Porażka gdańszczan w ostatnim sparingu

29 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Trefl Gdańsk

Gdańszczanie zakończyli przedsezonowe sparingi z bilansem siedmiu zwycięstw i sześciu porażek. Rozgrywki Plus Ligi zainaugurują 7 października w Bełchatowie. Na zdjęciu Bartosz Kaczmarek. Gdańszczanie zakończyli przedsezonowe sparingi z bilansem siedmiu zwycięstw i sześciu porażek. Rozgrywki Plus Ligi zainaugurują 7 października w Bełchatowie. Na zdjęciu Bartosz Kaczmarek.

Siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk przegrali w Grudziądzu z Delectą Bydgoszcz 1:3 (23:25, 21:25, 25:19, 23:25) swój ostatni sparing przed inauguracją Plus Ligi. Była to trzecia porażka w trzecim meczu z tym zespołem podczas przedsezonowych przygotowań. Na blisko tydzień przed meczem w Bełchatowie poza zespołem pozostaje Michał Kamiński, który od kilku tygodni zmaga się z urazem kostki, ale możliwe, że już w poniedziałek wróci do treningów.

DELECTA: Masny 1, Konarski 24, Wrona 11, Wieczorek 14, Wika 10, Waliński 11, Dębiec (libero) oraz Lipiński 2, Wiese, Antiga 5, Owczarz.

LOTOS TREFL: Hietanen 14, Łomacz 2, Gawryszewski 10, Kaźmierczak 8, Mikołajczak 23, Żaliński 9, Rusek (libero) oraz B.Kaczmarek, Szczurek, Stolc.

Dla gdańszczan był to już trzeci sparing z bydgoszczanami w tym okresie przygotowawczym. Podopieczni Dariusza Luksa mierzyli się z nimi na początek gier testowych, rozgrywając dwa mecze w Cetniewie (była szansa na kolejny mecz w Gdańsku, ale oba zespoły "rozminęły się" w Volleyball Cup).

Niestety, Delecta zanotowała komplet zwycięstw, oddając ostatecznie tylko dwa sety. W Grudziądzu rywale zagrali lepiej już od początku pierwszej partii, mając do pierwszej przerwy technicznej cztery punkty przewagi. Siatkarze Lotosu Trefla gonili wynik, a przy stanie 22:24 asem serwisowym popisał się najlepiej punktujący Paweł Mikołajczak, ale Delecta wygrała seta bez potrzeby gry na przewagi.

Od prowadzenia 2:0 i punktowej zagrywki Wojciecha Kaźmierczaka kolejną partię rozpoczął Lotos Trefl. Przy stanie 10:10 prowadzenie na chwilę objęli bydgoszczanie. Żółto-czarni zdołali je odbić, ale pod koniec seta znów prowadziła Delecta. Dzięki skutecznej grze w bloku w wykonaniu Stephana AntigiTomasza Wieczorka rywale utrzymali przewagę, a seta zbiciem ze środka zakończył ten drugi.

Gdańszczanie wygraną zdołali odnieść w trzeciej odsłonie, na której początku asem serwisowym znów popisał się Mikołajczak, który wyrasta na główną broń trenera Luksa. Z zagrywki atakujący w tym secie punktował jeszcze dwa razy, a przy skutecznej grze w bloku udawało się utrzymać bezpieczne prowadzenie. Piłkę setową żółto-czarni mieli przy stanie 24:15. Walkę ze strony bydgoszczan przedłużył Antiga, ale po błędzie w ataku Andrzeja Wrony, Lotos Trefl mógł zapisać partię na swoją korzyść.

Wydawało się, że być może do rozstrzygnięcia potrzebne będzie tie-break, bo gdańszczanie w czwartym secie szybko odskoczyli na 5:2 i wyraźnie mieli ochotę wygrać to spotkanie. Po przerwie technicznej Delecta doprowadziła jednak do remisu 10:10, a następnie objęła prowadzenie przejmując inicjatywę w grze. Końcówka upłynęła pod znakiem błędów serwisowych z obu stron. Gdańszczanie zachowywali szansę na wygraną po udanym manewrze pod siatką w  wykonaniu Mattiego Hietanena (22:23), ale piłkę meczową po ataku Dawida Konarskiego wykorzystał Marcin Waliński.

- Popełniliśmy sporo niewymuszonych błędów, a to boli z takim zespołem jak Delecta, która gra trzy lata w niemal niezmienionym składzie. W gruncie rzeczy nie było to dla nas złe spotkanie, ale zabrakło asekuracji i komunikacji przez co przegrywaliśmy końcówki. Jeszcze trochę czasu upłynie zanim to wszystko zacznie funkcjonować jak powinno - ocenił trener Dariusz Luks.

Jego podopieczni od kilku tygodni trenują i sparują w niepełnym składzie, bowiem z urazem kostki zmaga się pozyskany z Częstochowy atakujący Michał Kamiński. W poniedziałek zawodnik ma przejść kontrolne badania i po nich powinien wznowić już zajęcia. Gdańszczanie rozpoczną tego dnia cykl treningowy, przygotowujący do inauguracyjnego meczu w Bełchatowie z PGE Skrą, który czeka ich 7 października.

Pozostałe wyniki gier sparingowych Lotosu Trefla Gdańsk:
bilans: 8 zwycięstw, 6 porażek, sety - 32:26
29 sierpnia (Cetniewo) Delecta Bydgoszcz 0:4 (24:26, 21:25, 22:25, 20:25)
30 sierpnia (Cetniewo) Delecta Bydgoszcz 1:3 (21:25, 20:25, 15:25, 27:25)

1 września (Suwałki) Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:19, 25:18, 23:25, 25:23)
2 września (Suwałki) Ślepsk Suwałki 3:1 (22:25, 27:25, 25:23, 25:21)

7-8 września (Ostrawa)
VK Ostrava 3:0 (25:18, 25:17, 25:23)
VK Svidnik 3:2 (25:27, 25:20 25:21, 16:25, 15:9)
Fatra Zlin 3:2 (25:11, 19:25, 18:25, 25:19, 16:14)

9 września (Radlin)
VK Ostrava 4:0 (25:16, 28:26, 25:13, 25:18)

12 września (Krosno)
Asseco Resovia 3:1 (10:15, 15:13, 25:23, 25:23) - czytaj więcej
13 września (Krosno) Zaksa Kędzierzyn Koźle 1:3 (28:30, 18:25, 25:19, 20:25) czytaj więcej
14 września (Krosno) Asseco Resovia 2:3 (25:22, 24:26, 28:30, 26:24, 11:15) czytaj więcej

24 września (Gdańsk) Effector Kielce 2:3 (21:25, 23:25, 25:18, 25:20, 12:15) czytaj więcej
25 września (Gdańsk) Szachcior Soligorsk 3:0 (31:29, 25:16, 25:13) czytaj więcej