Polska - Szwecja 2:3. Koniec złudzeń. Euro 2020 dla nas już się skończyło

Jacek Główczyński
23 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Robert Lewandowski (nr 9) strzelił 2 gole dla Polski, ale to było za mało, aby nawet zremisować ze Szwecją, a co dopiero, by awansować do 1/8 finału Euro 2020. Robert Lewandowski (nr 9) strzelił 2 gole dla Polski, ale to było za mało, aby nawet zremisować ze Szwecją, a co dopiero, by awansować do 1/8 finału Euro 2020.

Polska przegrała ze Szwecją 2:3 (0:1) w Sankt Petersburgu, co oznacza koniec złudzeń o dobrym występie na piłkarskich mistrzostwach Europy. Dwa gole strzelił Robert Lewandowski. Biało-czerwoni zajęli w grupie E ostatnie miejsce i odpadli z Euro 2020 już po pierwszej fazie turnieju. W nocy, około godziny 1-2 podopieczni Paulo Sousy mają wrócić do Trójmiasta, gdzie od 9 czerwca mieściła się ich baza pobytowa. 23 czerwca pakowanie...i spotkanie Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN z dziennikarzami o godz. 11:30.

Co przed meczem Polska - Szwecja obiecywali: Paulo Sousa, Mateusz Klich i Tymoteusz Puchacz?

Forsberg 2, 59, Claesson 90+4 - Lewandowski 61, 84

POLSKA: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek - Jóźwiak (62 Świerczok), Krychowiak (78 Płacheta), Klich (73 Kozłowski), Puchacz (46 Frankowski) - Świderski, Lewandowski, Zieliński

SZWECJA: Olsen - Lustig (68 Krafth), Lindelof, Danielson, Augustinsson - S.Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (77 Claesson) - Quaison (55 Kulusevski), Isak (68 Berg)

Sędzia Oliver (Anglia). Żółte kartki: Krychowiak, Glik, Kwiatkowski (dyrektor sportowy i rzecznik prasowy reprezentacji Polski za reakcję na ławce), Danielson (Szwecj)

Polska - Szwecja: składy

Paulo Sousa wreszcie nie eksperymentował. Portugalski selekcjoner biało-czerwonych zaufał tym piłkarzom, którzy rozpoczynali mecz z Hiszpanią, zremisowany 1:1. Jedyna zmiana była wymuszona. Za kontuzjowanego Jakuba Modera na pozycję defensywnego pomocnika wrócił Grzegorz Krychowiak, który ostatnio pauzował po czerwonej kartce w spotkaniu ze Słowacją. Wszyscy mieli świadomość, że tylko wygrana, dawała pozostanie w mistrzostwach Europy, a remis lub porażka eliminowała z dalszej gry.

Co musiała zrobić Polska, aby pozostać w Euro 2020? Wszystkie warianty na ostatnią kolejkę

Szwecja bez względu na wynik z Polską była pewna awansu do 1/8 finału, ale Jan Andersson nie zamierzał oszczędzać swoich najlepszych na następne mecze Euro 2020. Tym bardziej, że po drugiej kolejce mieli od naszej reprezentacji aż 30 godzin więcej na odpoczynek. Selekcjoner "Trzech Koron" wyraźnie podjął walkę o zwycięstwo w grupie, dokonując tylko jednej zmiany w porównaniu z wygranym meczem ze Słowacją 1:0. W ataku Robin Quaison zastąpił Marcusa Berga.

Polska - Szwecja: najważniejsze momenty meczu

2' Gol 0:1 - Szwecja rozpoczęła mecz od środka boiska i od razu zaatakowała. Kamil Glik próbował powstrzymać Alexandera Isaka, ale piłka trafiła pod nogi Emila Forsberga, który poradził sobie z Kamilem Jóźwiakiem i nie pozwolił Janowi Bednarkowi na skuteczny strzał. Pomocnik Szwecji uderzył "po długim" rogu obok Wojciecha Szczęsnego

Euro 2020 - harmonogram turnieju, wyniki, kto z kim, gdzie, kiedy?

Trójmiasto wierzyło w reprezentację Polski...

17' Robert Lewandowski dwukrotnie głową posłał piłkę w poprzeczkę! Najpierw uderzał po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego, a po chwili dobijał

45+1' Piotr Zieliński wymienił podania z Lewandowskim przed "16" rywali, a następnie mocno strzelił. Robin Olsen z najwyższym trudem wybił piłkę nad poprzeczką

45+3' Polska przegrała pierwszą połowę ze Szwecją 0:1. Obie drużyny oddały zaledwie po 1 celnym strzale. Łącznie biało-czerwoni uderzali na bramkę 6 razy, a przeciwnicy tylko dwukrotnie. Nasza reprezentacja kolekcjonowała głównie rzutu rożne, których miała aż 8. Częściej też była przy piłce (59:41). Natomiast to rywale więcej biegali (52,4 km:50,8).

