itd.) do nas przyjdzie. Póki co nic takiego się nie dzieje (jeden transfer i to raczej z perspektywami w dalszej przyszłości), Boję się że bez wzmocnień - mimo niewątpliwie fajnych i ambitnych zawodników-zabraknie Treflowi trochę "pary" jak reprezentacji w meczu z USA. Może trochę panikuję (wszak kto by przed sezonem dawał Treflowi szanse na to co osiągnął), ale jakoś tak niezbyt się z tym czuję.
    A w co tym sądzicie??
    Ps. Pozdrawiam i szczerze gratuluję Panu Piotrowi powrotu do pierwszej 6 reprezentacji w tak ważnym meczu.