Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Polski Komitet Olimpijski ogłosił skład na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Od 5 do 21 sierpnia w Brazylii zaprezentuje się 238 biało-czerwonych. W tym gronie znajdzie się dziesięcioro sportowców z gdańskich klubów, pięcioro z sopockich oraz jedynak z Gdyni. W glorii mistrzów świata na tę imprezę udadzą się: Małgorzata Białecka, Piotr Myszka oraz Mateusz Mika, choć ten ostatni musi jeszcze poczekać do 20 lipca, gdy oficjalny skład poda selekcjoner siatkarzy Stephane Antiga. Czy to właśnie ktoś z nich podtrzyma trójmiejską passę medalową, która w tej randze imprezie trwa nieprzerwanie od 1988 roku?
W 2012 ROKU TRÓJMIASTO MIAŁO 20 OLIMPIJCZYKÓW, W LONDYNIE WYSTARTOWAŁO 18 Z NICH. TUTAJ WYNIKI
Polski Komitet Olimpijki ogłosił w czwartek skład reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Znalazło się w niej 100 kobiet i 138 mężczyzn. Pod względem liczebności to czwarta nasza ekipa w historii.
Trójmiasto już ma 15 olimpijczyków, a zapewne mieć będzie i 16. Jeszcze nie ogłoszono oficjalnie "12" siatkarzy, którzy zagrają na igrzyskach, ale trudno sobie wyobrazić, by nie było w niej Mateusza Miki, który zdobył z nią złoto mistrzostw świata w 2014 roku.
Stephane Antiga, podobnie jak selekcjoner piłkarzy ręcznych, ma na to czas do 20 lipca. Ostatnim sprawdzianem jest finał Ligi Światowej, w którym bierze udział 14 zawodników. Przyjmujący Lotosu Trefla Gdańsk w dobrym stylu po kontuzji wrócił do kadry podczas wygranego meczu z Francją 3:2. Ponadto dwóch skreśleń spodziewamy się na innych pozycjach niż jego, czyli na libero i środku bloku.
TAK GDAŃSK ŻEGNAŁ OLIMPIJCZYKÓW
Gdańsk zatem powinien mieć w Brazylii 10 swoich przedstawicieli, Sopot 5, a Gdynia 1. Jeśli chodzi o trójmiejskie kluby to najwięcej reprezentantów mają: AZS AWFiS Gdańsk (7) i SKLA Sopot (4). Po jednym zawodniku bądź zawodniczce mogą zaś wysłać gdańskie: Sako, Wybrzeże i wspomniany Lotos Trefl oraz gdyńska Flota i sopocki SKŻ.
Łącznie Trójmiasto zaprezentuje się w ośmiu dyscyplinach. Najliczniej w żeglarstwie i lekkoatletyce po 4.
Do mierzenia olimpijskich garniturów już od dawna mogli się sposobić sportowcy z Trójmiasta, którzy wywalczyli imienne nominacje: Małgorzata Białecka, Piotr Myszka (aktualni mistrzowie świata w windsurfingowej klasie RS:X), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (brązowi medaliści ubiegłorocznych mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie 49er), Daria Pogorzelec (drużynowa mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w judo) i Tomasz Jabłoński (ubiegłoroczny wicemistrz Europy w boksie).
TOMASZ JABŁOŃSKI: JADĘ DO RIO PO ZŁOTY MEDAL
W wioślarstwie, strzelectwie i pływaniu trójmiejscy sportowcy wypełniają miejsca, które zostały wywalczone na igrzyskach dla Polski. Mateusz Biskup i Miłosz Jankowski utrzymali pozycje w olimpijskich osadach wioślarskich, na który w poprzednim sezonie zajmowali 7. miejsce w mistrzostwach świata.
Piotr Daniluk został nominowany do startu w dwóch konkurencjach strzeleckich. Natomiast Diana Sokołowska popłynie w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 200 m stylem dowolnym. Przypomnijmy, że 20-latka cztery lata temu była najmłodszą w polskiej ekipie olimpijskiej w Londynie. Wówczas reprezentowała Juvenię Białystok.
GDYŃSKI ŻOŁNIERZ BYŁ BLISKO IGRZYSK JUŻ W 2008 ROKU. ZADEBIUTUJE DOPIERO W RIO
Teraz startuje w barwach AZS AWFiS Gdańsk i nie będzie jedyną pływaczką z tego klubu na igrzyskach. Niespodziewanie nominację wręczono także Katarzynie Baranowskiej. Zawodniczka specjalizująca się w stylu zmiennym nie wypełniła wprawdzie minimum, ale dzięki dobremu wynikowi podczas mistrzostw Niemiec, skorzystała z zaproszenia od międzynarodowej federacji FINA.
