• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec Roku 2020. Eksperci oceniają cz. 2. Głosuj do północy 24 stycznia

Jacek Główczyński, Damian Konwent, Rafał Sumowski
24 stycznia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Eksperci - górny rząd od lewej: Andrea Anastasi, Wojciech Grzyb, dolny rząd od lewej: Piotr Wiśniewski, Tomasz Gaszyński. Eksperci - górny rząd od lewej: Andrea Anastasi, Wojciech Grzyb, dolny rząd od lewej: Piotr Wiśniewski, Tomasz Gaszyński.

Tylko do północy 24 stycznia trwać będzie głosowanie na Ligowca Roku 2020. Możecie przydzielić 3, 2 oraz 1 punkt, klikając w poniższy link. Po cyklu wywiadów z nominowanymi, zamieszczamy opinie ekspertów na temat nominowanych w kolejności miejsc zajmowanych na półmetku plebiscytu. Jednak już możemy zdradzić, że na niektórych pozycjach zaszły zmiany, a ostanie godziny wyborów w klasyfikacji mogą jeszcze dużo zmienić. Dotychczasowym liderom rekomendacji udzielili: Andrea Anastasi, Tomasz Gaszyński, Piotr WiśniewskiWojciech Grzyb.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2020


Rekomendacje dla nominowanych, którzy na półmetku plebiscytu byli na miejsca 5-8, ale kolejność możecie jeszcze zmienić swoimi głosamiMICHAŁ WINIARSKI, trener siatkarzy Trefla Gdańsk
rekomendacja: ANDREA ANASTASI, były trener Trefla Gdańsk i reprezentacji Polski, obecnie szkoleniowiec Verva Warszawa Orlen Paliwa


Andrea Anastasi Andrea Anastasi
Michał Winiarski to szczególna postać. Potrafi zapanować nad grupą i stworzyć z niej jedność. Już miał ku temu przesłanki jako zawodnik. Ma w sobie dużą empatię, która jest niezwykle ważna w zawodzie trenera.

Kiedyś zostałem poproszony o opinię, gdy miał zostać asystentem Roberto Piazzy w Skrze Bełchatów. Powiedziałem, że będzie najlepszym wyborem, ponieważ miał ogromną wiedzę i potrafi z niej korzystać. To ogromny dar, na który mało kto może liczyć i właśnie dzięki niemu może być jeszcze lepszy. Podobnie było zresztą później. Dariusz Gadomski zapytał mnie co o nim sądzę, gdy odchodziłem z Trefla. Odpowiedziałem, że to będzie najlepsze rozwiązanie i liczę, że w klubie będzie najdłużej jak to możliwe.

Niesamowicie rozwinął się podczas pracy w Bełchatowie. Zobaczył jak to wygląda od środka, poznał tajniki, spojrzenie na taktykę i doświadczenie. Jego pierwszy sezon w samodzielnej roli był niesamowity i podobnie jest z tym. Jednak wcale mnie to nie dziwi, bo to jest po prostu cały Michał. Jest sobą, ma wszystko to, czego potrzebuje szkoleniowiec, by stawać się lepszym. Jestem pewny, że jeśli nadal będzie podążał tą drogą, to osiągnie bardzo dużo. To jeden z najbardziej perspektywicznych polskich szkoleniowców.

RASMUS JENSEN, żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk
rekomendacja: TOMASZ GASZYŃSKI, wieloletni menedżer legendy polskiego żużla Tomasza Golloba, obecnie menedżer Krystiana Pieszczka


Tomasz Gaszyński Tomasz Gaszyński
Podczas meczów Wybrzeże w minionym sezonie miałem okazję obserwować Rasmusa Jensena nie tylko na torze, ale i w parku maszyn. Mieliśmy okazję trochę porozmawiać także poza zawodami, na przykład nocując w tym samym hotelu, gdy wracaliśmy z meczu. To młody, bardzo sympatyczny człowiek, z którym można porozmawiać o wszystkim i o niczym. Jako sportowiec jest szalenie ambitny, zawsze wkłada pełne zaangażowanie w to, co robi. Nie jest zmanierowany o czym świadczy choćby fakt, że poza sezonem normalnie idzie do pracy, aby dodatkowo zarobić. To się chwali.

