Obrona lepsza niż atak

11 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat)

Rezygnując latem z Marcina Adamskiego, a stawiając na Marcina Chmiesta trener Wojciech Stawowy jednoznacznie pokazał, że jego Arka stawia na ofensywę. Tymczasem u schyłku roku gdyńscy piłkarze doszli do perfekcji w grze obronnej, ale zablokowali się w ataku. W niedzielę żółto-niebiescy zaledwie bezbramkowo zremisowali na wyjeździe z Wartą Poznań. To szósty mecz z rzędu bez straty gola!

WARTA: Szmatuła - Cudny, Najewski, Otuszewski, Ignasiński - Ngamayama, Ekwueme - Pawlak (81 Łukasik), Iwanicki, Piosik (90 Goliński) - Posmyk.

ARKA: Bledzewski - Sokołowski, Weinar, Sobieraj, Kowalski - Ława (81 Przytuła) Mazurkiewicz, Moskalewicz - Karwan, Wachowicz (58 Niciński), Wróblewski (73 Nawrocik).

Sędzia: Płoskonka (Tarnów). Żółte kartki: Posmyk, Piosik (Warta), Sobieraj, Karwan, Mazurkiewicz (Arka).

Do składu wrócili Bartosz Ława i Radosław Wróblewski, po przerwie znów na boisko wszedł autor jedynego gola w derby, Grzegorz Niciński, ale przetrzebionej kadrowo Warty nie udało się pokonać. Tylko w pierwszej połowie Arka zagrała tak jak od niej oczekiwano, ale też nie zdołała zdobyć bramki. Najlepsze okazje mieli najskuteczniejsi piłkarze żółto-niebieskich. W 16. minucie Olgierd Moskalewicz przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem, a dobitka Marcina Wachowicza zatrzymała się na słupku. Wcześniej groźnie strzelał Bartosz Karwan, ale bramkarz Jakub Szmatuła był na posterunku.

Po zmianie stron nieoczekiwanie stroną przeważającą byli gospodarze. W 52. minucie Arkę uratował Krzysztof Sobieraj. Obrońca sfaulował Pawła Iwanickiego, który gdyby nie to przewinienie byłby w doskonałej sytuacji na gola. Popularny "Sobi" dostał żółtą kartkę, choć mógł zobaczyć czerwoną. Tego domagała się zresztą poznańska ławka rezerwowych, z trenerem Bogusławem Baniakiem na czele.

Andrzej Bledzewski w największych opałach był w 62. minucie, kiedy to z najwyższym trudem obronił uderzenie Krzysztofa Piosika. Gdyński golkiper w II lidze niepokonany jest od 491 minut! Dodając do tego Puchar Polski, w którym bronił Norbert Witkowski żółto-niebiescy nie stracili bramki od 581 minut! Po raz ostatni piłka do ich siatki wpadła 6 października w Jastrzębiu-Zdroju! Gorzej natomiast jest w ataku. W siedmiu ostatnich grach gdynianie zdobyli tylko sześć goli.

Pozostałe wyniki 19. kolejki: Lechia Gdańsk - Tur Turek 2:0 (1:0), Motor Lublin - Piast Gliwice 1:1 (0:0), Polonia Warszawa - GKS Jastrzębie 2:0 (0:0), GKS Katowice - ŁKS Łomża 5:1 (2:1), Pelikan Łowicz - Śląsk Wrocław 2:3 (1:2), Odra Opole - Wisła Płock 3:1 (2:0), Kmita Zabierzów - Znicz Pruszków 0:1 (0:0), Podbeskidzie Bielsko-Biała - Stal Stalowa Wola 0:1 (0:1).