Wiadomości

Maksymilian Banaszewski: Arce Gdynia dać jakość i cieszyć grą oko kibica

Arka Gdynia

Maksymilian Banaszewski podpisał kontrakt do 30 czerwca 2021 roku z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Arka Gdynia pozyskała 23-letniego skrzydłowego na zasadzie transferu definitywnego ze Stali Mielec.
Maksymilian Banaszewski podpisał kontrakt do 30 czerwca 2021 roku z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Arka Gdynia pozyskała 23-letniego skrzydłowego na zasadzie transferu definitywnego ze Stali Mielec. fot. Michał Puszczewicz/Arka Gdynia

- Chcę dać jakość i żeby Maksymilian Banaszewski kojarzył się z takim piłkarzem, którego gra cieszy oko kibica. Zawsze oczekuję od siebie więcej, niż to co już mam - deklaruje nowy skrzydłowy Arki Gdynia. Jego dodatkowym atutem ma być doskonała znajomość z Michałem Janotą, który jesienią był liderem żółto-niebieskich. - Preferujemy ten sam styl gry, kombinacyjny, na małej przestrzeni. Można powiedzieć, że w Stali Mielec rozumieliśmy się bez słów - dodaje 23-latek. O rok dłużej przy ul. Olimpijskiej ma grać Fredrik Helstrup. Nowy kontrakt duńskiego obrońcy jest ważny do 30 czerwca 2020 roku.Maksymilian Banaszewski - poznaj jego piłkarskie cvJacek Główczyński: Czy za pana transferem do Arki Gdynia ze Stali Mielec stoi trener Zbigniew Smółka, który identyczną drogę przeszedł latem?

Maksymilian Banaszewski: Parę osób stało za tym transferem. Nie ukrywam, że w tym gronie był też trener. Już latem dostałem sygnał, że Arka jest zainteresowana moją osobą. Teraz były jeszcze dwie inne propozycję z ekstraklasy, ale zdecydowałem się przyjąć gdyńską ofertę.

Dlaczego dopiero teraz, a nie pół roku wcześniej, gdy zainteresowanie panem ze strony ekstraklasy było jeszcze większe?

Rzeczywiście latem było o mnie głośno, było spore zainteresowanie. Jednak nowy sztab trenerski oraz działacze z Mielca skłonili mnie bym został, bym pomógł drużynie i w Stali spróbował wznieść się jeszcze na wyższy poziom. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że zostaje i próbujemy razem o coś zawalczyć.

Patrząc tylko na liczby, chyba nie za bardzo się udało? W poprzednim sezonie strzelił pan 6 goli, a jesienią tylko jednego.

Sam miałem trochę uwag do mojej gry. Nie była tak dobra, jakbym sobie tego życzył. Jednak jako zespół osiągnęliśmy dobry wynik. Nie będę ukrywać, że Stal znów namawiała mnie, aby został, przedłużył kontrakt. Zdecydowałem inaczej, ale nadal wszystkich ludzi w tym klubie bardzo szanuję i doceniam. Będę trzymać kciuki, aby awans Mielca do ekstraklasy stał się faktem.

Głosuj w plebiscycie na Ligowca Roku 2018. Wśród nominowanych m.in. bramkarz Arki GdyniaCo obiecuje Maksymilian Banaszewski Arce Gdynia?

Chcę dać jakość i żeby Banaszewski kojarzył się z takim piłkarzem, którego gra cieszy oko kibica.

Jak piłkarz idzie za szkoleniowcem z klubu do klubu to otrzymuje pieczątkę "synek trenera". Nie obawia się pan tego?

Na pewno słyszę takie głosy. Niektórzy mówią i o ulubieńcu trenera. Myślę, że tak samo mówiono, gdy do Arki przechodzili Michał Janota i Adam Deja. Teraz nikt na pewno nie jest rozczarowany ich grą, tylko jest wręcz przeciwnie, każdy jest usatysfakcjonowany, że oni są w zespole.

Janota często powtarza, że może wykorzystywać swoje umiejętności, gdyż wreszcie trafił na trenera, który mu zaufał, a on ufa jemu. Czy podobne relacje są też między panem a Zbigniewem Smółką?

Michał jest bardzo dobrym zawodnikiem, ale jest też specyficzny. Trzeba potrafić do niego dotrzeć, umieć z nim utrzymywać dobrą relację. A co do osoby trenera to jest on dość oryginalny jak na polskie warunki. Myślę, że jakaś więź powstała między nami w Mielcu.

