• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Maksymilian Banaszewski: Arce Gdynia dać jakość i cieszyć grą oko kibica

Jacek Główczyński
16 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 

Arka Gdynia

Maksymilian Banaszewski podpisał kontrakt do 30 czerwca 2021 roku z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Arka Gdynia pozyskała 23-letniego skrzydłowego na zasadzie transferu definitywnego ze Stali Mielec. Maksymilian Banaszewski podpisał kontrakt do 30 czerwca 2021 roku z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Arka Gdynia pozyskała 23-letniego skrzydłowego na zasadzie transferu definitywnego ze Stali Mielec.

- Chcę dać jakość i żeby Maksymilian Banaszewski kojarzył się z takim piłkarzem, którego gra cieszy oko kibica. Zawsze oczekuję od siebie więcej, niż to co już mam - deklaruje nowy skrzydłowy Arki Gdynia. Jego dodatkowym atutem ma być doskonała znajomość z Michałem Janotą, który jesienią był liderem żółto-niebieskich. - Preferujemy ten sam styl gry, kombinacyjny, na małej przestrzeni. Można powiedzieć, że w Stali Mielec rozumieliśmy się bez słów - dodaje 23-latek. O rok dłużej przy ul. Olimpijskiej ma grać Fredrik Helstrup. Nowy kontrakt duńskiego obrońcy jest ważny do 30 czerwca 2020 roku.Maksymilian Banaszewski - poznaj jego piłkarskie cvJacek Główczyński: Czy za pana transferem do Arki Gdynia ze Stali Mielec stoi trener Zbigniew Smółka, który identyczną drogę przeszedł latem?

Maksymilian Banaszewski: Parę osób stało za tym transferem. Nie ukrywam, że w tym gronie był też trener. Już latem dostałem sygnał, że Arka jest zainteresowana moją osobą. Teraz były jeszcze dwie inne propozycję z ekstraklasy, ale zdecydowałem się przyjąć gdyńską ofertę.

Dlaczego dopiero teraz, a nie pół roku wcześniej, gdy zainteresowanie panem ze strony ekstraklasy było jeszcze większe?

Rzeczywiście latem było o mnie głośno, było spore zainteresowanie. Jednak nowy sztab trenerski oraz działacze z Mielca skłonili mnie bym został, bym pomógł drużynie i w Stali spróbował wznieść się jeszcze na wyższy poziom. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że zostaje i próbujemy razem o coś zawalczyć.

Patrząc tylko na liczby, chyba nie za bardzo się udało? W poprzednim sezonie strzelił pan 6 goli, a jesienią tylko jednego.

Sam miałem trochę uwag do mojej gry. Nie była tak dobra, jakbym sobie tego życzył. Jednak jako zespół osiągnęliśmy dobry wynik. Nie będę ukrywać, że Stal znów namawiała mnie, aby został, przedłużył kontrakt. Zdecydowałem inaczej, ale nadal wszystkich ludzi w tym klubie bardzo szanuję i doceniam. Będę trzymać kciuki, aby awans Mielca do ekstraklasy stał się faktem.

Głosuj w plebiscycie na Ligowca Roku 2018. Wśród nominowanych m.in. bramkarz Arki GdyniaCo obiecuje Maksymilian Banaszewski Arce Gdynia?

Chcę dać jakość i żeby Banaszewski kojarzył się z takim piłkarzem, którego gra cieszy oko kibica.

Jak piłkarz idzie za szkoleniowcem z klubu do klubu to otrzymuje pieczątkę "synek trenera". Nie obawia się pan tego?

Na pewno słyszę takie głosy. Niektórzy mówią i o ulubieńcu trenera. Myślę, że tak samo mówiono, gdy do Arki przechodzili Michał Janota i Adam Deja. Teraz nikt na pewno nie jest rozczarowany ich grą, tylko jest wręcz przeciwnie, każdy jest usatysfakcjonowany, że oni są w zespole.

Janota często powtarza, że może wykorzystywać swoje umiejętności, gdyż wreszcie trafił na trenera, który mu zaufał, a on ufa jemu. Czy podobne relacje są też między panem a Zbigniewem Smółką?

