Wiadomości

Jak wygląda hierarchia sędziów z Trójmiasta? Harmonogram meczów piłkarskich

Bałtyk Gdynia

Dominik Sulikowski (z prawej) nie tylko sędziuje mecze ekstraklasy, ale również spotkania reprezentacji młodzieżowych. Powyżej zdjęcie z pojedynku pomiędzy Polską, a Czarnogórą w kategorii U-21.
Dominik Sulikowski (z prawej) nie tylko sędziuje mecze ekstraklasy, ale również spotkania reprezentacji młodzieżowych. Powyżej zdjęcie z pojedynku pomiędzy Polską, a Czarnogórą w kategorii U-21. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

W Trójmieście jest około 200 sędziów piłkarskich. Tylko 11 z nich prowadzi zawody na poziomie III ligi i wyżej. - Przy ciężkiej pracy, cierpliwości i odrobinie szczęścia można zajść wysoko - ocenia Dominik Sulikowski, arbiter z Gdańska, który przebił się do ekstraklasy. W poprzednim tygodniu pisaliśmy o kursach na licencje trenerskie. Natomiast w kolejnych odcinku cyklu poświęconym niższym ligom piłkarskim będzie o zawodnikach, którzy stąd się wybili.Sprawdź, o jakich sprawach pisaliśmy we wcześniejszy artykułach cyklu o niższych ligach piłkarskich


Każdy początkujący sędzia musi odbyć kurs organizowany przez wojewódzkie związki piłki
nożnej na którym kandydaci poznają szeroki zakres przepisów gry. Przygodę z gwizdkiem
zaczyna się od najniższej ligi, czyli B klasy. Dopiero po odbyciu praktyki w pełnym sezonie, dzięki zdobytym punktom z ocen przeprowadzonych zawodów wystawionej przez byłych sędziów (obserwatorów) oraz egzaminów sprawnościowych i teoretycznych, można awansować jako sędzia główny ligę wyżej. I tak co sezon.

Młodzi i perspektywiczni sędziowie wybierani są do programu mentorskiego, który polega na pracy ze starszym, bardziej doświadczonym sędzią, który na co dzień ogląda poczynania młodego arbitra i po każdym meczu wspólnie przeprowadzają analizę każdego spotkania na podstawie kluczowych sytuacji (clipów) przygotowanych przez sędziego. Wspólnie z mentorem, aspirujący sędzia śledzi również inne pojedynki, oglądając zawody ekstraklasy czy I ligi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, awans nie musi odbywać się tradycyjną drogą, najszybciej co roku,natomiast umożliwia to szybszą ścieżkę awansu.

Sprawdź, jak są oceniani sędziowie piłkarscy


- Na początku następuje nabór na sędziów, następnie przechodzą oni przez szkolenie teoretyczne jak również praktyczne, a największym wydarzeniem jest wdrożenie praktyczne dla młodych arbitrów, czyli pierwsze oficjalne zawody prowadzone w strukturach rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Tak naprawdę po pierwszym roku możemy realnie ocenić ilu kandydatów z nami zostanie na dłużej, bo właśnie po takim okresie ludzie zaczynają rozumieć, czy to zajęcie jest faktycznie dla nich. Warto podkreślić, że przy ciężkiej pracy, cierpliwości i jak to bywa w życiu, również odrobinie szczęścia można zajść wysoko. Każda klasyfikacja opiera się na ocenach z boiska i egzaminów, ponadto już od trzeciej ligi sędziowie podlegają ocenie obserwacji video - mówi nam Dominik Sulikowski.
Trójmiasto liczy około 200 sędziów, którzy każdego weekendu wyznaczani są do prowadzenia spotkań od IV ligi do klasy B. Tę odpowiedzialną i ciężką rolę, pełni w naszym województwie Dariusz Bohonos wraz pomocą dwóch kolegów w podokręgach: Malbork i Słupsk opracowuję logistykę obsady sędziów w Pomorskim Związku Piłki Nożnej. O ile w IV lidze i niżej sędzia może jednego weekendu być sędzią głównym, a drugiego asystentem, tak otrzymując licencję na prowadzenie zawodów w III lidze i klasach wyższych obowiązuje specjalizacja, czyli podział na sędziów głównych i asystentów.

