Polska trzecia

20 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat)
Reprezentacja Polski w rugby siedmioosobowym zajęła trzecie miejsce w Hodura Sopot Sevens. Niewiele brakowało, aby w turnieju otwierającym eliminacje do mistrzostw Europy, biało-czerwoni zagrali o złoto. W półfinale Gruzini okazali się lepsi dopiero po dogrywce.

Polacy w sopockich zawodach wygrali pięć z sześciu meczów. Jedyna przegrana przydarzyła im się w półfinale. Ta gra zaczęła się źle. Gruzja objęła prowadzenie 7:0. Jednak jeszcze przed przerwą Polacy przeprowadzili trzy kapitalne akcje. Dwie z nich przyłożeniem zakończył Piotr Korek, a jedną "piątkę" zaliczył Mariusz Motyl. Adam Pałyska wykorzystał wszystkie przyłożenia. Tym samym pierwszą połowę biało-czerwoni wygrali 21:7. Niestety, po zmianie stron Gruzinom udało się wyrównać na 21:21. Jeszcze przy remisie nasza reprezentacja miała dwie okazje, aby przechylić zwycięstwo na swoją korzyść, ale brakowało do pola punktowego dosłownie centymetrów. Dogrywka była grana do pierwszego przyłożenia. Należało ono do Davita Zhamutashviliego.

W drugim półfinale Szwedzi dzielnie opierali się Francuzom, ale ostatecznie przegrali 0:12 (0:5). Tym samym w meczach o najwyższe lokaty doszło do rewanżów za mecze grupowe. Ale znów zwycięzcy byli ci sami. Polacy ograli Szwedów 17:14 (10:0). Dwukrotnie nasza drużyna zdobywała wyraźną przewagę (10:0, 17:7), ale rywale nie dawali za wygraną. Na niespełna minutę zniwelowali straty do trzech punktów. Dwa przyłożenia dla biało-czerwonych w tym spotkaniu zdobył Motyl, raz na pole punktowe przedarł się Korek, a jedno podwyższenie trafił Pałyska.

- Przywróciliśmy Polsce należne jej miejsce w europejskim rugby. Z meczami z Rosją czy Gruzją musimy się jeszcze oswoić, ale już gramy z nimi jak równi z równymi. Cieszę się, że zawodnicy przejęli ode mnie wiarę w powodzenie, znaleźliśmy ze sobą wspólny język. Obiecałem grę o zwycięstwo i słowa dotrzymaliśmy. W półfinale zabrakło nam szczęścia - ocenił Krzysztof Folc, selekcjoner biało-czerwonych. - Punkty biorą się z gry całej drużyny. Ja jestem egzekutorem, mam kończyć akcje. W ostatniej minucie meczu z Gruzją mogłem zdobyć jeszcze przyłożenie, ale rywal mnie podciął i zabrakło mi dosłownie centymetrów. Ale to oni dziś mieli farta i niech się już boją, bo ich jeszcze dopadniemy - zapewnia Mariusz Motyl. Skrzydłowy gdyńskiej Arki zdobył w tym turnieju aż 55 punktów. Ponadto w polskiej drużynie grali: Łukasz Nowosz, Michał Pazio, Mariusz Michalak, Piotr Piszczek, Adam Pałyska, Piotr Korek, Jarosław Zagozda, Dawid Banaszek, Marek Płonka.

Druga polska drużyna w niedzielę grała dwa razy. W ostatnim meczu grupowym ekipa Krzysztofa Ciesielskiego przegrała z Izraelem 10:25 (10:10), ale w meczu o 9. miejsce triumfowała nad Szwajcarią 31:19 (19:7).

W finale Francja pokonała Gruzję 33:5 (19:5). To czwarte zwycięstwo Trójkolorowych w szóstym turnieju sopockim rangi eliminacji mistrzostw Europy! Triumfatorom puchary wręczyła rodzina Edwarda Hodury, o którego memoriał toczyły się rozgrywki: żona Jadwiga oraz synowie Sylwester i Jarosław.

Piątą pozycję zajęła Rosja po wygranej nad Łotwą 54:5 (33:0), a siódme miejsce zdobyło Monaco po sukcesie nad Izraelem 5:0 (0:0). W towarzyskim meczu, które jest tradycją tego turnieju, drużyna Przyjaciół Prezydenta pokonała zespół Mediów 10:5.

Końcowa kolejność: 1. Francja, 2. Gruzja, 3. POLSKA, 4. Szwecja, 5. Rosja, 6. Łotwa, 7. Monaco, 8. Izrael, 9. Polska B, 10. Szwajcaria.

• Brawo POLACY:)

należy się cieszyć z takiego rozwoju spraw, BRAWO :):)