W parku maszyn jest otwarty na sugestie innych osób i chętnie korzysta z ich doświadczenie. Słucha, a przy tym wprowadza pozytywną atmosferę. Wielu zawodników preferuje pełną koncentrację podczas zawodów, ale Rasmus promuje luźniejsze podejście. To taki śmieszek, który zawsze stara się pozytywnie wpłynąć na kolegów. W Wybrzeżu wyraźnie się rozpędził, bo w Polsce wcześniej specjalnie nie zaistniał. Na pewno brakuje mu jakiegoś sukcesu indywidualnego, ale wiele jeszcze przed nim.

Zawodników, którzy brylowali za młodu, a później przepadali, trudno zliczyć. Rasmus przypomina mi trochę Jasona Doyle'a, mistrza świata z 2017 roku. Podobnie jak Australijczyk, potrzebował więcej czasu, aby zaistnieć w Polsce. Po drugie zupełnie jak on, jest typem żużlowca, którzy potrzebuje i uwielbia dużo jeździć, najlepiej z cztery razy w tygodniu. Zanim weszły ograniczenia związane z liczbą kontraktów w ligach zagranicznych, podpisywał umowy gdzie się dało i należał do najbardziej zapracowanych zawodników.

DUSAN KUCIAK, piłkarz nożny Lechii Gdańsk
rekomendacja: PIOTR WIŚNIEWSKI, wieloletni piłkarz Lechii Gdańsk, zwycięzca plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2014, obecnie asystent w sztabie trenerskim Lechii U-18


Piotr Wiśniewski Piotr Wiśniewski
Dusan Kuciak to wiodący piłkarz Lechii Gdańsk. Z pewnością jego dobra postawa przyczyniła się do sukcesów biało-zielonych w ostatnich sezonach, gdyż obronił bardzo dużo groźnych strzałów. Pomagał drużynie też swoim doświadczeniem.

Uważam, że cały czas staje się on jeszcze lepszym bramkarzem. Każdy następny trening, czy mecz pcha go do przodu. Potrafi dobrze pracować i konsekwentnie dążyć do realizacji wytyczonych celów. Za takie podejście otrzymał nagrodę w ostatnim czasie. W Lechii przedłużył kontrakt, a po kilkuletniej przerwie ponownie zagrał w reprezentacji Słowacji i ma szansę pojechać na tegoroczne Euro.

Jednak Dusna trzeba chwalić nie tylko za umiejętności sportowe, ale także charyzmę i umiejętność współpracy z zespołem. Z Dusanem między słupkami można mieć gwarancje, że żaden zawodnik rywali nie pozostanie bez pokrycia. Szczególnie teraz, jak trybuny są puste, wszyscy oglądający mecze w telewizji mogą usłyszeć, to co przy pełnej widowni słyszą tylko piłkarze. Każdy może się przekonać jak dużo od podpowiada kolegom, jak nimi dyryguje i pilnuje porządku w defensywie.

Gdy graliśmy razem, bardo się lubiliśmy. I do dziś nic się w tym względzie nie zmieniło. Gdy się widzimy, już z daleka krzyczymy do siebie. Dusan ma już szacunek i to nie tylko dlatego, że zawsze jest z nim miło. Gdy trzeba, potrafi kogoś solidnie opierdzielić. Jednak zawsze jest to w określonym celu, by na tym skorzystała drużyna.

Oczywiście czasami bywa narwany, w przypływie emocji na boisku zrobi coś dziwnego, czy dostanie kartkę, ale to także pokazuje jak mu zależy, jak jest zaangażowany w grę i drużynę. Od początku, gdy trafił do naszej szatni był istotnym w niej zawodnikiem, liczyliśmy się z jego zdaniem.

Zawsze też stara się bronić zespół, a niekiedy nawet na siebie brać krytykę. Choćby ten zwyczaj, że do wywiadów z dziennikarzami wychodził po przegranych meczach. Wtedy jest najtrudniej, bo trzeba brać niepowodzenie na "klatę" i tłumaczyć się. O wiele łatwiej rozmawiać po zwycięstwach. A gdy było dobrze, to Dusan do wywiadów wysłał innych, by oni mieli satysfakcję.

Na pewno ma dobry charakter oraz jest bardzo rodzinny. O najbliższych cały czas pamięta. Pod meczową bluzę ubiera koszulkę ze zdjęciem rodziny.

