Popis Ivany Matović w Lesznie

Krzysztof Klinkosz
24 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Sukces w Lesznie zawdzięczany jest w dużej mierze Ivanie Matowić Sukces w Lesznie zawdzięczany jest w dużej mierze Ivanie Matowić

Koszykarki Lotosu już w drugim meczu ćwierćfinałowym zapewniły sobie awans do strefy medalowej. Mistrzynie Polski pokonały ekipę Super Polu Tęczy Leszno, tym razem na wyjeździe 64:50 (18:16, 12:17, 21:7, 13:10). Popis gry dała jedna z czołowych środkowych Europy - Ivana Matović, która do 23 punktów dołożyła 10 zbiórek. W półfinale rywalem gdynianek będzie Energa Toruń. Rywalizacja ruszy 31 marca.

SUPERPOL TĘCZA: Walich 19, Drzewińska 11, Gahan 8, Czarnecka 4, Krysiewicz 3 - Moszak 3, Gajewska 2, Durak 0, Głocka 0, Gawrońska 0, Kaszewska 0.

LOTOS: Matović 23, Wright 10, Leciejewska 8, Tomiałowicz 7, Phillips 1 - Hodges 9, Jujka 4, Sosnowska 2, Halvarsson 0, Kaczmarska 0, Mukosiej 0, Urbaniak 0.

Gdynianki po przekonującym zwycięstwie na własnym parkiecie w weekend pojechały do Leszna po awans do półfinałów i cel osiągnęły. Mecz nie był jednak efektownym widowiskiem jak chociażby ten z niedzieli. Obydwie ekipy miały wyraźne problemy ze skutecznością.

Już od pierwszych minut meczu swój popis rozpoczęła Ivana Matović serbska środkowa w pierwszych 10 minutach meczu zdobyła równo połowę punktów gdyńskiego zespołu. Koszykarki z Leszna na początku były nieco skuteczniejsze i w 3 minucie wyszły na prowadzenie 6:2 w chwile później było 8:3. Jednak na wypracowanie większej przewagi nie pozwoliły gospodyniom mistrzynie Polski.

W 4 minucie po punktach Matović właśnie był remis 8:8. W 9 minucie Lotos prowadził 17:12 ale w końcówce gdynianki dały się dojść ekipie Tęczy i po pierwszej kwarcie prowadziły zaledwie 18:16.

Początek drugiej kwarty to walka kosz za kosz, jako pierwsze "oderwały się" od rywalek gdynianki i w 17 minucie prowadziły 27:24. W ostatniej minucie gospodyniom udało się jednak doprowadzić do remisu a po punktach Joanny Czarneckiej na przerwę schodziły prowadząc 33:30.

Wyrównana walka toczyła się jeszcze przez kilka minut drugiej połowy (35:35) od tego momentu na parkiecie zaczęły rządzić gdynianki, które w trzeciej odsłonie zdobyły 3 razy tyle punktów co zespół z Leszna. W 28 minucie meczu było 49:37 dla Lotosu a po 30 minutach gry gdynianki prowadziły 51:40.

W ostatniej kwarcie obydwie ekipy miały wyraźnie problemy ze skutecznością. Pierwsze 5 minut tej partii zakończyło się wynikiem zaledwie 5:3 dla gospodyń. Zespół z Leszna doprowadził do stanu 54:45 dla Lotosu ale mistrzynie Polski na dalsze odrabianie strat nie pozwoliły. Przyspieszyły tempo rozgrywania akcji i pozbawiły leszczynianki wszelkich złudzeń na sprawienie niespodzianki.

W 38 minucie po punktach Tanashy Wright było 63:47 dla Lotosu Gdynia i kwestia zwycięstwa była przesądzona. Gdynianki wygrały ostatecznie 64:50 i mogą przygotowywać się już do gier półfinałowych (do trzech zwycięstw). Inauguracja nastąpi w hali przy ul. Górskiego 31 marca.