Jak trenuje Arka w Gdyni? Z kim zagra w Turcji?Z tej racji liczy pan w Arce na jakieś fory, czy wszystko sam musisz sobie wywalczyć?

Skądże. Myślę, że nawet będę miał jeszcze trudniej.

A znajomość z Michałem Janotą, to że nie musi pan od nowa uczyć się stylu jego, gdyż wiecie nawzajem, jakie piłki lubicie najbardziej grać, może pomóc panu wejść do "11" Arki?

Zawsze bardzo sobie w Mielcu ceniłem współpracę z Michałem. Preferujemy ten sam styl gry, kombinacyjny, na małej przestrzeni. Można powiedzieć, że w Stali rozumieliśmy się bez słów. Myślę, że to zostało i przypomnimy o tym też w Arce.

Oglądał pan mecze Arki jesienią? Był jakiś duch Stali Mielec w grze gdyńskiej drużyny?

Sporo meczów obejrzałem, a te ostatnie to już wszystkie w pełnym wymiarze. Jednak nie lubię robić takich porównań. Uważam, że każda drużyna ma swój styl. Czasem trener ma na to większy lub mniejszy wpływ. Na pewno Arka jest zespołem, który zmierza do tego, by grać piłkę przyjemną dla oka.

Przeczytaj wywiad z Michałem Janotą, najlepszym piłkarzem ekstraklasy w grudniuCzy daje pan sobie czas na aklimatyzację w Arce i w ekstraklasie, w której jeszcze pan nie grał, czy też celem jest pierwszy skład już 10 lutego, na inaugurację wiosny?

Jestem świadomym zawodnikiem i chciałbym, aby o tym świadczyły także moje wybory. Nie ma co się aklimatyzować. Chcę wejść jak najszybciej do składu, wkomponować się w zespół w szatni i walczyć o swoje każdego dnia.

Czy może być pan kolejnym Damianem Kądziorem, który wyciągnięty z I-ligowych Wigier w ciągu kilku miesięcy przebił się do reprezentacji narodowej, a po sezonie wyjechał do zagranicznego klubu?

Osobiście się nie znamy, ale graliśmy przeciwko sobie nie tylko w I, ale i w II lidze. Tam nasze drogi się przecinały. Przykład Damiana pokazuje, że to iż chłopak trafia do ekstraklasy z niższej ligi, nie oznacza, że ma niższe umiejętności. Kądzior pokazał, że od razu można stać się kluczową postacią zespołu i całej ligi.

Łatwiej atakować czy bronić? Sprawdź, co Pavels Steinbors wybiera na boisku, a co w codziennym życiuRozważając ofertę Arki spojrzał pan, że na prawej pomocy jest Luka Zarandia, a na lewym skrzydle najlepsze mecze rozgrywał Maciej Jankowski. Widzi pan jeszcze miejsce dla siebie w "11"?

To już problem trenera, że będzie miał kłopot z wyborem. Ja swoje umiejętności chcę prezentować co tydzień, udowadniać w każdym meczu, że zasługuję na grę. I to w mojej gestii jest, aby sprawić szkoleniowcowi ten przysłowiowy ból głowy.

RUCHY KADROWE ARKI GDYNIA PRZED RUNDĄ WIOSENNĄ
Przyszli:
 • Michael Olczyk (pozycja: obrońca, jesienią bez klubu, wolny transfer, kontrakt w Arce do 30.06.2020 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)
 • Maksymilian Banaszewski (skrzydłowy, poprzedni klub: Stal Mielec, transfer definitywny, 30.06.2021 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)
 • Agustin Baran (narodowość: Urugwaj, skrzydłowy, ostatnio bez klubu, wolny transfer, 30.06.2019 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)
 • Rogelio Chavez (Meksyk, obrońca, ostatnio bez klubu, wolny transfer, 30.06.2019 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)

Może przyjść:
 • Mateusz Stępień (napastnik, z zespołu juniorów)

Przedłużyli kontrakty:
 • Fredrik Helstrup (Dania, obrońca, 30.06.2020)
 • Adam Deja (pomocnik, 30.06.2020 z opcją przedłużenia o sezon)

Odeszli:
 • Andrij Bogdanow (Ukraina, pomocnik, wolny transfer, nowy klub FK Desna, Ukraina)
 • Karol Danielak (obrońca, zgoda Arki na poszukiwanie nowego klubu)
 • Robert Sulewski (obrońca, zgoda Arki na poszukiwanie nowego klubu)
 • Adrian Klimczak (obrońca, nowy klub ŁKS Łódź, transfer definitywny)

Może odejść:
 • Michał Żebrakowski (napastnik, testy w Warcie Poznań)

 • AKTUALNA KADRA ARKI GDYNIA


  Prawe czy lewe skrzydło? Jest dla pana różnica?

