Ogniwo Sopot po raz 11. wicemistrzem Polski. Orkan Sochaczew wygrał finał rugby

1 czerwca 2024, godz. 14:00
Opinie (22)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot po raz 11. zostało wicemistrzem Polski w rugby seniorów. Ogniwo Sopot po raz 11. zostało wicemistrzem Polski w rugby seniorów.

Ogniwo Sopot przegrało na wyjeździe w finale ekstraligi z Orlenem Orkanem Sochaczew 18:22 (6:12). Tym samym zdobyło 25. medal ligowy, a 11 srebrny. Ekipa Thomasa Fidlera wobec kłopotów kadrowych w młynie zmobilizowała weteranów. Zagrał Marcin Wilczuk, który karierę... zakończył 3 lata temu, a dla Roberta Grabana był to pierwszy występ od 2 lat. Gospodarze mistrzem Polski zostali po raz drugi w historii. Poprzednio byli najlepsi w 2022 roku, gdy wygrali mecz o złoto w... Sopocie.

22:18 Piotrowicz 79'

ORLEN ORKAN: Polakowski, Gadomski, Mchedlidze - Zarownyj, Olejek - Mechecki, Meyer, Pawłowski - D.Plichta - Steenkamp - Wróbel, O'Neill, P.Chain, Dobijański - Kempa oraz Lewandowski, E.Chain, Pętlak, Szwarc, Pisarek, Majcher, Gołębiowski, Krześniak

OGNIWO: Fidler, Rau (45 M.Wilczuk), Gąska - Mokrecow, Graban (74 Węgierski) - Mroziński, W.Wilczuk, Zeszutek - M.Plichta - Seerane - Drewczyński, Piotrowicz, Burrows, Lis (65 Owerczuk) - Żuk

Sędzia: Adrian Pawlik

Ogniwo Sopot przed finałem miało kłopoty kadrowe zwłaszcza w formacji młyna. Ponownie drużyny nie mogli wspomóc podstawowi przez większą część sezonu rugbiści: Władysław GrabowskiAdam Piotrowski, którzy leczą kontuzje. W tej sytuacji mieliśmy powroty weteranów.

Thomas Fidler: Jestem dumny. Przeczytaj, co jeszcze grający trener Ogniwa Sopot mówił przed finałem ekstraligi Thomas Fidler: Jestem dumny. Przeczytaj, co jeszcze grający trener Ogniwa Sopot mówił przed finałem ekstraligi

W drugiej linii mecz rozpoczął Robert Graban (rocznik 1988), który nie grał od dwóch lat, od przegranego finału Ogniwa w Sopocie właśnie z Orkanem Sochaczew 16:17. Zajął on swoją tradycyjna pozycję w drugiej linii młyna, a do trzeciej przesunięty został Jan Mroziński.

Natomiast na ławce usiadł Marcin Wilczuk (rocznik 1979). Filar, który 48 razy grał w reprezentacji Polski seniorów, karierę zakończył w 2021 roku po zwycięskim dla Ogniwa finale z Master Pharm Łódź 19:15. Tym samym w sopockiej drużynie ponownie wystąpili ojciec i syn. W trzeciej linii grał bowiem Wiktor Wilczuk (rocznik 2002).

Dla Ogniwa był to już ósmy finał play-off, a siódmy rozgrywany z rzędu. Sochaczew po raz pierwszy gościł mecz tej rangi. Mecz cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Na tamtejszym stadionie, wbrew potocznej nazwie "Maracana", wcale nie było dużo miejsc, zwłaszcza tych siedzących. Wielu kibiców oglądało mecz na stojąco.

Orlen Orkan Sochaczew - Ogniwo Sopot: relacja live

Nie zabrakło kibiców Ogniwa, a rugbiści grali dla chorego swojego sympatyka - Grzegorza. Mecz był transmitowany na żywo w paśmie regionalnym Telewizji Polskiej. Grę poprzedziło odegranie hymnu narodowego.

• 1.06.2024 Orlen Orkach Sochaczew (wyjazd) 18:22

Jako pierwsi zaatakowali gospodarze. W 9. minucie po akcji zawodników młyna, łącznik tej formacji Dawid Plichta zagrał do wiązacza młyna Mateusza Pawłowskiego, który mimo że otrzymał podanie na tzw. kontakcie, zdobył przyłożenie.

26.06.2022 Trojmiasto.pl: Ogniwo Sopot - Orkan Sochaczew 16:17. Rugbiści nie obronili mistrzostwa Polski - relacja, zdjęcia, video 26.06.2022 Trojmiasto.pl: Ogniwo Sopot - Orkan Sochaczew 16:17. Rugbiści nie obronili mistrzostwa Polski - relacja, zdjęcia, video

Ogniwo odpowiedziało 4 minuty później. Wojciech Piotrowicz, grający asystent pierwszego trenera Ogniwa, tym razem został wpisany nie na "10", ale jako center ataku, choć de facto wypełniał zadania łącznika ataku. To on był faulowany przy przekopie z własnej połowy, a za takie przewinienie dyktowany jest rzut karny, i to z miejsca, w którym spadła piłka. Piotrowicz kopał zatem na słupy około 30 metrów od celu i nie zawiódł.

W 16. minucie wydawało się, że sopocianie wyjdą na prowadzenie. Ładną, trójkową kontrę zainicjował Mateusz Plichta, młodszy brat grającego w... Orkanie - Dawida. Akcję kończył Dwayne Burrows . Do zdobycia pięciu metrów zabrakło mu metra lub maksymalnie dwóch. Gdy został dogoniony przez rywali, Nowozelandczyk trzymał piłkę na ziemi, co w rugby jest niedozwolone i sędzia przyznał "jajo" rywalom.

Orkan mógł kopać na słupy w 25. minucie, gdyż do słupów było około 23-24 metry, ale wybrało kop nie na słupy, a w aut. Następnie sochaczewianie próbowali przejść do maula, ale doszło do przepychanek między zawodnikami. Sędzia przywołał kapitanów, a następnie ustnie napomniał: Wiktora Wilczuka i Michała Gadomskiego, gdyż oni przy tym spięciu byli najbardziej aktywni.

Ogniwo Sopot - 25 medali w mistrzostwach Polski seniorów

• Złote - 11
  • Srebrne - 11
  • Brązowe - 3

Gospodarze drugie przyłożenie zdobyli w 38. minucie, kiedy piłkę jak po sznurku przekazywali sobie: Pieter Steenkamp, Przemysław Dobijański i finalizujący tę akcję Michał Kempa. Mogli pozwolić sobie na finezję, gdyż sędzia trzymał "korzyść". Na 12:3 podwyższył Steenkamp, dla którego była to 50. tego typu próba wykorzystana w tym sezonie. Rugbista z Namibii już wcześniej zapewnił sobie tytuł najskuteczniejszego rugbisty ekstraligi sezonu 2023/24. W sezonie zasadniczym zdobył 174 punkty.

W doliczonym czasie gry straty do 6:12 na koniec pierwszej połowy zmniejszył ponownie z karnego Piotrowicz.

Ogniwo Sopot zorganizowało wyjazd na finał ekstraligi. Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Ogniwo Sopot zorganizowało wyjazd na finał ekstraligi. Nowy selekcjoner reprezentacji Polski

Na początku drugiej połowy ponownie Ogniwo zaskoczył Steenkamp, który punktował zarówno po przyłożeniu jak i podwyższeniu.

Przy wyniku 6:19 szansa przed gośćmi otworzyła się w 62. minucie. Wówczas żółtą kartkę otrzymał Kacper Wróbel i przez 10 minut mogli grać 15 na 14. Błyskawicznie zamienili tę przewagę na przyłożenie po młynie dyktowanym, gdy na pole punktowe przedarł się kapitan Ogniwa - Piotr Zeszutek. Wydawało się, że Piotrowicz ma czystą pozycję, by dorzucić 2 punkty, ale przestrzelił z podwyższenia.

Sopocianie też nie tylko nie poszli po kolejne punkty w liczebnej przewadze, ale jeszcze na zakończeniu tego okresu stracili punkty po karnym, który wykorzystał Steenkamp.

Nadzieje do gości wróciły w 79. minucie, gdy po przełożenie przebili się po maulu, a Piotrowicz z podwyższenia zmniejszył straty do 18:22. Co więcej Orkan miał problemy w pierwszej linii młyna, a mecz kończył w "14" po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki dla Wróbla.

Wiktor Wilczuk źle wyrzucił aut na połowie gospodarzy i piłkę przejął Orkan. Rugbiści z Sochaczewa po młynie dyktowanym zdecydowali się na przekop w aut. Tym samym znów szansa otworzyła się przed Ogniwem. Wilczuk tym razem dobrze z autu, ale piłka wypadła do przodu Adrianowi Seerane.

W 10. minucie doliczonego czasu gry ponownie szczęście uśmiechnęło się do Ogniwa. Piotrowicz ponownie z karnego kopnął w aut, ale znów aut nic nie dał, bo było kolejne wypadnięcie piłki do przodu i sędzia zakończył mecz.

- Był to twardy mecz, który mógł się podobać kibiców. Orkan lepiej "zaskoczył" w pierwszej połowie, my mocniej pokazaliśmy się w drugiej. "Zmieniliśmy" ich całą pierwszą linię. W końcówce nie mieliśmy naszej największej broni, czyli młyna, bo sędzia powiedział, są młyny bez pchania, bo Orkan miał mniej zawodników. Myślę, że patrząc na cały sezon, na te upadki i wzloty, które mieliśmy, to 2. miejsce jest bardzo dobre. W finale powalczyliśmy, choć niepotrzebne były te proste błędy, kilka przodów plus dwie puszczone szarże, które spowodowały ważne punkty dla Orkana. Jednak jestem dumny z chłopaków, z drużyny z całego klubu. Medal dedykujemy naszemu kibicowi - Grzesiowi - podsumował Piotr Zeszutek przed kamerami TVP.

1 czerwca 2024, godz. 12:00