Poligon doświadczalny

27 listopada 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

VBW Gdynia

Nawet w rezerwowym składzie mistrzynie Polski w koszykówce nie miały kłopotów z pokonaniem na własnym parkiecie Meblotapu AZS Chełm 82:67 (20:17, 19:11, 21:17, 22:22). Mimo wysokiego zwycięstwa trener Lotosu Gdynia, Krzysztof Koziorowicz nie był zachwycony formą większości podopiecznych.

LOTOS: Kobryn, Bibrzycka 12 (4x3), Pawlak 10, Kovacevic 6, Leciejewska 2 oraz Sarenac 13, Chomać 9, Cikosova 7, Janyga 3 (1), Hodges 2, Gatialova 2.

MEBLOTAP: Sazanenko 21 (1), Szymczak-Górzyńska 17 (1), Szyćko 14 (1), Piątkowska 6, Piestrzyńska 2 oraz Halochtys 4, Chomicka 2.

Gdyński szkoleniowiec tego dnia postanowił poeksperymentować. Lotos rozpoczął "piatką", która w tym sezonie po raz pierwszy wyszła w wyjściowym składzie w takim zestawieniu: Daniela Cikosova, Magdalena Leciejewska, Ewelina Kobryn, Gordana Kovacevic, Paulina Pawlak. Przyjezdne wykorzystały okazję. Po rzutach Joanny Górzyńskiej i Anny Szyćko prowadziły 5:0. Lotos po raz pierwszy przewagę uzyskał przy wyniku 11:9, który był zasługą Kobryn.

W drugiej kwarcie trener Koziorowicz postanowił zabezpieczyć wynik. Do gry wprowadzał stopniowo podstawowe koszykarki. M.in. Agnieszka Bibrzycka, która tego dnia miała labę, gdyż zagrała zaledwie 16 minut, "poczęstowała" rywalki dwie "trójkami". Tym samym Lotos prowadził do przerwy 39:28.

Po zmianie stron gdynianki śrubowały wynik do 32. minuty. Wówczas osiągnęły najwyższą różnicę punktową (65:47). Przed czasem, z powodu pieciu fauli, mecz skończyła Cikosova. Ale nie do niej było najwięcej zastrzeżeń. Rozczarowała przede wszystkim Kovacevic. Jako jedyna z podstawowych koszykarek otrzymała możliwość pełnego wykazania się, tymczasem z trzynastu rzutów trafiła tylko trzy.

- Wprowadziłem ją do gry z tego względu właśnie, aby przed kolejnymi meczami w Eurolidze "wstrzeliła" się z rzutem. Także dublerki nie zachwyciły. Z szansy skorzystała tylko Aleksandra Chomać, chwilami dobrze grała Kobryn, a za obronę należy pochwalić Pawlak - przyznał trener Koziorowicz.

W tej sytuacji gdyński klub podjął starania o powrót do Lotosu... Gordany Grubin z włoskiego Schio.

Pozostałe wyniki 8. kolejki: AZS Poznań - Kolegium Karkonoskie AZS Jelenia Góra 72:63 (21:15, 17:12, 17:12, 17:24); ŁKS Siemens AGD Łódź - Cukierki Odra Brzeg 65:68 (14:18, 14:12, 17:21, 13:7, 7:10); AZS PWSZ Gorzów - PZU Polfa Pabianice 74:79 po dwóch dogrywkach (22:24, 15:11, 11:15, 10:8, 11:11, 5:10).

1. Wisła Can-Pack Kraków 7 7 0 531:356 14
2. PZU Polfa Pabianice 8 6 2 614:447 14
3. Lotos Gdynia 8 6 2 619:542 14
4. CCC Polkowice 7 6 1 495:420 13
5. AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 8 5 3 578:512 13
6. Meblotap AZS Chełm 8 3 5 443:563 11
7. AZS Poznań 8 2 6 468:526 10
8. Cukierki Odra Brzeg 8 2 6 466:549 10