Lotoxs VBW Clima - Wisła 95:70

Krystian Gojtowski
20 stycznia 2003 (artykuł sprzed 21 lat)

VBW Gdynia

Mimo że koszykarki Lotosu VBW Clima Gdynia rzuciły w pierwszej połowie Wiśle Kraków 62 punkty, nie zdołały przekroczyć granicy 100 "oczek". Mistrzynie Polski pokonały "Białą Gwiazdę" 95:70 (33:28, 29:12, 20:19, 13:11) w 14. kolejce Sharp Torell Basket Ligi, co oznacza, że ligowe sparingi rządzą sie swoimi prawami.

Po pierwszej kwarcie kibice mieli prawo być przekonani, że znaleźli się na treningu kobiecych teamów próbujących naśladować Harleem Globetrotters. Drużyny grały jakby z wyraźnym zakazem angażowania się w obronę, a pierwsze sześć punktów zdobyły czarnoskóre przyjaciółki - Chasity Melvin (cztery) i urocza Melshika Bowman. - Chyba się z nami bawiły. W drugiej kwarcie pokazały nam, jak potrafią zagrać na poważnie - mówi 23-letnia Amerykanka grająca w Krakowie. Wystarczy powiedzieć, że w pierwszej kwarcie Małgorzata Dydek zagrała pięć minut, w drugiej wcale, i zdążyła w tym czasie zdobyć 12 pkt. Jeszcze w piątej minucie był remis 19:19 po czterech punktach aktywnej Joanny Czarneckiej. - Co z tego, skoro później Lotos nas zniszczył - mówi smętnie 20-letnia środkowa. I rzeczywiście. Przez pięć minut drugiej kwarty krakowianki nie zdobyły choćby punktu (Lotos - 16.) - Co to jest? Festyn czy lunapark? Jak tak dalej będziecie grać, to one się nawet nie zmęczą - grzmiał z ławki rezerwowych Wojciech Downar-Zapolski, trener gości. Nie zmęczyły się, mimo że przez trzy czwarte meczu gdyńska drużynę reprezentowały rezerwowe.

Ziarnem piasku w dobrze pracującej maszynie z Gdyni była gra Sophie Whiterspoon. 33-letnia Amerykanka nie zdobyła nawet punktu, chociaż okazji jej nie brakowało (0/4 za dwa, 0/2 za trzy punkty, trzy faule). Mimo łamania akcji, może liczyć na wsparcie zespołu. - Trochę mnie denerwuje, że Sophie gubi się w ataku, ale nie zna jeszcze zagrywek. Po to są mecze ligowe, by się ogrywać - twierdzi Agnieszka Bibrzycka, skrzydłowa Lotosu. - Różnica pomiędzy WNBA a naszym zespołem taktycznie jest ogromna. Mamy ponad 20 zagrywek, a trener wciąż dodaje nowe. Trudno wszystkie je zapamiętać. Nie dziwię się, że Sophie ma lekkie zamieszanie w głowie. Oby jej się powiodło - dodaje Joanna Cupryś.

LOTOS: Grubin 21, Bibrzycka 9, Cupryś 13, Melvin 8, Dydek 19 - Ose-Hlebowicka 10, Witherspoon, Niedobecka, Barabanowa 10, Wodopianowa 5.
WISŁA: Międzik 7, Downar-Zapolska 7, Krawiec 14, Bowman 13, Czarnecka 13 - Kasprzak 2, Janiszewska 6, Kobryn 4, Zalewska 4.

LOTOS - WISŁA.
Rzuty za dwa punkty (celne/oddane): 33/53 - 24/43.

13. kolejka.
CCC Aquapark Polkowice - SMS PZKosz. Warszawa 76:57 (23:14, 18:16, 14:12, 21:15), Łączność Olsztyn - Quay POSiR Poznań 72:64 (19:14, 16:12, 22:17, 15:21), Zapolex Toruń - ŁKS Łódź 65:95 (18:27, 14:24, 18:22, 15:22).