Przeczytaj wywiad z Karimem Madanim - reprezentantem Polski w beach soccerze, grającym na co dzień w A klasie


Nie oznacza to jednak, że sędzia asystent prowadzący zawody w III lidze może pełnić jedynie te funkcje. Często taki właśnie arbiter jest sędzią głównym podczas spotkania niższej ligi w swoim województwie. I również odwrotnie - sędzia posiadający uprawnienia np. do V ligi, może być asystentem podczas meczu III ligi.

- Mówi się, że czym wyższa liga, tym łatwiej. Natomiast największymi pasjonatami, którzy oddają swój kawałek życia dla sędziowania, są koledzy od lat prowadzący mecze w najniższych klasach rozgrywkowych, którzy mimo, delikatnie to ujmując "trudnych" warunków, poświęcają wolny czas na realizowanie swojej pasji. Dla sędziego podczas prowadzenia zawodów, główną różnicą między np. IV ligą, a ekstraklasą jest szybkość rozgrywania akcji, poziom przewinień oraz ogólnie mówiąc kultura gry. Im wyżej, tym zawodnicy są lepiej wyszkoleni i prezentują wyższy poziom gry. Jest mniej czasu na reakcję, wyższa stawka spotkania a tego dochodzą też inne czynniki, jak np. stres, który po kilku latach można "przekuć" na czynnik mobilizujący przed zawodami - tłumaczy sędziujący na co dzień w ekstraklasie arbiter.
Sędziowie z Trójmiasta zestawieni wg hierarchii:
Top amator A (ekstraklasa i I Liga): Dominik Sulikowski
Top amator B ( II liga): Damian Kos
Top amator C (III liga): Ewa Augustyn, Mateusz Bieszke, Filip Kaliszewski, Sebastian Pakuszewski, Kamil Rybiński, Mateusz Tarnawski, Marek Marcinkowski
Sędziowie asystenci: Bartosz Heinig (Ekstraklasa i I liga), Dariusz Bohonos, Rafał Brieger, Marek Szerszeń (I i II liga)
Kobiety sędzię główne: Ewa Augustyn (Ekstraklasa kobiet, sedzia FIFA), Kinga Damps (I liga kobiet)
Sędzię asystentki: Anna Masztalerz, Adrianna Nadolska, Natalia Nastały, Agnieszka Juchum


- Ciężko ocenić skalę naszego poziomu na tle kraju, bo każdy okręg, województwo jest inne. W jednym jest mniej drużyn, w drugim więcej sędziów, więc uwarunkowania strukturalne są wiodącym czynnikiem. Najlepsze czasy dla pomorskiego arbitrażu były w latach 80. Wtedy to w najwyższych klasach rozgrywkowych było kilkunastu sędziów z Trójmiasta - dodaje przewodniczący komisji szkoleniowej w Pomorskim Związku Piłki Nożnej.

Sprawdź, ile zarabiają piłkarscy sędziowie


Pomimo, że Trójmiasto liczy sobie znaczą grupę sędziów, to tych na najwyższym szczeblu jest tak naprawę niewielu, bo zaledwie dziewięciu sędziów głównych i dwie sędzie. Najwyżej jest Dominik Sulikowski, który kilkakrotnie miał okazję prowadzić mecze ekstraklasy.

- Podsumowując przygoda którą młodzi kandydaci rozpoczynają na najniższym szczeblu, z czasem może przerodzić się w pasję, która kształtuje charakter, pozwala na wypracowanie dobrych warunków fizycznych oraz odpowiednio "zarządzać ryzykiem" co w dzisiejszych czasach jest atutem na rynku pracy. - kończy Dominik Sulikowski

