Mistrzowie Polski nadal niepokonani

Krzysztof Klinkosz
19 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Niezwykłe widowisko stworzyli koszykarze Asseco Prokomu i PGE Turowa Zgorzelec. Do rozstrzygnięcia pojedynku wicemistrzów i mistrzów Polski potrzebna była dogrywka. W doliczonym czasie gdynianie musieli sobie poradzić bez Qyntela Woodsa, ale do walki drużynę poderwał Ronnie Burrell. Podopieczni Tomasa Pacesasa utrzymali miano drużyny niepokonanej w PLK po wyjazdowym sukcesie 91:90 (23:23, 21:23, 14:22, 24:14, dogr. 9:8).

TURÓW: Wright 27, Gray 19, Witka 16, Wysocki 12, Bochno 0 - Thompson, Wójcik 6, Wallace 2, Roszyk 0, Chyliński 0.

ASSECO PROKOM: Woods 21, Ewing 21, Burrell 20, Logan 13, Hrycaniuk 3 - Harrington 0, Jagla 0, Szczotka 0, Seweryn 0.

Mecz na parkiecie wicemistrzów Polski był zacięty i interesujący od pierwszych sekund, emocje stopniowo rosły i sięgnęły zenitu w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry. Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia gospodarzy 2:0 po punktach Konrada Wysockiego, wyrównał David Logan, później po trafieniu Qyntela Woodsa było 9: 7 dla mistrzów Polski i znów po dwóch rzutach czołowego gracza PLK Michaela Wrighta prowadził Turów 11:9.

Pierwsza kwarta zakończyła się remisem 23:2, w drugiej przez większość czasu prowadzili goście, w 14 minucie nawet 35:26, jednak w samej końcówce pierwszej połowy po punktach Wysockiego i "trójce" TJ Thompsona gospodarze wyszli na prowadzenie 46:44.

Lepsza passa wicemistrzów Polski trwała również po przerwie, w zespole gdyńskim zawodzili nieco Woods i David Logan, którzy przyzwyczaili fanów gdynian do większej zdobyczy punktowej. W 29 minucie gospodarze prowadzili już 66:58.

Kiedy w 35 minucie były gracz Prokomu Trefla wyprowadził zgorzelczan na prowadzenie 77:65 wydawało się, że 13 kolejka ligowych zmagań będzie pechowa dla mistrzów Polski i zakończy się w niej ich zwycięska passa.

Jednak wówczas mecz tak naprawdę się rozpoczął. Tomas Pacesas jak zwykle impulsywny w takich momentach szybko wykorzystał przysługujące mu przerwy, ale opłaciło się. Asseco Prokom jeszcze raz zerwało się do walki, dzięki punktom Woodsa na około 180 sekund przed końcem było 79:73 dla Turowa.

W następnych akcjach Justin Gray trafił za 3 a Woods nie wykorzystał 2 wolnych, było 82:76, niespełna dwie minuty do końca gry i Turów znów "już był w opłotkach, już witał się z gąską".

Wówczas jednak sprawy w swoje ręce wziął Ronnie Burrell jego dwie "trójki" dały remis 82:82 a gospodarze nie za sprawą Wysockiego i Gray'a mylili się przy rzutach.

Wybrzmiała syrena kończąca czwartą kwartę, jednak na tablicy był remis, więc potrzebna była dogrywka. Już na jej początku za pięć fauli "spadł" Woods. Gdynianie jednak nie załamali się, cały czas wynik oscylował wokół remisu. Kiedy do końca meczu pozostało kilkanaście sekund Adam Łapeta zablokował Wrighta, Logan otrzymał piłkę i spod kosza trafił na 91:90.

Gospodarze próbowali ratować się rzutem za 3 punkty, znów jednak zawiódł Wysocki nie trafiając zza linii 6,25. Gospodarze sfaulowali Daniela Ewinga gdyński gracz nie wykorzystał jednak ani jednego wolnego. Turów miał 2 sekundy na zdobycie punktów. Robert Witka zdecydował się na rzut rozpaczy z okolic linii środkowej, jednak chybił i minimalne zwycięstwo gdynian stało się faktem.

Tabela wprowadzona: 2009-12-28

Pozostałe wyniki 13 kolejki PLK: Anwil Włocławek - Stal Stalowa Wola 90:76 (22:21, 22:18, 20:18, 26:19), Energa Czarni Słupsk - Polonia 2011 Warszawa 86:80 (25:28, 23:16, 14:14, 24:22), Kotwica Kołobrzeg - Trefl Sopot 72:79 (14:21, 23:25, 16:14, 19:19), AZS Koszalin - Znicz Jarosław 91:75 (28:15, 21:23, 16:12, 26:25) Polonia Azbud Warszawa - Sportino Inowrocław 77:64 (29:17, 18:29, 17:6, 13:12), w niedzielę zagrają: Polpharma Starogard Gdański - PBG Basket Poznań.