Michał jest bardzo dobrym zawodnikiem, ale jest też specyficzny. Trzeba potrafić do niego dotrzeć, umieć z nim utrzymywać dobrą relację. A co do osoby trenera to jest on dość oryginalny jak na polskie warunki. Myślę, że jakaś więź powstała między nami w Mielcu.

Jak trenuje Arka w Gdyni? Z kim zagra w Turcji?Z tej racji liczy pan w Arce na jakieś fory, czy wszystko sam musisz sobie wywalczyć?

Skądże. Myślę, że nawet będę miał jeszcze trudniej.

A znajomość z Michałem Janotą, to że nie musi pan od nowa uczyć się stylu jego, gdyż wiecie nawzajem, jakie piłki lubicie najbardziej grać, może pomóc panu wejść do "11" Arki?

Zawsze bardzo sobie w Mielcu ceniłem współpracę z Michałem. Preferujemy ten sam styl gry, kombinacyjny, na małej przestrzeni. Można powiedzieć, że w Stali rozumieliśmy się bez słów. Myślę, że to zostało i przypomnimy o tym też w Arce.

Oglądał pan mecze Arki jesienią? Był jakiś duch Stali Mielec w grze gdyńskiej drużyny?

Sporo meczów obejrzałem, a te ostatnie to już wszystkie w pełnym wymiarze. Jednak nie lubię robić takich porównań. Uważam, że każda drużyna ma swój styl. Czasem trener ma na to większy lub mniejszy wpływ. Na pewno Arka jest zespołem, który zmierza do tego, by grać piłkę przyjemną dla oka.

Przeczytaj wywiad z Michałem Janotą, najlepszym piłkarzem ekstraklasy w grudniuCzy daje pan sobie czas na aklimatyzację w Arce i w ekstraklasie, w której jeszcze pan nie grał, czy też celem jest pierwszy skład już 10 lutego, na inaugurację wiosny?

Jestem świadomym zawodnikiem i chciałbym, aby o tym świadczyły także moje wybory. Nie ma co się aklimatyzować. Chcę wejść jak najszybciej do składu, wkomponować się w zespół w szatni i walczyć o swoje każdego dnia.

Czy może być pan kolejnym Damianem Kądziorem, który wyciągnięty z I-ligowych Wigier w ciągu kilku miesięcy przebił się do reprezentacji narodowej, a po sezonie wyjechał do zagranicznego klubu?

Osobiście się nie znamy, ale graliśmy przeciwko sobie nie tylko w I, ale i w II lidze. Tam nasze drogi się przecinały. Przykład Damiana pokazuje, że to iż chłopak trafia do ekstraklasy z niższej ligi, nie oznacza, że ma niższe umiejętności. Kądzior pokazał, że od razu można stać się kluczową postacią zespołu i całej ligi.

Łatwiej atakować czy bronić? Sprawdź, co Pavels Steinbors wybiera na boisku, a co w codziennym życiuRozważając ofertę Arki spojrzał pan, że na prawej pomocy jest Luka Zarandia, a na lewym skrzydle najlepsze mecze rozgrywał Maciej Jankowski. Widzi pan jeszcze miejsce dla siebie w "11"?

To już problem trenera, że będzie miał kłopot z wyborem. Ja swoje umiejętności chcę prezentować co tydzień, udowadniać w każdym meczu, że zasługuję na grę. I to w mojej gestii jest, aby sprawić szkoleniowcowi ten przysłowiowy ból głowy.

RUCHY KADROWE ARKI GDYNIA PRZED RUNDĄ WIOSENNĄ
Przyszli:
 • Michael Olczyk (pozycja: obrońca, jesienią bez klubu, wolny transfer, kontrakt w Arce do 30.06.2020 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)
 • Maksymilian Banaszewski (skrzydłowy, poprzedni klub: Stal Mielec, transfer definitywny, 30.06.2021 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)
 • Agustin Baran (narodowość: Urugwaj, skrzydłowy, ostatnio bez klubu, wolny transfer, 30.06.2019 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)
 • Rogelio Chavez (Meksyk, obrońca, ostatnio bez klubu, wolny transfer, 30.06.2019 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)

Może przyjść:
 • Mateusz Stępień (napastnik, z zespołu juniorów)

