Lotos Trefl przed decydującymi meczami

Rafał Sumowski
24 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Trefl Gdańsk

Dariusz Luks i jego podopieczni myślami są tylko przy najbliższym meczu w Olsztynie. By awansować do play-off i nie martwić się o rozstrzygnięcia w ostatniej kolejce wystarczą im dwa wygrane sety. Dariusz Luks i jego podopieczni myślami są tylko przy najbliższym meczu w Olsztynie. By awansować do play-off i nie martwić się o rozstrzygnięcia w ostatniej kolejce wystarczą im dwa wygrane sety.

Na dwie kolejki do końca rundy zasadniczej Plus Ligi siatkarzom Lotosu Trefla wystarczy punkt zdobyty na wyjeździe przeciwko Indykpolowi AZS Olsztyn by uzyskać awans do fazy play-off. Jeśli w Olsztynie gdańszczanie nie zdobędą przynajmniej dwóch setów, obsada play-off rozstrzygnie się w ostatniej kolejce. Przy podzielonej tabeli i niskich różnicach punktowych pomiędzy zespołami stwarza to pole do manipulacji, gdyż w przeciwieństwie do piłkarskiej Ekstraklasy, Plus Liga nie nakazuje rozgrywać decydujących meczów o tym samym czasie. Do sprawy ze spokojem podchodzi trener żółto-czarnych Dariusz Luks, który nie wierzy w układy pomiędzy klubami.

Czy siatkarze Lotosu Trefla zapewnią sobie awans do play-off Plus Ligi?

Tabela Plus po 16 kolejkach podzieliła się na trzy grupy. Szansę zajęcia pierwszej lokaty mają jeszcze trzy zespoły: Delecta Bydgoszcz, Zaksa Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel. Na miejscach 3-6 znajdują się Asseco Resovia, PGE Skra Bełchatów i AZS Politechnika Warszawska. W tej grupie, która również jest pewna udziały w play-off, może jeszcze dojść do przetasowań (Resovia i Skra teoretycznie mają jeszcze szanse nawet na drugie miejsce).

6. AZS Politechnika Warszawska 16 8 8 32:30 26

Miejsca w czołowej ósemce nie może być natomiast pewien żaden z zespołów zajmujących lokaty 7-9, a więc kolejno: Effector Kielce, Lotos Trefl i Indykpol AZS Olsztyn (szanse definitywnie stracił Wkręt-met AZS Częstochowa). Jeśli w zaplanowanym na 3 lutego meczu olsztynianie nie wygrają z gdańszczanami za trzy punkty (3:0 lub 3:1), obsada play-off rozstrzygnie się jeszcze przed ostatnią kolejką. W innym przypadku rywalizacja o ósemkę toczyć się będzie do samego końca rundy zasadniczej.

W najlepszej sytuacji jest Effector, któremu bez względu na wyniki pozostałych spotkań do awansu wystarczy zaledwie jeden punkt, a więc dwa wygrane sety w jednym z meczów z PGE Skrą Bełchatów i Zaksą Kędzierzyn-Koźle. Zadanie to może się okazać trudne ze względu na klasę rywali, ale nie jest niewykonalne.

Gdańszczanie, jeśli przegrają w Olsztynie 0:3 lub 1:3, z AZS Indykpolem stoczą korespondencyjny pojedynek w ostatniej kolejce. I tutaj rodzi się kwestia, który budzi zastrzeżenia tych drugich. Mecz 18 kolejki pomiędzy olsztynianami a Delektą Bydgoszcz zaplanowany jest na 9 lutego, zaś gdańszczanie na wyjeździe z Resovią zagrają dzień później.

Akademicy podnieśli kwestię, którą sygnalizowano już niejednokrotnie, a mianowicie, iż ostatnia kolejka powinna być rozgrywana przez wszystkie drużyny o tym samym czasie. Wykluczyłoby to możliwość kalkulacji i wpływania przez niektóre zespoły na rozstawienie w play-off. Dlatego też złożyli wniosek do władz ligi o to by ich mecz z Delektą został rozegrany tego samego dnia, co mecz gdańszczan z Asseco Resovią (zgodnie z terminarzem AZS ma zagrać ostatnią kolejkę 9 lutego, a gdańszczanie 10 lutego). Do całej sprawy ze spokojem podchodzi trener Lotosu Trefla, Dariusz Luks.

- Takie dywagacje zostawmy tym, którzy je snują. Zauważmy, że każdy zespół ma swoje problemy w postaci kontuzji, a na niektórych drużynach piętno odciska duża ilość spotkań, które oprócz tych w Plus Lidze rozgrywają w pucharach. Ja nie daję wiary tym kombinacjom, o których mowa. Zupełnie nie interesuje nas co robi w tej chwili AZS. Intensywnie przygotowujemy się do meczu w Olsztynie i to jest jedyna rzecz na jakiej się skupiamy do 3 lutego. Nie wybiegamy w przyszłość do ostatniej kolejki ani tym bardziej do fazy play off - mówi nam szkoleniowiec.

Swoje przygotowania żółto-czarni prowadzą korzystając z dwutygodniowej przerwy przeznaczonej na turniej final four Pucharu Polski. Przypomnijmy, że gdański zespół z rozgrywkami tymi pożegnał się już po pierwszym meczu przegrywając w grudniu 1:3 wyjazdowe spotkanie z Czarnymi Radom. Gdańszczanie przystąpili do niego niemal w zupełnie rezerwowym, młodzieżowym składzie (przeczytaj relację). W finałach w sobotę i niedzielę w Częstochowie zagrają: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel (półfinał nr 1) oraz Delecta Bydgoszcz i Asseco Resovia (półfinał nr 2).

Pozostałe zespoły czeka przedłużona przerwa przed 17. kolejką Plus Ligi, która zaplanowana jest na pierwsze dni lutego. Jak twierdzi trener gdańskiego zespołu Dariusz Luks, nie ma powodu do obaw, że dwutygodniowa pauza odbije się negatywnie na formie jego podopiecznych, którzy wygrali wszystkie trzy spotkania rozegrane w tym roku.

- Jedni grają w pucharach, a inni ciężko trenują. Nie sądzę, aby ta przerwa miała wybić nas z rytmu i źle wpłynąć na naszą postawę. Tym bardziej, że nasz najbliższy rywal jest w tej samej sytuacji - twierdzi szkoleniowiec, który już w przyszłą niedzielę może zrealizować przedsezonowy cel w postaci awansu do play-off.

Co wydarzy się jeśli któreś z zespołów zakończą rundę zasadniczą z równą ilością punktów? Wówczas zgodnie z regulaminem rozgrywek Plus Ligi wyższa lokata przypadnie drużynie z wyższym stosunkiem setów zdobytych do straconych, a następnie ten sam odnoszący się do małych punktów. W przypadku równości wyżej wymienionych ostatnią "instancją" pozostaną wyniki meczów między zainteresowanymi drużynami.

• (1)

Wierzę, że uda się Treflowi wygrać te dwa sety w Olsztynie!!! Kto ma czas i ochotę może wspomóc naszych siatkarzy w walce o play-offy, ponieważ organizowany jest wyjazd na ten mecz do Olsztyna; więcej informacji tutaj: