Gdynianie wygrali po dogrywce w Radomiu

19 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Piotr Śmigielski (na zdjęciu) rzucił dla Startu 17 punktów, ale w dogrywce ciężar gry wziął na siebie Mateusz Kostrzewski. Obaj przyczynili się jednak wydatnie do tego, że od awansu do TBL dzieli ich już tylko jedna wygrana. Piotr Śmigielski (na zdjęciu) rzucił dla Startu 17 punktów, ale w dogrywce ciężar gry wziął na siebie Mateusz Kostrzewski. Obaj przyczynili się jednak wydatnie do tego, że od awansu do TBL dzieli ich już tylko jedna wygrana.

Już tylko jedno zwycięstwo dzieli koszykarzy Startu Gdynia od awansu do Tauron Basket Ligi. Podopieczni Pawła Turkiewicza po dogrywce wygrali w Radomiu z Rosą 86:81 (16:20, 15:16, 19:21, 22:15, 14:9) i objęli prowadzenie 2-1 w rywalizacji do trzech zwycięstw. Jeśli gdynianie zwyciężą w Radomiu również w niedzielę, do Trójmiasta wrócą jako zespół najwyższej klasy rozgrywkowej.

START: Śmigielski 17, Kostrzewski 16, Wojdyła 12, Andrzejewski 8, Mordzak 8 - Krajniewski 8, Malczyk 8, Szpyrka 6, Lisewski 2, Bach 1, Młynarski.

ROSA: Kosiński 22, Donigiewicz 17 (15 zbiórek), Kardaś 12, Radke 10, Nikiel 6 - Zalewski 9, Podkowiński 5, Piros, Kapturki, Maj.

Start wygrywając pierwszy z zaplanowanych na weekend pojedynków w Radomiu odzyskał przewagę własnego parkietu, którą stracił w spotkaniu otwierającym finałową rywalizację (przeczytaj relację). Zwycięstwo kosztowało gdynian sporo wysiłku jednak trener Paweł Turkiewicz już wcześniej mówił, że jego zawodnicy szykują się na prawdziwą wojnę.

Sobotnie spotkanie dobrze rozpoczęli gospodarze na "dzień dobry" notując serię 11:2. W niespełna 5 minut 7 punktów uzbierał Marcin Kosiński, który dobrą dyspozycję sygnalizował już w poprzednich dwóch spotkaniach w Gdyni będąc drugim najskuteczniejszym zawodnikiem Rosy obok Artura Donigiewicza.

Na początku drugiej kwarty po rzucie Adama Lisewskiego Start zbliżył się do rywali na 2 punkty (18:20), ale w "gazie" nadal pozostawał Kosiński i na przerwę koszykarze Rosy schodzili z jeszcze większym prowadzeniem. Wciąż wstrzelić się w kosz gdynian nie potrafił Donigiewicz, który do przerwy miał na koncie zaledwie 2 punkty.

To właśnie skrzydłowy Rosy zdominował pierwsze minuty trzeciej odsłony i wspólnie z Kosińskim wyprowadził gospodarzy na prowadzenie 43:34. Akcję 2 plus 1 wykorzystał jednak Mateusz Kostrzewski a kolejne zdobycze dołożyli Tomaszowie - dzielnie zmagający się z kontuzją łydki WojdyłaAndrzejewski niwelując straty do 4 punktów (43:47).

Mateusz Kostrzewski był głównym bohaterem dogrywki. Mateusz Kostrzewski był głównym bohaterem dogrywki.
Celnym rzutem za 2 punkty odpowiedział jednak Jakub Zalewski, który chwilę później do spółki z Piotrem Kardasiem wzbogacił dorobek Rosy o dwa trafienia zza łuku (55:43). Do końca kwarty gdynianie zredukowali nieco straty choć zabrakło celności przy rzutach wolnych, gdyż tylko po jednym rzucie trafili Piotr ŚmigielskiKrzysztof Krajniewski.

Ten drugi udanie rozpoczął czwartą partię celnym rzutem za 3 punkty, po którym strata do Rosy ponownie wynosiła 4 oczka (53:57). Gdynianie choć przegrali wszystkie poprzednie kwarty, byli bardzo zdeterminowani by ze zdwojoną siłą uderzyć w końcowych 10 minutach.

Gorąca atmosfera przełożyła się na częste faule i rzuty wolne, ale dopiero dwie "trójki" z rzędu w wykonaniu Kostrzewskiego i rezerwowego Marcina Malczyka pozwoliły zbliżyć się do Rosy na zaledwie 2 punkty. To właśnie Malczyk, który po faulu Radke wykorzystał oba rzuty wolne, doprowadził do remisu 70:70 na 3 minuty przed końcem 4 kwarty.

O dogrywce zadecydował natomiast rzut Krajniewskiego, który zebrał piłkę po niecelnej "trójce" Kacpra Młynarskiego na 3 sekundy przed upływem regulaminowego czasu!

Rozstrzygające 5 minut to już prawdziwy popis rywalizujących Donigiewicza i Kostrzewskiego. Mimo, iż zawodnik gospodarzy dwukrotnie trafił zza łuku, triumfował ten drugi, który w trakcie dogrywki zdobył aż 8 punktów. Lider Startu wykorzystał między innymi akcję 2 plus 1 trafiając z rzutu wolnego po faulu Kosińskiego, czym wyprowadził gości na prowadzenie 82:77.

"Trójkę" szybko zdobył Donigiewicz, ale panowanie nad sytuacją przywrócił celny rzut Śmigielskiego, który "wjechał" pod kosz gospodarzy. Gdy z linii rzutów wolnych dwa trafienia zaliczył kapitan Grzegorz Mordzak, a do końca dogrywki zostało 30 sekund, gdynianie prowadzili 86:81.

Choć zawodnicy Rosy dwoili się i troili, a Mordzak nie wykorzystał kolejnych wolnych, sobotnia bitwa zakończyła się zwycięstwem Startu. Gdynianie potrzebują tym samym jeszcze jednej wygranej by awansować do grona najlepszych zespołów w kraju.

Mecz numer 4 oba zespoły zagrają w tej samej hali w niedzielę o godzinie 18:00. W przypadku zwycięstwa gospodarzy o tym, kto wygra I ligę zadecyduje zaplanowane na środę spotkanie w hali GOSiR przy ulicy Olimpijskiej w Gdyni.