MARCIN JANUSZ, siatkarz Trefla Gdańsk
rekomendacja: WOJCIECH GRZYB, były siatkarz Trefla Gdańsk i reprezentacji Polski


Wojciech Grzyb Wojciech Grzyb
Marcin Janusz poza boiskiem jest otwartą, ułożoną osobą. Lubi uczestniczyć w pogadankach. Spokojny, ale nie wycofany. Inteligentny na boisku i poza nim. Bardzo miło spędza się z nim czas. Lubi różnego rodzaju gry towarzyskie, więc na każdym wyjeździe można było liczyć, że dołączy się do planszówek czy innego rodzaju form wspólnego spędzania czasu.

Marcin to pracowity sportowiec, dzięki czemu osiąga swój wysoki poziom. Wyróżnia się na boisku, analizuje sytuacje oraz odpowiednio ocenia to, kiedy i z kogo skorzysta. Jest biegającym komputerem i widać, że doskonale wywiązuje się z tej roli, bo zarówno poprzedni jak i ten sezon są bardzo dobre w jego wykonaniu.

Jednak warto dodać, że jego pierwszy rok nie był tak imponujące, jak kolejne. Myślę, że to po części robota Michała Winiarskiego. Współpraca spowodowała, że Marcin zrobił krok do przodu. Zaskoczył potencjał, który w nim był, a co więcej - zaczął regularnie wykorzystywać go na boisku.

Sądzę, że obok Fabiana Drzyzgi jest w pierwszej "dwójce" rozgrywających reprezentacji Polski. Gdybym był selekcjonerem, to nie wahałbym się i powołał do kadry. Grzesiek Łomacz prezentuje wysoki poziom, ale Marcin wykonał niesamowitą pracę i moim zdaniem powinien być w "dwójce", która będzie decydować o tym, gdzie będzie dystrybuowana piłka w reprezentacji. Jest w takim wieku, że być może za jakiś czas zostanie "jedynką", ale to zależy od tego, jak długo pogra Fabian i w jakiej dyspozycji będzie, a także jak urośnie konkurencja.

Liderzy na półmetku głosowania? Czy zmienicie coś w czołówce do północy 24 stycznia? Górny rząd od lewej: Michał Winiarski, Rasmus Jensen. Dolny rząd od lewej: Dusan Kuciak, Marcin Janusz. Liderzy na półmetku głosowania? Czy zmienicie coś w czołówce do północy 24 stycznia? Górny rząd od lewej: Michał Winiarski, Rasmus Jensen. Dolny rząd od lewej: Dusan Kuciak, Marcin Janusz.


Notowali:

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Piotr Matusiak 35 98 91.4%
2. Grzegorz Preiss 36 95 88.9%
3. Zygmunt Bębenek 36 95 86.1%
4. Jan Motyl 33 94 90.9%
5. Marek Kowalewski 36 92 83.3%

Tabela końcowa

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
M Z P Sety Pkt.
1 Jastrzębski Węgiel
2 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
3 Asseco Resovia
4 Aluron CMC Warta Zawiercie
5 Projekt Warszawa
6 TREFL GDAŃSK
7 PSG Stal Nysa
8 Indykpol AZS Olsztyn
9 Ślepsk Malow Suwałki
10 LUK Lublin
11 GKS Katowice
12 PGE Skra Bełchatów
13 Barkom Każany Lwów
14 Cuprum Lubin
15 Cerrad Enea Czarni Radom
16 BBTS Bielsko-Biała
 • o 3. miejsce:
 • Asseco Resovia - Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2
 • o 5. miejsce:
 • Projekt Warszawa - TREFL GDAŃSK 3:1, 2:3, złoty set 15:10
 • o 7. miejsce:
 • PSG Stal Nysa - Indykpol AZS Olsztyn 3:1, 3:0
 • o 9. miejsce:
 • Ślepsk Malow Suwałki - LUK Lublin 3:1, 3:0
 • o 11. miejsce:
 • GKS Katowice - PGE Skra Bełchatów 3:1, 0:3, złoty set 15:11
 • o 13. miejsce:
 • Cuprum Lubin - Barkom Każany Lwów 0:3, 2:3
 • spadek do Tauron 1. Ligi: BBTS Bielsko Biała
 • awans z Tauron 1. Ligi: Norwid Częstochowa

Playoff

Ćwierćfinały

Asseco Resovia 3
PSG Stal Nysa 0
Aluron CMC Warta Zawiercie 3
Indykpol AZS Olsztyn 2
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3
Projekt Warszawa 1
Jastrzębski Węgiel 3
TREFL GDAŃSK 0