Przedłużyli kontrakty:
 • Fredrik Helstrup (Dania, obrońca, 30.06.2020)
 • Adam Deja (pomocnik, 30.06.2020 z opcją przedłużenia o sezon)

Odeszli:
 • Andrij Bogdanow (Ukraina, pomocnik, wolny transfer, nowy klub FK Desna, Ukraina)
 • Karol Danielak (obrońca, zgoda Arki na poszukiwanie nowego klubu)
 • Robert Sulewski (obrońca, zgoda Arki na poszukiwanie nowego klubu)
 • Adrian Klimczak (obrońca, nowy klub ŁKS Łódź, transfer definitywny)

Może odejść:
 • Michał Żebrakowski (napastnik, testy w Warcie Poznań)
 • AKTUALNA KADRA ARKI GDYNIA


  Prawe czy lewe skrzydło? Jest dla pana różnica?

  Byłbym skłonny bardziej do odpowiedzi, że lewe, bo lubię schodzić do środka, ale nie ma dla mnie problemu, czy lewa czy prawa. Lubię operować też za napastnikiem, w trakcie meczu się przemieszczać na boisku. Nawet bym powiedział, że nie lubię być "przyklejony" do jednej pozycji.

  Kolejne dwa kontrakty w Arce Gdynia w oczekiwaniu na napastnika  Stawia sobie pan indywidualne cele na rundę wiosenną, jeśli chodzi o statystyki goli i asyst?

  Nie lubię takich celów. Zawsze wychodzę z założenia, że oczekuję od siebie więcej, niż to co już mam. Chcę w każdym meczu udowadniać swoją wartość.

  Jeśli chodzi o Arkę to cel gry o górną ósemkę tabeli, grupę mistrzowską jest pociągający?

  Najbardziej pociąga mnie, aby w każdym meczu grać o trzy punkty. Taki jest główny cel, po to wychodzi się na boisko. Oczywiście lepiej być w górnej ósemce, aby w drugiej części sezonu mieć już ten komfort z tyłu głowy. Jeśli będziemy wychodzić na każde spotkanie z przekonaniem o swoich umiejętnościach, to myślę, że i punkty i górna ósemka przyjdą.

  Podczas treningów odczuwa pan, jest już pan nie w I-, a ekstraklasowej drużynie, czy w tym okresie przygotowawczym na razie zajęcia są podobne?

  Myślę, że treningi są podobne pod względem sposobu prowadzenia i obciążeń, ale już też widać, że w drużynie jest więcej piłkarskiej jakości. Natomiast największa różnica jest pod względem "otoczki". Kluby ekstraklasy są bardziej medialne.

  Niezbędnik kibica Arki Gdynia. Zniesiony zakaz wyjazdowy, cennik karnetów i biletów na mecze domowe?  Przed Arką zgrupowanie w Gold City na Riwierze Tureckiej. Pan już tam był ze Stalą. Czego mogą spodziewać się żółto-niebiescy?

  Są tam świetne warunki do treningów, jedne z lepszych boisk w tamtym regionie. Jedziemy tam po to, aby szlifować stricto aspekty piłkarskie.

  Sparingpartnerzy robią na panu wrażenie, czy występował pan przeciwko drużynom o podobnych umiejętnościach?

  Wychodzę z założenia, że na mnie rywal ma nie wywierać większej presji. Skupiam się tylko wyłącznie na sobie i swoim zespole.

  Typowanie wyników

  ARKA Gdynia
  Korona Kielce

  Jak typowano

  56% 287 typowań ARKA Gdynia
  28% 144 typowania REMIS
  16% 85 typowań Korona Kielce

  Twoje dane

  Kluby sportowe

  Opinie (15) 1 zablokowana

  • No to szpada idzie na mistrza

   • 3 14

  • Marzyć zawsze można

   • 3 17

  • Witamy w Arce

   i życzymy wysokiej formy, wielu bramek i samych dobrych występów.

   • 51 2

  • Smółka (2)

   Gdzie jest ta młodzież co miała dołączyć do pierwszego zespołu

   • 14 15

   • no jest Banaszewski 23 lata, Olczyk 21 .... (1)

    • 13 0

    • Ale to nie sa młodzieżowcy

     • 2 3

  • Transfery (1)

   Gdzie jest skauting w Arce?!. Co taki cwaniaczek jak Bożok może zaoferować Arce?!. Podobno ma wyłączność na szukanie piłkarzy na Węgrzech, Słowacji i w Czechach!. Kpiny jakieś. A gdzie reszta skautów?!.