MECZE Z UDZIAŁEM TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW W NAJBLIŻSZEJ KOLEJCE:
III Liga
Jarota Jarocin - BAŁTYK GDYNIA, sobota, godz. 17
TUTAJ TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV Liga
GEDANIA - Pogoń Lębork, sobota godz. 11, al. gen. Józefa Hallera 201
Grom Nowy Staw - JAGUAR GDAŃSK, sobota, godz. 12:30
ARKA II GDYNIA - LECHIA II GDAŃSK, sobota, godz. 11, ul. Kazimierza Górskiego 10
TUTAJ TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V LIGA
Sztorm Kosakowo - POLONIA GDAŃSK, sobota, godz. 12
BAŁTYK II GDYNIA - GEDANIA, niedziela, godz 11, ul. Kazimierza Górskiego 10
PORTOWIEC GDAŃSK - GTS Pszczółki, wtorek, godz. 18, ul. Wyzwolenia 8
TUTAJ TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
POTOK KAMIONKA SOPOT - Sokół Bożepole Wielkie, sobota, godz. 11, ul. Jana z Kolna 18
Latarnik Choczewo - AS POMORZE, sobota, godz. 17
LZS Bojano - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, niedziela, godz. 18
pauza: OGNIWO SOPOT
TUTAJ TERMINARZ I TABELA A KLASY

B klasa
UKS Klukowo - JAGUAR II GDAŃSK, sobota, godz. 14
ZASPA GDAŃSK - KP GDYNIA, niedziela, godz. 11, al. gen. Józefa Hallera 201
PORTOWIEC II GDAŃSK - KS Wocławy, niedziela, godz. 11:30, ul. Wyzwolenia 8
Amigo Przyjaźń - POMORZANIN GDYNIA, niedziela, godz. 14
GKS II Żukowo - MORENA GDAŃSK, niedziela, godz. 15
ORUŃSKI KP - GTS Rotmanka, niedziela, godz. 16, Przejazdowo, ul. Jesionowa 8
TUTAJ TERMINARZ I TABELA B KLASY, 2. GRUPY
TUTAJ TERMINARZ I TABELA B KLASY, 3. GRUPY

III liga kobiet
Potok Pszczółki - SZTORM II GDAŃSK, sobota, godz. 14
GKS Żukowo - AKADEMIA PIŁKARSKA II LG, niedziela, godz. 11
TUTAJ TERMINARZ III LIGI KOBIET

Opinie (21) 3 zablokowane

 • (2)

  A nasz ulubieniec stefański??

  • 27 2

  • Ostatnio widziany w koszulce Legii.

   • 16 2

  • Posędziuje Wisłę w tej kolejce

   • 2 2

 • Stefański...sędzia nad sędziami!!! (8)

  Pamiętam jak zagwizdał przeciwko nam w Gdańsku 2 karne w meczu z Koroną do 8 minuty 1 połowy!!!
  A to co zrobił na meczu w Warszawie...to tego nawet Laguna nie przebije.
  Cała Polska widziała!!!Tylko nie ten pajac.
  I potem te całe tłumaczenia, farmazony jakieś....łapanka "ekspertów" na potwierdzenie tezy której nie da się obronić!!!
  No i znaleźli jednego z dojczlandów...
  Odgłos warszafskiej ulgi słychać było od morza aż po Tatry...

  • 42 6

  • (1)

   a pamiętasz jak zremisowaliście derby? Wtedy sędzia był OK?

   • 5 10

   • Sędzia nie byl ok, bo powinien być był karny dla Lechii

    • 11 5

  • (1)

   Jak zobaczylem obsade sedziowska na mecz z Legia to juz wiedzialem co jest grane. Ogolnie Warszawka ma swoje lobby w postaci sedziow, w tv Anal Plus i tak dalej. I tak nic im to nie da bo w fazie grupowej pucharow nie zagraja bo sie znowu skompromituja.

   • 8 2

   • ty musisz byc jasnowidzem wszechwiedzącym, a tak zapytam lekarstwa juz salowa przyniosła?

    • 0 1

  • To ten ? (1)

   Co prowadzil mecz z Rakowem i Pogonia ?

   • 5 6

   • nie, to nie ten

    pamietam za to sedziego co uznał gola Siemaszki strzelonego ręką

    • 7 0

  • Boli betony?

   I ma boleć!

   • 5 4

  • a to zrobil myc dla was i inni pamietasz,bo ja tak

   • 1 1

 • (1)

  Skorumpowane srodowisko i graja u buka jak nic Pamietam siejewicza jak obstawiał Radwańską hehe

  • 19 2

  • Jak dla mnie to może obstawiać wszystko co chce prócz polskiej ligi.
   Jaki problem w tym że obstawial Radwańska bp nie widzę żadnego związku.

