Polska - Francja 28:38. Niemal pełna Ergo Arena. Wicemistrzowie świata poza zasięgiem

Damian Konwent
8 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (36)

Hymn Polski i doping kibiców

Polska przegrała z Francją 28:38 (11:22) w czwartym meczu eliminacji do mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Biało-czerwoni zdołali nawiązać walkę w drugiej połowie, ale wicemistrzowie świata finalnie byli poza zasięgiem. Dobra atmosfera panowała na trybunach Ergo Areny, na których zgromadziło się ok. 10 tys. kibiców. To niemal komplet, mimo że wszystkie bilety zostały wyprzedane. W przerwie meczu uhonorowano gwiazdy polskiego szczypiorniaka: Karola Bieleckiego, Mariusza Jurkiewicza, Marcina Lijewskiego, Patryka Kuchczyńskiego i Tomasza Tłuczyńskiego.

POLSKA POLSKA
Francja Francja
1 Kornecki, 2 Przytuła, 4 Jędraszczyk, 6 Komarzewski, 7 Walczak, 8 Bis, 9 Sicko, 14 Ossowski, 17 Widomski, 19 Czuwara, 21 Syprzak, 23 Moryto, 28 Gębala, 31 Działakiewicz, 44 Czapliński, 75 Jastrzębski
Miejsce: Ergo Arena
4 Minne, 5 Remili, 8 Prandi, 9 Richardson, 10 Mem, 11 Tourant, 12 Gerard, 14 Mahe, 17 N'Guessan, 22 L. Karabatić, 23 Fabregas, 28 Porte, 29 Kounkoud, 31 Nahi, 39 Briet, 92 Desbonnet

Trybuny w światełkach smartfonów. Świetny klimat w Ergo Arenie

Francja była poza zasięgiem polskich piłkarzy ręcznych. Francja była poza zasięgiem polskich piłkarzy ręcznych.

Polska i Francja mierzą się w trzecim meczu eliminacji do mistrzostw Europy, które odbędą się w Niemczech. Będzie to starcie na szczycie, bowiem obie reprezentacje po dwóch kolejkach mają na koncie komplet punktów. Obie ekipy pokonały Włochów i Łotyszów i są na dobrej drodze do awansu. Ten wywalczą po 2 najlepsze zespoły z każdej grupy i 4 z 8 drużyn z najlepszym bilansem z trzecich miejsc.
Po raz ostatni obie ekipy mierzyły się na mundialu, który w styczniu odbył się w Polsce i Szwecji. Wtedy w katowickim Spodku górą byli "Trójkolorowi", którzy wygrali 26:24.
Biało-czerwoni przygotowania do meczu rozpoczęli w niedzielę, 5 marca, kiedy to zapoczątkowali zgrupowanie w Gdańsku. Po środowym meczu przegrany okazję do rewanżu będzie miał bardzo szybko, bowiem mecz 4. kolejki pomiędzy Polską a Francją zaplanowano na 11 marca. Spotkanie odbędzie się w Aix-en-Provence.

Polska - Francja. Sprawdź szczegółowy niezbędnik wiedzy

Od tej mistrzostw świata w składzie reprezentacji Polski doszło do sporych zmian. Najważniejszą z nich jest zamiana selekcjonera. Patryka Rombla tymczasowo zastąpił jego dotychczasowy asystent: Bartosz Jurecki. Były obrotowy powołał w sumie 21 zawodników.

Miejsca w kadrze niestety nie znalazł żaden z graczy Torus Wybrzeże Gdańsk. Zabraknie też: Tomasza Gębali, Piotra Chrapkowskiego czy Przemysława Krajewskiego, którzy ogłosili zakończenie reprezentacyjnej kariery.