  Byłbym skłonny bardziej do odpowiedzi, że lewe, bo lubię schodzić do środka, ale nie ma dla mnie problemu, czy lewa czy prawa. Lubię operować też za napastnikiem, w trakcie meczu się przemieszczać na boisku. Nawet bym powiedział, że nie lubię być "przyklejony" do jednej pozycji.

  Kolejne dwa kontrakty w Arce Gdynia w oczekiwaniu na napastnika  Stawia sobie pan indywidualne cele na rundę wiosenną, jeśli chodzi o statystyki goli i asyst?

  Nie lubię takich celów. Zawsze wychodzę z założenia, że oczekuję od siebie więcej, niż to co już mam. Chcę w każdym meczu udowadniać swoją wartość.

  Jeśli chodzi o Arkę to cel gry o górną ósemkę tabeli, grupę mistrzowską jest pociągający?

  Najbardziej pociąga mnie, aby w każdym meczu grać o trzy punkty. Taki jest główny cel, po to wychodzi się na boisko. Oczywiście lepiej być w górnej ósemce, aby w drugiej części sezonu mieć już ten komfort z tyłu głowy. Jeśli będziemy wychodzić na każde spotkanie z przekonaniem o swoich umiejętnościach, to myślę, że i punkty i górna ósemka przyjdą.

  Podczas treningów odczuwa pan, jest już pan nie w I-, a ekstraklasowej drużynie, czy w tym okresie przygotowawczym na razie zajęcia są podobne?

  Myślę, że treningi są podobne pod względem sposobu prowadzenia i obciążeń, ale już też widać, że w drużynie jest więcej piłkarskiej jakości. Natomiast największa różnica jest pod względem "otoczki". Kluby ekstraklasy są bardziej medialne.

  Niezbędnik kibica Arki Gdynia. Zniesiony zakaz wyjazdowy, cennik karnetów i biletów na mecze domowe?  Przed Arką zgrupowanie w Gold City na Riwierze Tureckiej. Pan już tam był ze Stalą. Czego mogą spodziewać się żółto-niebiescy?

  Są tam świetne warunki do treningów, jedne z lepszych boisk w tamtym regionie. Jedziemy tam po to, aby szlifować stricto aspekty piłkarskie.

  Sparingpartnerzy robią na panu wrażenie, czy występował pan przeciwko drużynom o podobnych umiejętnościach?

  Wychodzę z założenia, że na mnie rywal ma nie wywierać większej presji. Skupiam się tylko wyłącznie na sobie i swoim zespole.

  Typowanie wyników

  mecz ligowy
  10.02.2019 godz.15:30
  wartość: 3 punkty

  Jak typowano

  1

  56%

  287 typowań

  x

  28%

  144 typowania

  2

  16%

  85 typowań

  Opinie (15) 1 zablokowana

  • No to szpada idzie na mistrza

   • 3 14

  • Marzyć zawsze można

   • 3 17

  • Witamy w Arce

   i życzymy wysokiej formy, wielu bramek i samych dobrych występów.

   • 51 2

  • Smółka (2)

   Gdzie jest ta młodzież co miała dołączyć do pierwszego zespołu

   • 14 15

   • no jest Banaszewski 23 lata, Olczyk 21 .... (1)

    • 13 0

    • Ale to nie sa młodzieżowcy

     • 2 3

  • Transfery (1)

   Gdzie jest skauting w Arce?!. Co taki cwaniaczek jak Bożok może zaoferować Arce?!. Podobno ma wyłączność na szukanie piłkarzy na Węgrzech, Słowacji i w Czechach!. Kpiny jakieś. A gdzie reszta skautów?!.

