Gdyby nie Atkins...

1 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Mistrzowie Polski drugi mecz półfinałowy play off z Energą Czarnymi Słupsk rozpoczęli od wyniku... 0:11, a w inauguracyjnej kwarcie zdobyli zalewie siedem punktów. Jednak Prokom Trefl ma na ławce koszykarza, który w każdym innym zespole polskiej ekstraklasy praktycznie nie schodziłby z parkietu. Rashid Atkins wyszedł z rezerwy, by w drugiej kwarcie zdobyć 19 punktów i przywrócić status quo. Ostatecznie gospodarze triumfowali 73:57 (7:17, 27:14. 18:15, 21:11). Stan rywalizacji play off 2-0. Trzeci mecz, w przypadku kolejnej wygranej sopocian - ostatni odbędzie się w środę o godzinie 18.30 w Słupsku.

PROKOM TREFL: Jagodnik 12 (2x3), Wójcik 9 (1x3), Nemeth 6 (1x3), Masiulis 5, Pacesas 4 oraz Atkins 19 (3x3), Dylewicz 8, Nordgaard 7 (1x3), Andersen 3.

ENERGA CZARNI: Dunn 17 (1x3), Barlett 10 (2x3), Davis 8, Kudriawcew 7, Frasunkiewicz 6 oraz Burneika 7 (1x3), Kikerpill 2, Jagoda 0, Flieger 0.

Sędziowali: Bachański (Warszawa), Fiedler (Poznań), Kuczyński (Koszalin). Widżów: 2000.

W niedzielny wieczór Słupsk zdominował Sopot. Przynajmniej do czasu... Gdy pół godziny przed meczem koszykarze Energi wyszli na rozgrzewkę, poczuli się jak w "Gryfii". Przywitał ich aplauz około 100 kibiców ze Słupska. Ci ostatni zdążyli jeszcze pomrukiem niezadowolenia pomieszanym z gwizdami powitać Prokom Trefl, korzystając z faktu, że miejscowi fani dopiero kilka minut przed grą zapełnili trybuny. Czyżby mistrzowie się tym wszystkim speszyli? Bo zafundowali jedno z najgorszych otwarć, o ile nie najgorsze - w liczącej niewiele ponad 10 lat historii klubu Pierwsze punkty dla gospodarzy zdobył Adam Wójcik dopiero w 3 minucie i 45 sekundzie spotkania przy wyniku 0:11! W inauguracyjnej kwarcie mistrzowie zdobyli zaledwie siedem punktów! Tym trudniej zrozumieć - dlaczego to goście "zagotowali" się pierwsi. "Aptekarskie" gwizdki sędziów na pewno nie sprzyjały w utrzymaniu koszykarskich nerwów na wodzy, ale bez przesady. Omar Barlett, który zdobył pierwsze siedem punktów w meczu, wdał się w pyskówkę z Tomasem Masiulisem. Po niej nie wrócił już do początkowej dyspozycji, a grę zakończył przedwcześnie z pięcioma faulami. Potem sopocki Litwin miał dużo do powiedzenia sobie z Przemysławem Frasunkiewiczem,a w tym dialogu ręce służyły nie tylko do gestykulowania. Przewinienie techniczne zarobili zaś trener Igor Griszczuk oraz sopocka ławka, z obu stron były też faule niegodne sportowców. Słupscy kibice skandowali "złodzieje", zaś rozpędzony Prokom Trefl gonił, a następnie z szybkością ekspresu przy osobowym pociągu, przegonił rywali. Kapitalne wejści z ławki zanotował znów Atkins. Amerykański rozgrywający w drugiej kwarcie zdobył 13 punktów, a byłoby ich jeszcze więcej, ale przy obu "dwójkach" nadepnął na linię 6,25. Ponadto popisywał się przechwytami i blokami.

- Nie jest ważne - kto kiedy wchodzi, ile zdobywa punktów, najważniejsze, aby wygrywała drużyna. Naszym problemem na początku gry była obrona. Nie można w niej grać na 50-60 procent, skoro rywal przez cały mecz walczy na 120 procent możliwości - przekonywał trener Eugeniusz Kijewski, indagowany - kiedy wprowadzi Atkinsa, czy również imponującego formą Filipa Dylewicza do wyjściowej "piątki"? - Mieliśmy kłopoty wówczas, gdy piłka nie chodziła między graczami, mało było asyst oraz brakowało punktów spod kosza - dodał kapitan Prokomu Trefl, Tomas Pacesas.

Drugą kwartę miejscowi otworzyli pięcioma punktami z rzędu, a następnie wynik 18:22 zamienili na 30:22! Goście potrafili wyciągnąc jeszcze na 34:34... i stanęli. - Dopóki nie przegramy po raz trzeci, dopóty nie popuścimy nawet o centymetr - odgraża się słupski szkoleniowiec. A nawet grający niewiele Łukasz Jagoda dorzuca: - Mam nadzieję, że przyjedziemy do Sopotu na piąty mecz!. Jednak Prokom Trefl w uderzeniu miażdży wszystko co napotka na swojej drodze. W 35. minucie uciekł słupszczanom już na 65:48!

Opinie (6)

• "...która w każdym innym zespole polskiej ekstraklasy praktycznie nie schodziłby z parkietu..."

• 0 0

• sędziowie

największy popis dali jednak sędziowe, chyba im gwizdki nowe kupili i musieli się nacieszyć dźwiękiem. Panowie w koszykówce faul ma swoja definicję! Na parkiecie trzymajcie się okreslonych zasad. Ot tak, to możecie pogwizdać sobie w domu.

• 0 0

• Gdyby nie Atkins...

Zapewne w każdym meczu inny zawodnik będzie najlepszy, który pociągnie zespół do zwycięstwa. Tak samo było w finale w zeszłym roku, było sześć meczy i w każdym meczu inny zawodnik był "gwiazdą"

• 0 0

• ale Atkins wygrał im mecz też w piątek

w takim gazie jest zdecydowanie lepszy od wolnego jak mucha w smole Pacesasa, kulawego Dalmau czy nieregularnego Nemetha...

Podobnie Dylu zwłaszcza w piatek to była rewelacja!!!

• 0 0

• ale was VIKING sklepie niedlugo w Dominet Basket Lidze

TYLKO VIKING !!

• 0 0

• :D

taaaa Viking przyplynie łodzią tylko niech sie nie tak nie rozpedza po drodze bo ominie hale :D