Jest drugi punkt

22 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Siatkarki Gedanii po raz drugi w Żukowie przegrały dopiero po tie-breaku. Oznacza to, że na ich konto zostanie dopisany jeden punkt. Dziś podopieczne Grzegorza Wróbla uległy AZS Pronarowi Zeto Astwa Białystok 2:3 (19:25, 26:28, 25:23, 25:22, 23:25)

.

GEDANIA: Sawoczkina zdobyła 4 punkty, Skowrońska 14, Tokarska 14, Wellna 24, Kaliszuk 13, Ziemcowa 12, Durajczyk (libero) oraz Nuszel 6, Szpak.

PRONAR: Muhlsteinova 4, Karczmarzewska-Pura 25, Koczorowska 19, Żebrowska 19, Walawender 14, Mieszała 10, Saad (libero) oraz Truchanova, Manikowska, Szeszko, Kalinowska, Gierak.

Sędziowali: Broński (Poznań), Szmydyński (Góra Śląska).

Trener Wróbel zaryzykował. Do szóstki w miejsce Natalii Nuszel wprowadził Tamarę Kaliszuk, która w takiej roli w ekstraklasie jeszcze nie grała. Do drugiej przerwy technicznej wszystko układało się po myśli gospodyń. Wówczas prowadziły nawet 16:12. - Dość już mamy przegranych - te słowa szkoleniowca z rozgrzewki wydawały się mieć szanse powodzenia.

To niewiarygodne, w jaki sposób gedanistki oddały przewagę. Co z tego, że miały jeszcze korzystny wynik 19:16, gdy już w tej partii nie zdobyły punktu! Gra Pronaru odmieniła się, gdy na zagrywce stanęła Lucie Muhlsteinova. To po asie rozgrywającej przyjezdne objęły po raz pierwszy tego dnia prowadzenie (20:19). Potem doskonale w pierwszej linii spisywały się wysokie białostoczanki: Karczmarzewska, Koczorowska i Żebrowska. Tej ściany gospodynie nie mogły sforsować. Odbijały się o blok lub ich ataki traciły impet na wybloku i tym samym akademiczki mogły przygotować się do wyprowadzenia kontrataku. Nic nie dały po dwie zmiany i przerwy trenerskie.

W drugiej części gry szkoleniowiec miejscowych o pierwszą przerwę poprosił już przy 3:5. Jednak do 9:12 jego podpieczne nie potrafiły się odnaleźć. Trenera Dariusza Luksa zaniepokoiły dopiero po tym, gdy z atakiem przebiła się Natalia Ziemcowa, a po chwili Katarzyna Wellna posłała asa serwisowego. Szkoleniowcowi "czasem" nie udało się wybić z uderzenia gedanistek. Kaliszuk skutecznie zbijała, a w następnej akcji blok Ziemcowej dał gedanistkom prowadzenie 13:12. Po kolejnym dobrym zagraniu ukraińskiej środkowej przewaga wzrosła do 15:13. Korzystny wynik na drugiej przerwie technicznej uratowała Elżbieta Skowrońska. Gdy siatkarki wróciły na parkiet, dwoma kapitalnymi blokami popisała się Maja Tokarska, a na 20:16 poprawiła Wellna. Pronar wydawał się być w impasie, choć szkoleniowiec tego zespołu wymienił aż połowę składu. Jednak największe emocje dopiero nas czekały.

Przyjezdne do walki zachęciła seria udanych zbić z lewego skrzydła Agaty Karczmarzewskiej. Wróciły demony z pierwszej partii. Gospodynie straciły sześć punktów z rzędu! Potem mogły jedynie wyrównywać. Czyniły to na tyle skutecznie, że Pronar, aby wygrać seta potrzebował aż czterech piłek setowych. Przy 26:26 przebiła się Katarzyna Walawender, a decydujący cios zadała Marlena Mieszała, blokując atak Wellny.

Trzeci set rozpoczął się od prowadzenia gedanistek 2:0, ale na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem zszedł Pronat (8:7). Gedania ponownie przejęła inicjatywę po ataku Tokarskiej na 13:12. Wszystko układało się po myśli gospodyń aż do 19:16. Niestety, od tego wyniku miejscowe straciły cztery punkty z rzędu! Przy 19:18 i 19:19 trener Wróbel prosił o przerwę, wprowadził też do gry Nuszel.

To swoiste wybijanie rywalek z rytmu przyniosło skutek. Pronar zatrzymał się przy 20. punkcie, a właściwie zatrzymały go tak udane akcje Wellny i Tokarskiej. Gdy Dominika Koczorowska krótką wyrzuciła w aut, Gedania odskoczyła na 23:21. Co prawda w następnej akcji środkowa się poprawiła, ale i Wellna nie zawiodła, podwyższając na 24:22. Walawender udało się obronić pierwszą piłkę meczową. Przy drugiej Jana Sawoczkina zaufaniem obdarzyła Nuszel. Pierwszy atak 19-latki został podbity, ale drugi przyniósł zwycięski punkt.

Na początku czwartej części gry gospodynie jakby jeszcze "trawiły" sukces. Do porządku przywołał ich dopiero szkoleniowiec, biorąc przerwę przy 4:7. Gdy na zagrywce stanęła Tokarska, to udało się zdobyć cztery punkty z rzędu. Od tego momentu żadna z drużyn nie mogła uzyskać większej przewagi. Gedania prowadziła 15:13, by za chwilę przegrywać 16:17. Miejscowe odskoczyła na 20:18 dopiero wtedy, gdy przeciwniczkom przydarzyły się dwa błędy techniczne (dotknięcie siatki, podwójne odbicie).

