MŚ, dzień 4 - Polska : Tunezja 24:22

Maciej Napiórkowski
24 stycznia 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
Po dniu przerwy na portugalskie parkiety porwrócili piłkarze ręczni. W trzeciej kolejce Polacy zmierzyli się z Tunezją. Mecz zakończył się sukcesem biało-czerwonych. Ale od początku.
Grupa A:
Polska : Tunezja 24:22 (11:11)
Polska: Sławomir Szmal, Rafał Bernacki - Tomasz Paluch, Marcin Lijewski 1, Grzegorz Tkaczyk 11, Dawid Nilsson 2, Krzysztof Górniak, Robert Lis 2, Michał Kubisztal, Damian Wleklak 1, Mariusz Jurasik 5, Bartosz Wuszter, Leszek Starczan 2, Maciej Dmytruszyński
Tunezja: Zehani, Bouali - Messaoud, Tej 2, Ben Amor, Sioud 6, Bousnina, Ben Aziza 2 - Seboui 2, Hmam 5, Megannem 4, Jerou 1, Haj Ahmed
Kary: Polska 16, Tunezja 16 min
Sędziowie: Kang Tae-Koo i Lim Kyu-Ha (obaj Korea Płd.)

Mecz ten był bardzo ważny dla układu tabeli grupy A. Grupy w której znajduje się również Polska. Po dwóch porażkach z Jugosławią i Hiszpanią zwycięstwo było konieczne, aby myśleć o grze w drugiej rundzie mistrzostw. Bohaterami byli Grzegorz Tkaczyk - autor 11 goli oraz Sławomir Szmal, który popisał się 22 udanymi interwencjami.
Początek meczu nie najlepszy w wykonaniu podopiecznych Bogdana Zajączkowskiego, przegrywamy 0:2. Dopiero rzut karny, wykonany z widowiskowym obrotem trafił to siatki rywali. Nie był to jedyny rzut karny wykonany w ten sposób. Pierwszy raz Polacy wychodzą na prowadzenie w 11 minucie. Bialo-czerwoni mogli na przerwę zejść prowadząc dwoma bramkami, jednak nie potrafili wykorzystać gry w przewadze. Ostatecznie pierwsza część spotkania kończy się wynikiem 11:11.
Druga połowa to zdecydowana przewaga Polaków, szybko obejmujemy dwu bramkowe prowadzenie. Jednak seria błędnych podań w ataku powoduję, iż w 45 minucie ponownie na tablicy wyników jest remis 16:16. Dopiero w 53 minucie wychodzimy na bezpieczne prowadzenie 22:18. Polacy spokojnie kontrolują wynik spotkania. Ostatniego - 24 gola w meczu rzuca Damian Wleklak i ustala wynik meczu na 24:22. Polacy z rękoma w górze triumfują pierwsze zwycięstwo na MŚ.
Trzeba zaznaczyć, że Tunezja z ostatnich mistrzostwach we Francji zajęła 10 pozycję. W jej szeregach nalepiej spisał się Sioud.

Piątek jest dniem przerwy. Kolejne mecze Polacy rozegrają w sobotę i niedzielę. Cel - wyjście z grupy. Aby ze spokojem czekać na te mecze trzeba w polskiej drużynie wyeliminować błędy popełniane w ataku. Szczególnie dużo strat popełnił dziś Mariusz Jurasik. Jeśli sztab szkoleniowy poradzi sobie z tym problemem, to bez obaw bedziemy czekali na mecze weekendowe.

6. Maroko 3 0 0 3 64:76 0

Na kolejnych pozycjach: nazwa zespołu, rozegrane mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki: zdobyte i stracone, punkty.