Półfinały

Asseco Resovia 0
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3
Aluron CMC Warta Zawiercie 0
Jastrzębski Węgiel 3

Finał

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0
Jastrzębski Węgiel 3

Ostatnie wyniki Trefla

28 kwietnia 2023, godz. 20:30
HIT
88% Projekt Warszawa
12% TREFL Gdańsk
Projekt Warszawa
79% TREFL Gdańsk
21% Projekt Warszawa

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Katzrzyna Ziembicka 39 66 56.4%
2. Radosław Dymkowski 39 65 59%
3. Marek Brzeski 37 62 56.8%
4. Krzysztof Wiecki 39 62 51.3%
5. Grzegorz A 37 61 56.8%

Tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Raków Częstochowa 34 23 6 5 63:24 75
2 Legia Warszawa 34 19 9 6 57:37 66
3 Lech Poznań 34 17 10 7 51:29 61
4 Pogoń Szczecin 34 17 9 8 57:46 60
5 Piast Gliwice 33 14 8 11 37:31 50
6 Górnik Zabrze 34 13 9 12 45:43 48
7 Cracovia 34 12 10 12 41:35 46
8 Warta Poznań 34 12 9 13 37:35 45
9 Zagłębie Lubin 34 12 9 13 35:44 45
10 Radomiak Radom 34 12 8 14 34:41 44
11 Stal Mielec 34 11 10 13 36:40 43
12 Widzew Łódź 34 11 8 15 38:47 41
13 Korona Kielce 34 11 8 15 39:48 41
14 Jagiellonia Białystok 34 9 14 11 48:49 41
15 Śląsk Wrocław 34 9 11 14 35:48 38
16 Wisła Płock 34 10 7 17 41:50 37
17 LECHIA GDAŃSK 33 8 6 19 28:53 30
18 Miedź Legnica 34 4 11 19 33:55 23
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. W związku ze zdobycie Pucharu Polski przez Legię Warszawa, która została wicemistrzem, w międzynarodowych rozgrywkach zagra także czwarta drużyna.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.

Wyniki 34 kolejki

 • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK - mecz przerwany przy wyniku 0:1 z powodu rac rzucanych na boisko z sektora gości, decyzję o ewentualnym walkowerze podejmie Komisja Ligi 31.05.2023
 • Cracovia - Wisła Płock 3:0 (1:0)
 • Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)
 • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1)
 • Miedź Legnica - Górnik Zabrze 0:0
 • Pogoń Szczecin - Radomiak Radom 4:0 (1:0)
 • Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin 1:1 (0:0)
 • Stal Mielec - Warta Poznań 1:0 (1:0)
 • Widzew Łódź - Korona Kielce 0:3 (0:2)

Ostatnie wyniki Lechii

27 maja 2023, godz. 17:30
74% Piast Gliwice
9% REMIS
17% LECHIA Gdańsk
Legia Warszawa
8% LECHIA Gdańsk
9% REMIS
83% Legia Warszawa

Najbliższy mecz Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1 czerwca 2023, godz. 18:00
92% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
0% REMIS
8% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Grzegorz Szlachcikowski 6 15 83.3%
2. Henryk Kiszka 6 14 66.7%
3. Marcin Gerlak 6 13 66.7%
4. Mariusz Kamiński 6 13 66.7%
5. Arkadiusz Kunowski 6 13 66.7%

Tabela

1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra 6 6 0 0 309:231 12
2 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 5 3 0 2 207:187 6
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 5 3 0 2 228:232 6
4 Trans MF Landshut Devils 7 3 0 4 266:274 6
5 ebebe PSŻ Poznań 7 3 0 4 306:323 6
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 3 0 4 284:303 6
7 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 6 2 0 4 173:186 4
8 ROW Rybnik 6 2 0 4 297:331 4
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Wyniki 7 kolejki

 • ebebe PSŻ Poznań - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 49:41
 • Trans MF Landshut Devils - ROW Rybnik 50:40
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Enea Falubaz Zielona Góra 35:55
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz (przełożony na 01.07)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

28 maja 2023, godz. 14:00
24% ebebe PSŻ Poznań
0% REMIS
76% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
98% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
2% Landshut Devils

Relacje LIVE

Najczęściej czytane