   • 3 3

 • dziwię się, że Stefańskiemu przeszło płazem jego psudosędziowanie bądź co bądź w kluczowym na tym etapie rozgrywek meczu. Dziwi mnie również fakt, że nikt z władz Lechii nie oponował ostro po meczu ani nawet sami piłkarze, jakby pogodzeni z faktem. Jedyny z jajami był Kuciak, który nie podał pseudosędziom reki po meczu. Kolegium sędziowskie broni Stefańskiego wszelkimi sposobami. Spektakl jaki urządził w Gdańsku był równie żałosny lub nawet bardziej niż słynny mecz Korea Południowa-Włochy na mistrzostwach świata

  • 27 4

 • W środowisku sędziowskim ciągle panuje komuna... (1)

  Emerytowany sędzia, a obecnie mentor pilnuje miejsca dla swojego i swojego kolegi syna, siostrzeńca, bratanka, etc... Oczywiście zdarzali się cwani spoza środowiska, którzy jeszcze kilka lat temu wozili ze swobą przysłowiową "flaskę" dla obserwatora dla poprawy oceny z przeprowadzonego meczu.

  To wszystko może być powodem dla którego młodzi sędziowe rezygnują. Mimo tego, że mogą mieć zadatki na naprawde dobrego arbitra.

  • 36 2

  • Bagno pzpn

   • 2 0

 • Gdzie tu odwrotność?

  "Często zdarza się, że taki właśnie arbiter jest głównym podczas spotkania niższej ligi. I również odwrotnie - sędzia posiadający uprawnienia np. do V ligi, może być bocznym podczas meczu III ligi"

  • 6 2

 • Jak się nie podporządkujesz starym sędziom i nie gwizdzesz jak oni chcą zapomnij o karierze

  • 6 0

 • wymyśliłem taką anegdotkę- jeśli się podoba łapki w górę, jeśli nie łapki w dół

  " Stefański do Legionistów: ja jestem z Warszawy, wy jesteście z Warszawy. Nie martwcie się chłopcy. Wszystko będzie dobrze"

  • 7 5

 • Polscy sędziowie...

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Aktualna tabela

Piłka nożna - III liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Olimpia Grudziądz 18 13 2 3 36:10 41
2 Kotwica Kołobrzeg 18 12 4 2 40:15 40
3 Sokół Kleczew 18 12 1 5 31:14 37
4 Pogoń Nowe Skalmierzyce 18 11 4 3 31:21 37
5 Unia Janikowo 18 10 2 6 31:24 32
6 Świt Skolwin 18 8 5 5 29:20 29
7 Błękitni Stargard 18 8 3 7 22:24 27
8 Polonia Środa Wielkopolska 18 7 5 6 23:19 26
9 Pogoń II Szczecin 18 6 6 6 28:26 24
10 Zawisza Bydgoszcz 18 6 5 7 25:28 23
11 KP Starogard Gdański 18 6 5 7 24:28 23
12 Elana Toruń 18 6 3 9 36:36 21
13 Stolem Gniewino 18 5 4 9 23:41 19
14 BAŁTYK GDYNIA 18 5 3 10 25:31 18
15 Bałtyk Koszalin 18 4 5 9 22:37 17
16 Jarota Jarocin 18 3 7 8 17:23 16
17 GKS Przodkowo 18 3 5 10 15:30 14
18 Kluczevia Stargard 18 1 3 14 8:39 6

Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane. Liczba spadkowiczów może być większa o tyle drużyn z województw: pomorskiego, pomorsko-zachodniego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie ich z II ligi.

Wyniki 18 kolejki:

 • Sokół Kleczew - BAŁTYK GDYNIA 2:1 (1:1)
 • Kluczevia Stargard - Olimpia Grudziądz 0:1 (0:0)
 • Unia Janikowo - Pogoń Nowe Skalmierzyce 4:0 (4:0)
 • Elana Toruń - Bałtyk Koszalin 5:2 (2:0)
 • Pogoń II Szczecin - KP Starogard Gdański 4:1 (0:0)
 • GKS Przodkowo - Stolem Gniewino 3:2 (3:1)
 • Kotwica Kołobrzeg - Świt Skolwin 2:1 (1:0)
 • Jarota Jarocin - Zawisza Bydgoszcz 2:3 (1:2)
 • Błękitni Stargard - Polonia Środa Wielkopolska 0:1 (0:0)

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane