Orkan Sochaczew - Ogniwo Sopot 18:13. Karol Czyż: Przegraliśmy na własne życzenie

27 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot prowadziło do przerwy w Sochaczewie, ale ostatecznie nie wzięło rewanżu za przegrany finał ekstraligi 2022. Ogniwo Sopot prowadziło do przerwy w Sochaczewie, ale ostatecznie nie wzięło rewanżu za przegrany finał ekstraligi 2022.

Ogniwo Sopot uległo na wyjeździe Orkanowi Sochaczew 13:18 (10:6) w meczu na szczycie 2. kolejki ekstraligi rugby. Nie udał się rewanż za przegrany dwa miesiące temu finał 2022. - Przegraliśmy na własne życzenie. Zadecydowały szczegóły - ocenił Karol Czyż. Trener aktualnych wicemistrzów Polski największe zastrzeżenia miał do podopiecznych o to, że nie wykorzystali przewagi w młynie dyktowanym i skończyło się tylko na bonusie defensywnym. Natomiast nie można było odmówić zaangażowania, o których świadczy aż 6 urazów.

Punkty dla Orkana:
Pieter Steenkamp 18

Punkty dla Ogniwa:
Wojciech Piotrowicz 8, Kacper Drewczyński 5

OGNIWO: Kavtaradze, Burek (55 Karol), Fidler - Krawiecki, Mroziński (50 Mokrecow) - Wilczuk, Bezwierhyi, Grabowski (50 Piotrowski) - Plichta - Piotrowicz - Czasowski, Seerane, Burrows, Drewczyński - Żuk

Niewiele ponad 2 miesiące od finału ekstraligi 2022, w którym Ogniwo Sopot przegrało z Orkanem Sochaczew 16:17, drużyny zmierzyły się ponownie, tym razem na stadionie aktualnego mistrza Polski. W porównaniu z inauguracją bieżącego sezonu trener Karol Czyż zdecydował się na trzy zmiany.

Pojawili się nowi zawodnicy w młynie. Do drugiej linii wszedł Ed Krawiecki, a do trzeciej - Konstiantyn Bezwierhyi, który grał już w sopockiej drużynie w latach 2018-19, a w ekstralidze reprezentował także barwy: Lechii Gdańsk i Juvenii Kraków.

W 9. minucie prowadzenie dla Ogniwa zdobył Piotrowicz, ale w 14. i 23. minucie celnymi kopami odpowiedział Pieter Steenkamp.

Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy finał ekstraligi rugby 2022

Pierwsza połowa z obu stron stała głównie na tym, aby krępować poczynania rywali. Stąd było dużo niedokładnych podań, strat, a nawet przegranych własnych wrzutów z autu. W 14. minucie po tej ostatniej sytuacji, gdy Orkan stracił piłkę na połowie Ogniwa, doszło do rękoczynów. Sędzia Przemysław Filar tylko pouczył zawodników.

Jednak niespełna kwadrans później były już wykluczenia. 10 minut poza boiskiem, po żółtych kartach spędzili: Wojciech PiotrowiczAndre Meyer. Dla sopocian była to dotkliwa strata, gdyż stracili łącznika ataku. Jego obowiązki rozprowadzania gry nogą próbował przejąć na siebie Mateusz Plichta. Natomiast gospodarze musieli w tym okresie "załatać" dziurę w młynie.

Przypomnij sobie jak Ogniwo Sopot rozgromiło na inaugurację Awenta Pogoń Siedlce 71:3

W grze 14 na 14 punkty żadne punkty nie zostały zdobyte. Dopiero w doliczonym czasie gry Ogniwo poszło wabank. Mogło kopać z karnego i zejść na przerwę z remisem, ale postanowiło zawierzyć w siłę swojego młyna. Najpierw dwukrotnie spróbowało tego zwartego. Potem zagrało z autu.

W 47. minucie sopocianie otrzymali nagrodę za cierpliwość. Formacja młyna "związała" rywali, akcja została rozrzucona, piłka przeniesiona z lewego na prawe skrzydła. Ten atak przyłożeniem sfinalizował Kacper Drewczyński. Po chwili Piotrowicz wykorzystał przyłożenie i pierwszą połowę Ogniwo wygrało 10:6.

Ogniwo Sopot rozpoczęło marsz po mistrza Polski. Przeczytaj zapowiedź sezonu

Drugą połowę Piotrowicz rozpoczął od dwóch kopów z karnych, ale nie trafił żadnego. Natomiast Steenkamp miał zacznie lepiej ustawiony celownik. W ciągu kwadransa kopał czterokrotnie, trzy razy trafił, a w jednym przypadku piłka obiła słupek.

W 79. minucie na pole punktowe Orkana przedarł się Adrian Toko Seerane, ale sędzia punktów nie uznał, gdyż zdecydował, że podający Dwayne Burrows zagrał do przodu. Zamiast szansy na zwycięstwo, Ogniwo w ostatnich sekundach musiało bronić bonusu defensywnego, bo przegrywało już 10:18. Trafił z karnego Piotrowicz.

- Mam wrażenie, że nie chcieliśmy tego meczu wygrać, dlatego cieszy się Orkan. O ile w finale rywale byli o 1 punkt lepsi i tego im gratulowałem to teraz przegraliśmy na własne życzenie. Jeśli mamy przewagę w młynie dyktowanym, a nie bierzemy go na 7 minut przed końcem jak jest 5 punktów różnicy, to trudno wygrać. Jak mamy maula, a dwa razy skaczą i praktycznie bezkarnie zabierają nam piłkę to ciężko jest wygrać mecz, w którym decydują szczegóły i właśnie szczegóły zadecydowały. Steenkamp miał doskonałą formę w kopach na słupy - ocenił Karol Czyż przed kamerami TVP Sport.

Przeczytaj, co trójmiejscy rugbiści mówili przez 2. kolejką ekstraligi

Na pewno Ogniwu nie można odmówić zaangażowania. Pokazuje to pomeczowy protokół, do którego sędzia wpisał aż sześć urazów rugbistów Ogniwa. Bardziej lub mniej poważnych kontuzji nabawili się: Jakub Burek, Wiktor Wilczuk, Władysław Grabowski, Wojciech Karol oraz Drewczyński i Piotrowicz.

Z Orkana na tę listę trafił tylko Dawid Plichta, brat zawodnika Ogniwa - Mateusza.

10 Posnania Poznań 2 0 0 2 10:154 0
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2022-08-28