Podkarpacka klątwa Startu

Marta
8 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Mateusz Kostrzewski (na pierwszym planie) był najskuteczniejszym graczem Startu w Przemyślu ale gdynianie i tak minimalnie ulegli Polonii Mateusz Kostrzewski (na pierwszym planie) był najskuteczniejszym graczem Startu w Przemyślu ale gdynianie i tak minimalnie ulegli Polonii

Piątej porażki w pierwszoligowych rozgrywkach doznali koszykarze Startu. Podopiecznym Pawła Turkiewicza najwyraźniej nie służą dalekie wyjazdy w południowo-wschodnie rejony naszego kraju. Po porażkach w pierwszej rundzie w Krośnie i Łańcucie, gdynianie ulegli również w Przemyślu miejscowej Polonii 76:79 (14:24, 19:8, 14:26, 29:21). Oby podkarpacka klątwa nie obowiązywała również na własnym parkiecie, bo za tydzień w Gdyni zamelduje się zespół z tamtych stron.

POLONIA: Miszczuk 22, Mikołajko 17, Mazur 10, Musijowski 9, Przewrocki 6 - Bal 7, Pydych 4, Machowski 2, Sołtysiak 2, Płocica 0, Bąk 0.

START: Wojdyła 18, Kostrzewski 17, Andrzejewski 11, Mordzak 10, Śmigielski 6 - Szpyrka 9, Lisewski 5, Krajniewski 0, Malczyk 0.

Pierwsze punkty w meczu zdobyli gospodarze, jednak szybko rzutem za 3 punkty odpowiedział Tomasz Wojdyła, gdynianie objęli prowadzenie 3:2 i ich nieznaczna przewaga utrzymywała się przez większość czasu gry w pierwszej odsłonie.

W 8 minucie Start prowadził 14:10, jednak wówczas gdynianie całkowicie zatracili skuteczność i tempo akcji. Do końca pierwszej odsłony nie zdobyli już punktu podczas gdy koszykarze Polonii w nieco ponad 2 minuty zdobyli tyle samo punktów co Start we wcześniejszej fazie kwarty i po 10 minutach było 24:14 dla gospodarzy.

Dopiero w 11 minucie Karol Szpyrka "przebudził" gdynian wykorzystując akcję 2+1. Goście jednak dość długo nie mogli przekroczyć bariery 10 punktów straty do gospodarzy, którzy na ich akcje ofensywne odpowiadali tym samym.

W 14 minucie gry udziałem Polonii stało się to, co w pierwszej kwarcie zaprezentowali gdynianie. Po rzucie Aleksandra Machowskiego gospodarze objęli prowadzenie 32:20, od tego czasu jednak, aż do końca pierwszej połowy nie zdobyli oni punktu. Start rzucił się w pogoń, która przyniosła efekt na pół minuty przed końcem drugiej kwarty. Po wolnych Mateusza Kostrzewskiego Start wyszedł na prowadzenie 33:32.

W trzeciej kwarcie znów nastąpiło odwrócenie ról, teraz skuteczniejsi byli gospodarze, którzy rozpoczęli druga połowę od szybko zdobytych 4 punktów. Polonia odzyskała prowadzenie i cały czas je kontrolowała. Początkowo nie było ono zbyt wysokie ale w 29 minucie po "trójce byłego gracza m.in. Basketu Kwidzyn i Energi Czarnych Słupsk Huberta Mazura, przewaga gospodarzy znów osiągnęła poziom "dwucyfrowy" (58:47).

Start w ostatniej odsłonie przyspieszył ale gospodarze nie dawali sobie odebrać inicjatywy. Gdynianom w 37 minucie udało się zniwelować straty do 3 "oczek" (62:65) po dobitce Tomasza Wojdyły. Kolejne jednak 6 punktów zdobyli gospodarze i nawet mimo tego, że Paweł Turkiewicz poprosił o czas gdynianie nie mogli wówczas znaleźć recepty na zatrzymanie gospodarzy.

Ekipa znad morza jeszcze raz podjęła próbę walki o zwycięstwo i była naprawdę blisko celu. Na 23 sekundy przed końcem gry Kostrzewski doprowadził do stanu 75:72 dla Polonii, za moment dwa wolne wykorzystał Wojdyła (75:74). Tomasz Andrzejewski faulem powstrzymał akcję Michała Musijowskiego ale polonista nie pomylił się na linii rzutów wolnych. Start odzyskał piłkę ale kiedy na 7 sekund przed końcem meczu rzutu za 3 nie wykorzystał Grzegorz Mordzak jasnym stało się, że gdynianie tego meczu nie wygrają.

Oby podkarpacka klątwa nie obowiązywała również w Gdyni. W kolejną sobotę, 14 stycznia o godzinie 17.00 Start w hali GOSiR przy ul. Olimpijskiej zmierzy się z zespołem MOSiR Krosno. Natomiast już w środę, 11 stycznia o 16.00 w tej samej hali w ramach Pucharu PZKosz gdynianie zmierzą się z AZS Radex Szczecin. Wstęp na mecze wolny.

Pozostałe wyniki XVII kolejki 1.Ligi koszykówki mężczyzn: PC SIDEn Toruń - Znicz Basket Pruszków po dogr. 72:73 (13:17, 16:22, 19:14, 18:13 d. 6:7), AZS WSGK Kutno - MKS Start Lublin 88:76 (30:23, 15:30, 20:9, 23:14), AZS Radex Szczecin - MKS Dąbrowa Górnicza 75:68 (19:12, 23:19, 15:14, 18:23), Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno - NETO PTG Sokół Łańcut 53:75 (13:22, 17:12, 12:28, 11:13), Rosa Radom - Spójnia Stargard Szczeciński 70:68 (15:25, 15:14, 26:12, 14:17), Focus Mall Sudety Jelenia Góra - POLOMarket Sportino Inowrocław 73:84 (18:21, 22:22, 16:26, 17:15).