   • 15 14

   • tekst typu

    nie znam się to się wypowiem

    • 1 0

  • No cóż pogadali (2)

   a boisko zweryfikuje, tylko życzyć powodzenia i powtórzenia drogi Kądziora

   • 25 1

   • Kądziora nie wzieli ,a mogli za 300 tyszl,wzieli Żebrakowskiego za za 100 zawsze pare groszy do przodu (1)

    Sztuka za sztukę ha

    • 4 3

    • To ja wiem, wyciągnęli wnioski i próbują

     a nóż widelec się uda

     • 2 0

  • Chcieli skrzydlowego mogli wziac Peszke z Lechii

   • 4 28

  • Maksymilian

   Witamy na pokładzie i do roboty.
   Mniej medialnie, a więcej pracy.
   Powodzenia w Arce i czekamy na dobre występy.

   • 12 1

  • Arka Gdynia

   słabo to widzę....niestety !!!!!

   • 2 4

  • nie rozumiem

   po co te wywiady z nowo pozyskanymi zawodnikami. zawsze mówią to samo

   • 2 1

  alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Najbliższe spotkanie Arki

  początek meczu: 16.02.2021 godz. 18:00

  mecz pucharowy

  Jak typują inni

  1

  77%

  60 typowań

  x

  13%

  10 typowań

  2

  10%

  8 typowań

  TYPUJ!

  Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

  Najlepiej typujący wyniki Arki

  imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
  1. Miś Brązuś 19 41 68.4%
  2. Wojciech rohde Rohde 19 41 68.4%
  3. Żaneta Kwiatkowska 19 39 63.2%
  4. Kasia Lamczyk 19 38 63.2%
  5. Ryszard Kiwatrowski 13 37 84.6%

  Aktualna tabela

  Piłka nożna - I liga
  Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
  1 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 17 13 3 1 30:8 42
  2 ŁKS Łódź 16 10 2 4 36:17 32
  3 Górnik Łęczna 17 9 5 3 26:12 32
  4 Radomiak Radom 17 8 6 3 22:13 30
  5 ARKA GDYNIA 17 8 5 4 26:14 29
  6 Miedź Legnica 17 7 6 4 31:23 27
  7 GKS Tychy 16 7 6 3 22:14 27
  8 Odra Opole 16 7 4 5 16:19 25
  9 Puszcza Niepołomice 17 6 5 6 17:20 23
  10 Chrobry Głogów 17 6 4 7 22:26 22
  11 Korona Kielce 16 6 3 7 13:20 21
  12 Stomil Olsztyn 17 5 5 7 17:22 20
  13 Widzew Łódź 15 5 4 6 13:18 19
  14 GKS 1962 Jastrzębie 17 5 1 11 16:30 16
  15 GKS Bełchatów 17 4 4 9 12:21 14
  16 Sandecja Nowy Sącz 17 3 4 10 14:29 13
  17 Zagłębie Sosnowiec 17 3 2 12 14:24 11
  18 Resovia 17 2 3 12 10:27 9

  Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
  GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.

  Wyniki 17 kolejki:

  • ARKA GDYNIA - Chrobry Głogów 1:1 (0:0)
  • Apklan Resovia - GKS 1962 Jastrzębie 1:2 (0:0)
  • Stomil Olsztyn - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:4 (0:3)
  • GKS Bełchatów - Puszcza Niepołomice 0:2 (0:1)
  • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 0:2 (0:0)
  • Korona Kielce - Radomiak Radom 0:2 (0:1)
  • Sandecja Nowy Sącz - Górnik Łęczna 1:1 (0:1)
  • ŁKS Łódź - GKS Tychy (przełożony na 20.02.2021)
  • Odra Opole - Widzew Łódź (przełożony na 10.03.2021)
  • Mecz zaległy z 16. kolejki
  • Widzew - Korona (20.02.2021)

  Terminarz

  16.02 (wt) godz.18:00 ARKA Gdynia typuj bez publiczności Górnik Łęczna
  26.02 (pt) ARKA Gdynia GKS 1962 Jastrzębie
  12.12.2020 (sob) godz.14:00 ARKA Gdynia 1:1 bez publiczności Chrobry Głogów LIVE!
  06.12.2020 (nd) godz.12:40 Radomiak Radom 0:0 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
  03.12.2020 (czw) godz.12:00 ARKA Gdynia 1:0 bez publiczności Korona Kielce LIVE!

  Relacje LIVE

  zobacz wszystkie relacje »

  Najczęściej czytane