Polki poza finałem

26 lipca 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Polskie siatkarki nie wystąpią w turnieju finałowy Grand Prix. Biało-czerwone w ostatnich turniejach eliminacyjnych przegrały z Niemkami korespondencyjną walkę o ostatnie, szóste miejsce, premiowane grą we Włoszech. Te ostatnie bowiem wzniosły się na szczyty i ograły wicemistrzynie świata, Amerykanki. Zespół Andrzeja Niemczyka dał co prawda radę Włoszkom, ale nie znalazł recepty na Chinki.

POLSKA: Śliwa, Niemczyk-Wolska, Liktoras, Skowrońska, Przybysz, Karczmarzewska oraz Barbachowska (libero), Bełcik, Mróz, Leśniewicz, Ciaszkiewicz.

Wydawało się, że sukces w pierwszym meczu turnieju w Hefei nad mistrzyniami świata uskrzydli Polki do dobrej gry także w meczu z gospodyniami. Tym bardziej, że Chinki miały już zapewnione miejsce w finale Grand Prix. Niestety, udało się wygrać tylko trzeciego seta. Wówczas potrafiliśmy zdominować rywalki zagrywką. Dlatego miały kłopoty nie tylko z przyjęciem, ale także atakiem. Często nadziewały się na nasz blok. Ale ostatecznie to Chinki, wśród których prym wiodła Yang Hao (zdobyła 19 punktów) triumfowały 3:1 (25:19, 25:18, 23:25, 25:15).

Na pożegnanie debiutanckiego sezonu w Grand Prix biało-czerwone zmierzyły się z Dominikaną. Po pierwszym, przegranym secie zdawało się, że na ten zespół nadal nie mamy patentu (wcześniej były przegrane po 1:3 w Pucharze Świata i Grand Prix). Ale do utrwalenia kompleksu nie dopuściły rutyniarki. Małgorzata Niemczyk-Wolska zdobyła aż 26 punktów, a Magdalena Śliwa, która tym razem wyszła do rozegrania z ławki, potrafiła uspokoić nerwy koleżanek.

- Poprawiłyśmy przyjęcie i wreszcie mogłyśmy zagrać "swoje". Dominikana to jest bardzo silny zespół, znacznie lepszy niż wskazuje jego miejsce w tabeli - mówiła Śliwa.

W drugim secie Polki prowadziły od początku do końca, w trzecim - uzyskały przewagę po drugiej przerwie technicznej, od wyniku 16:15, a w czwartym - dzięki zagrywce i blokom wygrały, choć przegrywały nawet 20:22.