Ponadto z powodu urazów w zgrupowaniu nie będą mogli wziąć udziału: Ariel Pietrasik, Michał Olejniczak i Michał Daszek. W ich miejsce powołanie otrzymali - Krzysztof Komarzewski, były gracz Wybrzeża oraz Paweł Paterek.
Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy dziś gwiazd. Do składu reprezentacji Polski wraca Kamil Syprzak. Obrotowy PSG wykluczony był z udziału w MŚ z uwagi na złamanie kości strzałkowej. Natomiast w składzie wicemistrzów świata zagrają bracia: Nikola i Luka Karabatić, Dika Mem, Nedim Remili, Nicolas Tournat i Dylan Nahi.
Mecz Polska - Francja zostanie rozegrany dziś przy pełnych trybunach. Wszystkie bilety w liczbie ok. 10 tys. zostały wykupione. Wśród kibiców jest sporo kobiet, które w dniu swojego święta mogły kupić wejściówki za symboliczną złotówkę.
Będzie to zatem spora odmiana od meczów ćwierćfinałowych i półfinału MŚ, które w hali na granicy Gdańska i Sopotu odbyły się w styczniu. Przypomnijmy, że wtedy trybuny Ergo Areny zapełniły się zaledwie w połowie.

Dlaczego nie było kompletu w Ergo Arenie na MŚ 2023? Poznaj powody

1'
rozpoczynamy mecz
1'
dobra interwencja Kornackiego
2'
[0:1] gol dla Francji
2'
[1:1] odpowiedź Widomskiego
2'
[1:2] Remili rzuca, Francja znów na prowadzeniu
3'
[1:3] podwyższenie wicemistrzów
3'
[1:4] Nahi po kontrze
4'
[2:4] Jędraszczyk skutecznie
5'
[2:5] Tourant z 7 metrów
6'
Jędraszczyk (POLSKA) nie trafia, ale jest faulowany
6'
[3:5] Trafia Bis
6'
[3:6] i szybka odpowiedź Francuzów
6'
[3:7] Nahi po raz kolejny w kontrze
8'
[4:7] skutecznie Syprzak
8'
broni Kornecki (POLSKA) i od razu wzmaga się doping
9'
[4:8] kolejne trafienie Nahiego. Bardzo łatwo Francuzi wyprowadzają kontrataki
9'
będzie rzut karny. Podchodzi Moryto (POLSKA)
9'
[5:8] Moryto trafia, ale na raty. Pierwszy rzut został obroniony
10'
[5:9] N'Guessan po zwodzie w 100-proc. sytuacji
11'
L. Karabatić (Francja) ukarany 2 minutami. Syprzak (POLSKA) będzie wykonywał rzut karny
11'
nie ma bramki. Syprzak (POLSKA) nie trafił
13'
Jędraszczyk (POLSKA) broni, ale przy piłce wciąż rywale. Francuzi grają bez bramkarza
13'
[5:10] Remili trafia w osłabieniu
13'
Jędraszczyk (POLSKA) trafia, ale sędzia odgwizuje błąd kroków
14'
[5:11] N'Guessan kolejny raz wpisuje się na listę strzelców
14'
Sicko (POLSKA) rzuca, ale czujnie golkiper
15'
[5:12] Mem mocno z 9-10 metrów
czas
15'
Przerwa na żądanie (POLSKA).
16'
Przytuła (POLSKA) prosto w bramkarza
17'
[5:13] Francuzi podejmowali 3 próby, ale w końcu udało się Memowi
17'
[6:13] szybka odpowiedź Czuwary
17'
[7:13] i kolejne trafienie, znów z kontry, tym razem Moryto
18'
[7:14] Tourant "wkrętką" z lewego skrzydła
18'
rzut karny dla Polski
19'
[8:14] skutecznie Czuwara
19'
[8:15] Prandi od słupka po rzucie z 8. metra
20'
[9:15] Jedraszczyk po instynktownym rzucie
21'
[9:16] Prandi po raz kolejny z atomowym rzutem
22'
kara 2 minut dla Touranta (Francja). Rzut karny dla Polski
22'
Czuwara (POLSKA) nie trafia. Rzuty karne nie są dziś mocną stroną Polaków
23'
Widomski (POLSKA) ukarany 2 minutami
23'
[9:17] skutecznie Richardson
23'
[10:17] Działkiewicz na raty
24'
Kounkoud (Francja) z prawego skrzydła, ale broni Jastrzębski (POLSKA)
25'
Przytuła (POLSKA) w poprzeczkę
25'
[10:18] i Remili w szybkiej odpowiedzi
25'
Jastrzębski (POLSKA) znów broni rzut Kounkouda (Francja)
26'
[10:19] Ł. Karabatić w łatwy sposób
27'
[11:19] Działkiewicz po rękach obrońców
28'
[11:20] Prandi z 9-10 metrów
29'
[11:21] Richardson mimo naporu rywali
29'
[11:22] Remili po przechwycie
30'
Jastrzębski (POLSKA) broni rzut Mahe (Francja)
30'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. POLSKA - FRANCJA 11:21.
Różnica klas w pierwszej połowie meczu w Ergo Arenie. Wicemistrzowie świata Francuzi totalnie zdominowali Polaków. Bardzo szybko zbudowali przewagę, natomiast biało-czerwonych stać jak na razie tylko na przebłyski. Pełne trybuny wzmagają doping tylko w czasie dobrych momentów, jednak tych nie było za wiele.
W przerwie meczu jesteśmy świadkami uroczystego podziękowania i pożegnania medalistów mistrzostw świata. Związek Polskiej Piłki Ręcznej postanowił uhonorować pięciu wybitnych reprezentantów Polski. Wśród nich są: Karol Bielecki, Patryk Kuchczyński, Tomasz Tłuczyński, Marcin Lijewski oraz Mariusz Jurkiewicz.