   • 15 14

   • tekst typu

    nie znam się to się wypowiem

    • 1 0

  • No cóż pogadali (2)

   a boisko zweryfikuje, tylko życzyć powodzenia i powtórzenia drogi Kądziora

   • 25 1

   • Kądziora nie wzieli ,a mogli za 300 tyszl,wzieli Żebrakowskiego za za 100 zawsze pare groszy do przodu (1)

    Sztuka za sztukę ha

    • 4 3

    • To ja wiem, wyciągnęli wnioski i próbują

     a nóż widelec się uda

     • 2 0

  • Chcieli skrzydlowego mogli wziac Peszke z Lechii

   • 4 28

  • Maksymilian

   Witamy na pokładzie i do roboty.
   Mniej medialnie, a więcej pracy.
   Powodzenia w Arce i czekamy na dobre występy.

   • 12 1

  • Arka Gdynia

   słabo to widzę....niestety !!!!!

   • 2 4

  • nie rozumiem

   po co te wywiady z nowo pozyskanymi zawodnikami. zawsze mówią to samo

   • 2 1

  alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Najbliższy mecz

  1 marca 2024, godz. 20:30
  HIT
  20% GKS Tychy
  36% REMIS
  44% ARKA Gdynia

  Tabela

  Piłka nożna - I liga
  Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
  1 Arka Gdynia 21 12 4 5 36:21 40
  2 GKS Tychy 21 13 1 7 28:22 40
  3 Motor Lublin 21 12 2 7 29:25 38
  4 Lechia Gdańsk 21 11 5 5 31:18 38
  5 Wisła Kraków 21 9 7 5 40:24 34
  6 Odra Opole 21 10 4 7 24:20 34
  7 Górnik Łęczna 21 8 10 3 21:18 34
  8 Wisła Płock 21 9 6 6 30:28 33
  9 Miedź Legnica 21 8 8 5 30:22 32
  10 GKS Katowice 21 8 6 7 31:24 30
  11 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 21 7 7 7 34:28 28
  12 Znicz Pruszków 21 8 2 11 16:24 26
  13 Stal Rzeszów 21 6 5 10 28:36 23
  14 Resovia 21 6 4 11 22:36 22
  15 Chrobry Głogów 21 6 4 11 20:34 22
  16 Polonia Warszawa 21 5 4 12 25:33 19
  17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 21 3 8 10 17:31 17
  18 Zagłębie Sosnowiec 21 2 5 14 14:32 11
  Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
  Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

  Wyniki 21 kolejki

  • Znicz Pruszków - LECHIA GDAŃSK 0:2 (0:1)
  • ARKA GDYNIA - Stal Rzeszów 5:1 (2:1)
  • Miedź Legnica - Polonia Warszawa 2:1 (0:1)
  • Wisła Kraków - GKS Tychy 0:1 (0:1)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Odra Opole 1:2 (0:1)
  • Wisła Płock - GKS Katowice 2:1 (1:1)
  • Motor Lublin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:0 (0:0)
  • Resovia - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (1:0)
  • Chrobry Głogów - Górnik Łęczna 0:1 (0:1)
  • Mecz zaległy z 17. kolejki
  • Podbeskidzie - Motor 1:2 (1:2)
  • Mecz zaległy z 18. kolejki
  • Katowice - Miedź 2:0 (2:0)

  Ostatnie wyniki

  91% ARKA Gdynia
  5% REMIS
  4% Stal Rzeszów
  Polonia Warszawa
  17 lutego 2024, godz. 17:30
  13% Polonia Warszawa
  21% REMIS
  66% ARKA Gdynia

  Najlepiej oceniani

  Najlepiej typujący wyniki Arki

  Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
  1 Mirosław Radka 23 45 65.2%
  2 Sławek Surkont 24 44 62.5%
  3 HENRYK GAJEWSKI 24 43 58.3%
  4 STEFAN SANDACH 24 42 58.3%
  5 Artur Wielkopolski 22 41 63.6%

  Relacje LIVE

  Najczęściej czytane