Na ostatnim szczeblu

13 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)

VBW Gdynia

Reprezentacja Polski koszykarek znalazła się na ostatnim szczeblu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy. Do Chieti biało-czerwone pojadą z kompletem zwycięstw z rozgrywek barażowych w grupie A. Podopieczne gdyńskich selekcjonerów kadry narodowej, Krzysztofa Koziorowicza i Romana Skrzecza rywalki do zmagań we Włoszek poznają 15 września.

O jedno miejsce premiowane grą w finałach, walczy dziesięć drużyn. Pierwszy etap rywalizacji to po dwa mecze każdy z każdym (u siebie i na wyjeździe) w trzech grupach. Polki mierzyły się ze Słowenią i Finlandią. Tego pierwszego rywala rozgromiły 1 września w Gdyni 95:54, a na zakończenie rozgrywek triumfowały nad nim w Konjicach 54:51 (12:10, 6:14, 21:12, 15:15). O sukcesie biało-czerwonych zadecydowała trzecia kwarta, w której zdobyły więcej punktów niż... przed przerwą. Najskuteczniejsza była eksgdynianka Agnieszka Bibrzycka (18 punktów), a swój udział w zwycięstwie miały trzy obecne koszykarki Lotosu PKO BP. Paulina Pawlak zdobyła pięć punktów i tak jak Magdalena Leciejewska rozpoczęła mecz w wyjściowej piątce. Natomiast z ławki wchodziła do gry Natalia Waligórska.

Jako, że wcześniej Polki dwukrotnie wygrały również z Finlandią (68:63 wyjazd, 67:58 dom), to bez względu na wynik pojedynku Finlandia - Słowenia zajmą pierwsze miejsce. W pozostałych grupach zwycięzców wyłoni dopiero ostatnia kolejka, 15 września.

Decydujące zawody o awansie do turnieju finałowego, z udziałem trzech drużyn odbędą się od 19 do 21 września w Chieti. Tylko ich zwycięzca zostanie we Włoszech, by zagrać z najlepszymi. Mistrzostwa wystartują 24 września.

Tabela w grupie A: 1. Polska 8 4 4 0 284:226, 2. Słowenia 4 3 1 2 177:204, 3. Finlandia 3 3 0 3 177:207.