Przy 21:19 o rozmowę z drużyną poprosił trener Wróbel. Udało mu się ustawić akcję na środkową, którą zakończyła Ziemcowa, a na 23:20 po długiej wymianie, kapitalnych obronach Wellny, wybloku Sawoczkiny poprawiła atakiem po przekątnej Skowrońska. Kapitan gospodyń identycznym zbiciem zdobyła też punkt na 24:21. Żebrowska obroniła pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej białostoczanki musiały polec, gdyż gedanistki broniły nieprawdopodobne piłki, a decydujące uderzenie należało do Wellny!

W tie-breaku Gedania na punkt rywalek odpowiadała swoim do 3:3. Zepsuła się ta regularność, gdy zabrakło odpowiedniego przyjęcia przy serwisach Walawender. Już przy 3:7 miejscowy szkoleniowiec miał wykorzystane obie przysługujące mu przerwy. Straty udało się nieco odrobić po zmianie stron, dzięki udanym blokom. Było już tylko 9:10 Ale los nie chciał pomóc miejscowym.

Następna piłka długo toczyła się po taśmie, by spaść na stronę gospodyń. Autorka tego uderzenia - Marlena Mieszała udała się na zagrywkę i wykorzystując podłamanie gedanistek poprawiła wynik na 13:9. Tego nie dało się już odrobić, choć nerwy nie były mocną stroną obu zespołów. Tokarska zepsuła zagrywkę na 11:14, a Żebrowska zaraz po niej. Nuszel przebiła się na 13:14, ale w kolejnej akcji została zablokowana.

Tabela wprowadzona: 2008-11-23

Pozostałe wyniki 5. kolejki: Calisia Kalisz - Impel Gwardia Wrocław 3:0 (26:24, 25:21, 25:21), MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Fakro Muszyna 0:3 (9:25, 21:25, 17:25), GCB Centrostal Bydgoszcz - KPSK Stal Mielec 3:0 (25:17, 28:26, 25:14), Aluprof Bielsko-Biała - Farmutil Piła 3:1 (25:22, 25:15, 17:25, 25:21).

• 0 0

• FC Hel Niezatapialni kontra WKS Czarni Łożysko...

...mały świat, mali ludzie

• 0 0

• może lepiej być pierwszym w II lidze niż ostatnim w I ;-(

Nasze dziewczyny momentami zupełnie nie miały pomysłu na grę.
    I tak sukcesem był 5 set !!
    Pronar grał zespołowo, dziewczyny miały chęć walki i gry, a to co robiła Magda Saad to mistrzostwo !
    Grała doskonale i efekt był w nagrodzie !!

Ale tak na dobrą sprawę : kim my mamy grać ? Najlepsze sprzedajemy lub odchodzą... nie mamy sponsora...
    Szkoda, bo patrząc na tabelę to już chyba nie mamy z kim wygrać.

• 0 0

• Po powrocie do lsk zespół należało utrzymać. Rozchrzaniono to co dobrze grało. Pojawiły się "spełnienia marzeń Prezesa" i inne dzieci. W efekcie mamy drugi rok ostrego zjazdu do parteru. Fakt, że nikt nie dał kasy na reanimację, ale też i ryzyko zbyt duże. A swoją drogą władze Gdańska nie zasługują na ponowny wybór. To brak szacunku dla tradycji sportu w Gedanii doprowadza do zniszczenia klubu. To świństwo i prostactwo polityczne.

• 0 0

• pozdrowienia dla ???trenerów z Bożej łaski

Jak można pomijać doskonałą grę Sawoczkiny? To Ona ciągnęła całą grę. Może czas zmienić prezesa lub cały zarząd? Mało macie jeszcze kasy?Gdzie podziała się Gedania z prawdziwego zdarzenia .Jakie pieniądze wziął ktoś po to ,Zeby zniszczyć ten Klub z tradycjami?Mało, że nie stać nas na dobre zawodniczki, to i trenerzy są pożal się Boże. Gdzie znajdzie się Gedania w przyszłym sezonie? O ile się utrzyma, pewnie w Trąbkach Wielkich. To wielkie świństwo, żeby tak doprowadzić do upadku taki Klub. Gdańsk wstydzi się za odpowiedzialnych.Może przyjdzie czas, że Was rozliczą.Była kibicka

• 0 0

• Zawodniczki to my mamy, nie przesadzaj.

Jedyny minus Żukowa to kibice. Co prawda cała sala ale cisza jak na pogrzebie. Na dodatek dopóki wejście będzie darmowe to będą pojawiać się takie buraki jak wczoraj..półgłówki, którzy nie mają pojęcia o siatkówce. Przychodzą i cieszą się, że Gedania przegrywa.

• 0 0

• 1. Żeby zrozumieć wydarzenia na boisku trzeba mieć pojęcie o tym co się dzieje w klubie i wokół niego...a także o siatkówce w ogóle.
    Wtedy dopiero można zabierać głos co do procentu skuteczności Eli jak i gry innych zawodniczek.
    2. Co do kibiców w Żukowie to trudno żeby się utożsamiali z Gedanią w takim stopniu jak stali bywalcy hali przy ul. Kościuszki we Wrzeszczu. Do tego trzeba czasu. Zresztą i tam nie brakowało ludzi którzy przychodzili na mecze żeby narzekać i cieszyć sie z przegranych meczów.
    3. Można by podyskutować co do różnych szczegółów dotyczących tej drużyny ale ta strona i internet jako taki to nie najlepsze miejsce do takich rozmów.