Z Trójmiastem szczególnie związani jest ostatnia dwójka. Pierwszy to wszak były zawodnik i trener Wybrzeża Gdańsk, a drugi to obecny szkoleniowiec gdańskiego zespołu.
31'
zaczynamy drugą połowę. Od środka wznawiali Polacy
31'
[12:22] Sicko rozpoczyna od mocnego rzutu
31'
[13:22] Moryto w kontrze
32'
Jastrzębski (POLSKA) z drugą interwencją po przerwie. Szansy po drugiej stronie nie wykorzystuje jednak Bis
32'
[13:23] Nahi z lewego skrzydła
33'
[13:24] Widomski w poprzeczkę. Chwilę później trafia Fabregas
34'
Widomski (POLSKA) nie trafia. Broni po chwili Jastrzębski (POLSKA)
35'
[14:24] Moryto w kontrze
36'
[14:25] Kounkoud z prawego skrzydła
36'
[15:25] Widomski po zwodzie na rywalu
37'
[16:25] Bis z 6 metrów pokonuje bramkarza
37'
[16:26] Nahi po raz kolejny w łatwy sposób
38'
[17:26] Sicko nad rękoma obrońców
38'
[17:27] szybka odpowiedź Fabregasa
39'
Sicko (POLSKA) obok słupka. Po chwili broni Jastrzębski (POLSKA)
39'
[18:27] skutecznie Walczak
41'
[19:27] kolejne trafienie Walczaka
41'
[19:28] Mem z 8. metra
42'
[20:28] Widomski w okienko
43'
[21:28] ponownie Widomski
43'
Jastrzębski (POLSKA) z 2 interwencjami z rzędu
44'
Sicko (POLSKA) prosto w bramkarza
czas
44'
Przerwa na żądanie (FRANCJA).
45'
[22:28] Jastrzębski broni, Ossowski trafia
45'
[22:29] skutecznie Nahi
47'
[23:29] trafia też Moryto
47'
[24:29] Walczak po składnej akcji drużyny
48'
[24:31] szybko odpowiada Mem
48'
[25:31] Sicko po rzucie z kozłem
49'
[25:32] Briet obok słupka
czas
49'
50'
[25:33] Nahi w kontrze
52'
[26:33] Walczak z najbliższej odległości
53'
[26:34] Nahi z lewego skrzydła
54'
[26:35] Nahi jest dziś najmocniejszym punktem Francji
56'
[26:36] Richardson z dystansu
czas
56'
57'
[26:37] L. Karabatić w kontrze
57'
rzut karny dla Polski. Podejdzie Czapliński (POLSKA)
57'
[27:37] skutecznie Czapliński
58'
2 minuty kary dla Walczaka (POLSKA)
58'
[27:38] Mahe obok ręki Jastrzębskiego
59'
[28:38] Ossowski sam na sam z bramkarzem
60'
KONIEC MECZU. POLSKA - FRANCJA 28:38.
Polska zaczynała drugą połowę z 11-bramkową stratą, ale mimo to nawiązała walkę po przerwie. Jednak ostatecznie było ich stać tylko na zmniejszenie straty do 6 bramek, a finalnie zakończyło się na 10. Wicemistrzowie świata byli dziś po prostu poza zasięgiem. Cieszyć może za to atmosfera na trybunach, która po przerwie znacznie się ożywiła.