Euro 2020 na mieście. Sprawdź, gdzie oglądać w Trójmieście

47' Olsen odbija piłkę po strzale sprzed pola karnego Zielińskiego

50' dobra interwencja Szczęsnego po strzale Robina Quaisona, a próbę dobitki Forsberga zablokował Bartosz Bereszyński

51' Olsen odbił przed siebie piłkę po strzale Grzegorza Krychowiaka sprzed "16", ale nie było nikogo na dobitkę

59' Gol 0:2 - po zablokowanym strzale Krychowiaka Szwedzi wyszli z szybką kontrą. Rezerwowy Dejan Kulusevski przeprowadził piłkę przez kilkadziesiąt metrów, a gdy wbiegł w pole karne wycofał do nadbiegającego Forsbera, który zupełnie niepilnowany miał czas i miejsce, aby celnie przymierzyć

61' GOL 1:2 - podanie Zielińskiego z własnej połowy do Lewandowskiego. Robert był sam naprzeciw dwóch rywali, a mimo to potężnym strzałem zdobył fantastycznego gola

Nadzieja odżyła po golu Roberta Lewandowskiego na 2:2...

65' - akcja polskich rezerwowych. Przemysław Frankowski podał do Jakuba Świerczoka, który z 6. metra posłał piłkę do siatki. Jednak gol nie został uznany. VAR potwierdził decyzję sędziego, który odgwizdał spalonego

84' GOL 2:2 Lewandowski wyrównał, gdyż takich okazji nie marnuje. Został sam przed bramkarzem, gdy otrzymał kapitalne dośrodkowanie od Frankowskiego, który jest wychowankiem Lechii Gdańsk.

89' Olsen odbił piłkę po strzale sprzed narożnika pola karnego Lewandowskiego, a następnie złapał ją po dobitce Świerczoka

90+4' Gol 2:3. Akcja rezerwowych. Jan Bednarek nie zdołał powstrzymać przed polem karnym Kulusevskiego, który zagrał piłkę w pole karne, a tam Viktor Claesson pokonał Szczęsnego

Koniec złudzeń. Odpadamy z Euro 2020

90+5' Koniec meczu, koniec złudzeń. Polska przegrała 2:3 i odpadła z Euro 2020. Większość statystyk dla biało-czerwonych, ale już od 2. minucie postawili się oni w pozycji goniących. Dlatego nie może cieszyć wygrane posiadanie piłki (59:41), czy większa liczba oddanych strzałów (18:12, w tym 6:4 w celnych). Szwedzi mecz na pewno wybiegali, gdyż pokonali dłuższy dystans (109,6:106,8 km).

Co dalej w Euro 2020?

Reprezentacja Polski w czwartym z rzędu występie w finałach mistrzostw Europy po raz trzeci nie wyszła z grupy. Euro 2020 zakończyło się dla niej już po trzech meczach, gdyż zdołała zdobyć w nich zaledwie 1 punkt. Paradoksalnie udało jej się to w spotkaniu z teoretycznie najgroźniejszym rywalem - Hiszpania. Natomiast te pojedynki, w których biało-czerwoni mieli walczyć o zwycięstwo, ze Słowacją i Szwecją zostały przegrane.

Z grupy E do 1/8 finały awansowały: Szwecja z 1. i Hiszpania z 2. miejsca. Pierwsza z tych ekip zagra 29 czerwca o godz. 21 z Glasgow z jedną z drużyn, która wyjdzie z 3. miejsca, a druga zmierzy się z Chorwacją 28 czerwca o godz. 18 w Kopenhadze.

Słowacja po dzisiejszym pogromie w Sewilli aż 0:5 też pożegnała się z turniejem, gdyż będzie jedną z dwóch drużyn z 3. miejsce w grupach z najsłabszym bilansem. Na jej słabości skorzystała Ukraina. To dla nas powinien być kolejny powodów do smutku, że Polska nie potrafiła wyjść z grupy, która okazała się jedną z dwóch najsłabszych w tych mistrzostwach.

Trener Sousa jest na pewno przegrany. Pod jego wodzą, od marca reprezentacja Polski w 8 meczach wygrała tylko raz, z... Andorą. Po porażce ze Słowacją Zbigniew Boniek zaręczał, że Portugalczyka nie zwolni. Jego kadencja w fotelu prezesa PZPN kończy się jednak w sierpniu...

Hiszpania - Polska 1:1: najważniejsze momenty meczu, co dalej, jak kibicowano w Trójmieście? - foto, video

Polska - Słowacja 1:2 - składy, najważniejsze momenty, zobacz jak kibicowano w Trójmieście

Reprezentacja Polski bezpośrednio po meczu wraca z Sankt Petersburga do Gdańska. Jeśli podróż potoczy się jak po spotkaniu ze Słowacją, to w Trójmieście powinna być między godziną 1 a 2 w nocy. Z lotniska w Rębiechowa kadra przemieści się do hotelu Marriott Resort&Spa przy ul. Bitwy pod Płowcami 59 w Sopocie. Tutaj od 9 czerwca mieściła się ich baza podczas Euro 2020.

Reprezentacja nie ma w planie już powrotu na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, na którym trenowała podczas mistrzostw i na którym zorganizowała m.in. dwie otwarte sesje dla publiczności, które 10 i 15 czerwca na trybunach zgromadziły po kilka tysięcy kibiców.

Program pobytu kadrowiczów w Trójmieście był upubliczniony do 22 czerwca włącznie. Gdyby był awans, miały być uzgodnienia, co do kolejnych treningów i dni pobytu. Konsultacje w tym względzie planowano po meczu ze Szwecją. Na razie nie było planowane spotkanie z kibicami po odpadnięciu z turnieju już po pierwszej fazie turnieju.

23 czerwca 2021, godz. 18:00