Tak jak dla Sokołowskiej, będą to dla 29-latki drugie igrzyska w karierze. W Pekinie w 2008 roku była 9.na 400 m i 8. na 200 m. Oprócz nich doświadczenie w startach na igrzyskach mają jeszcze tylko: Karolina Tymińska, Pogorzelec, Przybytek i Kołodziński. Pozostali sportowcy z Trójmiasta będą debiutantami w tej rangi imprezie.
Tymińska co prawda nie osiągnęła indywidualnego minimum (6200 pkt.) w lekkoatletycznym siedmioboju, ale po raz trzeci została olimpijką na podstawie miejsca w światowym rankingu.
Do ostatniej chwili nominacji pewna nie była również Anna Kiełbasińska. Do indywidualnego minimum na 200 metrów sprinterce zabrakło zaledwie 0.01 sekundy, a polska sztafeta 4x100 metrów jest 17. w światowym rankingu, czyli miała pozycję pierwszej rezerwowej. W Rio biało-czerwone będą mogły pobiec na skutek dyskwalifikacji w tej dyscyplinie reprezentacji Rosji. Ponadto wystąpi indywidualnie, gdyż jako uczestniczkę sztafety, start olimpijski na 200 metrów da jej... ubiegłoroczne minimum.
Również indywidualnego minimum nie osiągnęła Karolina Tymińska. Ona jednak wystartuje w igrzyskach na podstawie miejsca w światowym rankingu tej konkurencji.
ZOBACZ PEŁNY SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA IGRZYSKA W RIO (.PDF)
Boks
Tomasz Jabłoński (Sako Gdańsk; kategoria 75 kg)
Judo
Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk; 78 kg)
Lekkoatletyka
Angelika Cichocka (SKLA Sopot; konkurencje 800 i 1500 metrów)
Patryk Dobek (SKLA Sopot; 400 metrów przez płotki)
Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot; 200 metrów, sztafeta 4x100 metrów)
Karolina Tymińska (SKLA Sopot, siedmiobój)
Pływanie
Diana Sokołowska (AZS AWFiS Gdańsk, 200 m stylem dowolnym, sztafeta 4x100 metrów stylem dowolnym)
Katarzyna Baranowska (AZS AWFiS Gdańsk, 200 metrów stylem zmiennym)
Siatkówka
Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk)
Strzelectwo
Piotr Daniluk (Flota Gdynia; pistolet szybkostrzelny i pistolet pneumatyczny na 10 m)
Wioślarstwo
Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk, czwórka podwójna)
Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk, dwójka podwójna wagi lekkiej)
Żeglarstwo
Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot; klasa RS:X)
Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk; klasa RS:X)
Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk; klasa 49er)
TUTAJ ZESTAWIENIE WSZYSTKICH MEDALI OLIMPIJSKIE ZDOBYTYCH PRZEZ SPORTOWCÓW Z TRÓJMIEJSKICH KLUBÓW W HISTORII LETNICH IGRZYSK
W porównaniu z igrzyskami w Londynie 2012 Trójmiasto ma mniej olimpijczyków. Wówczas 20 sportowców wywalczyło nominację, a na starcie stanęło 18. Jedynym spośród nich, który wrócił z medale był Przemysław Miarczyński. Deskarz SKŻ Ergo Hestia zdobył brąz w windsurfigowej klasie RS:X.
Tym samym podtrzymał tradycje, że nieprzerwanie od 1988 roku trójmiejscy sportowcy wracają z igrzysk z co najmniej z jednym medalem. Przypomnijmy, że ostatnie złote kruszce były dziełem gimnastyka Leszka Blanika i Adama Korola (obaj AZS AWFiS Gdańsk) w 2008 roku w Pekinie. Łącznie Trójmiasto ma pięcioro mistrzów olimpijskich. Pierwszym powojennym był bokser Zygmunt Chychła (Gedania, 1952), a na najwyższym stopniu podium stawali również: Elżbieta Duńska-Krzesińska (Spójnia Gdańsk, skok w dal 1956) i Władysław Kozakiewicz (Bałtyk Gdynia, 1980, skok o tyczce).