Polskie żagle z przodu

13 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Bardzo dobrze radzą sobie polscy żeglarze na międzynarodowych akwenach. Kacper Ziemiński (ChKŻ Chojnice) zwyciężył w największych na świecie regatach w klasie Optimist. Przemysław Miarczyński po dwóch wyścigach mistrzostw świata w klasie Mistral plasuje się na trzeciej pozycji. Mateusz Kusznierewicz obsadził najniższy stopień podium w 35. regatach o Puchar Królowej Hiszpanii.

13-letni Ziemiński, który był jednym z najmłodszych w stawce 700 zawodników z 19 państw, na włoskim jeziorze Garda pokonał m.in. aktualnego mistrza świata, Filipa Matika (Chorwacja). Warto także odnotować 20. pozycję Kacpra Staniula (YKP Gdynia). W gronie dziewcząt trzecia była Anna Kula (WTW Warszawa), a w kategorii kadetów drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Sara Piasecka (Baza Mrągowo).

Miarczyński, który w Turcji broni mistrzowskiego tytułu, rozpoczął rywalizację z 98 rywalami od trzeciego i drugiego miejsca. W klasyfikacji generalnej ustępuje Francuzom: Nicolasowi Huget i Julienowi Bontemps.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) jest trzynasty. W drugim wyścigu osiągnął metę jako trzeci.

Panie, dla których jest to ostatnia eliminacja do kadry olimpijskiej, bardziej niż rywalkami zagranicznymi zdają się być pochłonięte sobą. Po dwóch wyścigach plasują się na następujących miejscach: 18. Anna Gałecka (SKŻ Hestia Sopot), 20. Zofia Klepacka (YKP Warszawa), 21. Anna Graczyk (SKŻ Hestia), 25. Agata Brygoła (Baza Mrągowo). Po ubiegłorocznych startach ta ostatnia otwiera krajowy ranking, a sopocianki atakują z trzeciej (Graczyk) i czwartej (Gałecka) pozycji.

Z siedmiorga polskich żeglarzy, którzy walczyli o punkty u Pucharu Świata u wybrzeży Majorki trzecie miejsce w klasie Finn zdobył Kusznierewicz, który przegrał z Benem Ainslie (W. Brytania) i Marinem Misurą (Chorwacja).

Maciej Grabowski (SKŻ Hestia) poddał się po piątym z 14 wyścigów, co w klasyfikacji generalnej zepchnęło go na 57. miejsce.