Obie drużyny kończyły w "dziesiątkę"

23 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

W skutek kontuzji Giovanni Duarte przedwcześnie musiał opuścić boisko. W skutek kontuzji Giovanni Duarte przedwcześnie musiał opuścić boisko.

W drugim sparingu podczas zgrupowania w Hiszpanii piłkarze Arki Gdynia ulegli FC Sion 2:3 (1:1). Obie drużyny kończyły mecz w niepełnych składach. Gracz czwartej drużyny ekstraklasy szwajcarskiej otrzymał czerwoną kartkę za faul na Giovannim Duarte, a angolski skrzydłowy żółto-niebieskich po tym zdarzeniu opuścił boisko z kontuzją.

Labukas 45, Czoska 85 - Dominguez 30, Mrdja 61 (karny), Prijovic 65

ARKA:
I połowa: Szromnik - Bruma, Szmatiuk, Rozić, Noll - Duarte, Płotka, Zawistowski, Labukas - Ross, Mawaye
II połowa: Szromnik - Sulima, Robakowski, Żołnierewicz, Bednarek - Duarte, Bożok, Burkhardt, Glavina - Ivanovski, Czoska

Po bezbramkowym remisie z Young Boys Berno (piąte miejsce w rodzimej ekstraklasy) gdynianie grali w niedzielę z jeszcze wyżej notowaną drużyną ze Szwajcarii. Gdynianom nie udało się zaprosić na testy żadnego nowego piłkarza. Jak się dowiedzieliśmy w pierwszej kolejności Arka próbuje sprowadzić do Hiszpanii bramkarza. Natomiast sprawa pozyskania ofensywnego pomocnika może się przeciągnąć aż do powrotu drużyny do kraju.

Dziś trener Dariusz Pasieka miał do dyspozycji 20 z 23 piłkarzy, których zabrał z Gdyni. Cały mecz mieli rozegrać Michał Szromnik i ustawiony dziś na prawej stronie pomocy, Giovanni Duarte. Jednak ta sztuka udała się tylko bramkarzowi, który pauzował w pierwszym sparingu.

Angolańczyk zakończył mecz już w 70. minucie. Wówczas doznał kontuzji po faulu rywala, który za to przewinienie zobaczył czerwoną kartkę. Arka nie zdecydowała się na zmianę powrotną i już do końca meczu obie drużyny grały 10 na 10.

Na skutek urazów lub chorób dzisiaj do gry nie byli zdolni Hieronim Zoch, Rafał Siemaszko i Wojciech Wilczyński. Natomiast zgodnie z zapowiedziami pierwszy raz od feralnego meczu z Koroną Kielce na początku listopada zaprezentował się w grze Filip Burkhardt.

Szkoleniowiec postawił na ofensywne ustawienie 1-4-4-2. Po raz kolejny Piotr Robakowski, który w ubiegłym roku stanowił alternatywę do gry na prawej obronie został sprawdzony w roli stopera. Natomiast drugi raz z prawej strony defensywy sprawdzono uniwersalnego Adriana Sulimy, który wcześniej nie mógł wykazać się w pierwszej drużynie z uwagi na liczne kontuzje.

Trener Pasieka uczy drużynę, że niezwykle ważne w piłce nożnej są stałe fragmenty gry. Szkoleniowiec próbuje, aby takie sytuacje były atutem żółto-niebieskich. Niestety, dzisiaj to gdynianie stracili dwa z trzech goli po stałych fragmentach. Wynik spotkania Szwajcarzy otworzyli po rozegraniu rzutu wolnego, a na 2:1 poprawili po karnym, który był następstwem faulu Szromnika.

Arka na przerwę zeszła z remisem, gdyż w ostatniej minucie pierwszej połowy przypomniał o sobie najskuteczniejszy snajper żółto-niebieskich jesienią. Tadas Labukas wpisał się na listę strzelców, a asystę zaliczył stoper Maciej Szmatiuk.

Co ciekawe wcale nie była to najlepsza sytuacja Arki w tej odsłonie boiska. Na pierwsze trafienie w nowych barwach i to aż dwukrotnie okazje miał Junior Ross. Niestety, peruwiański napastnik posłał piłkę w słupek, a następnie przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Sionu.

O wiele więcej zimnej krwi zachował Paweł Czoska. Niespełna 21-letni piłkarz, który obecnie ma najdłuższy staż w Arce (!), gdyż debiutował już wiosną 2008 roku, oko w okno z golkiperem szwajcarskiej drużyny stanął na pięć minut przed końcem po podaniu Miroslava Bożoka. I to właśnie Paweł ustalił końcowy rezultat sparingu.

-Było widać różnicę w aktualnym poziomie przygotowań obu zespołów. Liga szwajcarska rusza za dwa tygodnie i dlatego świeżość, szybkość była dziś wyraźnie po stronie Szwajcarów. My nie ustrzegliśmy się błędów w grze obronnej zarówno w pierwszej, jak i drugiej połowie, ale pocieszające jest to, że w ofensywie stworzyliśmy sobie kilka niezłych sytuacji - tak ocenił grę trener Pasieka na oficjalnej stronie internetowej klubu.

Ostatni sparing w Hiszpanii Arka ma zaplanowany 27 stycznia. Rywalem gdynian ma być wicelider rumuńskiej ekstraklasy - FC Timisoara.

Opinie (65) ponad 20 zablokowanych

• trzeba sie przyzwyczaic do porażek (3)