Szczypiorniści Wybrzeża zbliżyli się do Superligi

Rafał Sumowski
2 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Wybrzeże wciąż jest niepokonane w I lidze, a mecze z najgroźniejszym rywalem ma już za sobą. Krzysztofa Mogielnickiego (na zdjęciu) i jego kolegów od bezpośredniego awansu do Superligi dzieli 10 spotkań, przed którymi mają 2 punkty przewagi nad Nielbą. Wybrzeże wciąż jest niepokonane w I lidze, a mecze z najgroźniejszym rywalem ma już za sobą. Krzysztofa Mogielnickiego (na zdjęciu) i jego kolegów od bezpośredniego awansu do Superligi dzieli 10 spotkań, przed którymi mają 2 punkty przewagi nad Nielbą.

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk zremisowali na wyjeździe z Nielbą Wągrowiec 21:21 (11:8) i mimo pierwszej straty punktu w sezonie, wciąż są niepokonani w I lidze. - Remis był naszym planem minimum. Teraz musimy skupić się na tym, by utrzymać przewagę w tabeli - mówi trener Damian Wleklak. Do końca sezonu zostało 10 spotkań, a gdańszczanie mają o 2 punkty więcej od Nielby. Do Superligi bezpośredni awans uzyska zwycięzca rozgrywek.

Nielba Wągrowiec - Wybrzeże Gdańsk 21:21 (8:11)
NIELBA: Konczewski, Marciniak - Tórz 6, Białaszek 4, Smoliński 3, Tarcijonas 2, Obiała 1, Rumniak 1, Świerad 1, Oliferchuk 1, Widziński 1, Pietrzkiewicz 1, Krawczyk.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Głębocki - Mogielnicki 7, Nilsson 7, Rogulski 2, Rakowski 2, Żak 1, Kornecki 1, Kondratiuk 1, Jasowicz, Sulej, Abram.

- To będzie zacięte, pełne przerywanych akcji spotkanie, w którym ważną rolę odegra obrona. Nie liczyłbym na grad bramek, ale emocji na pewno nie zabraknie - mówił przed meczem dwóch najlepszych drużyn grupy A I ligi Artur Siódmiak.

Ponad stukrotny reprezentant Polski nie pomylił się w tej kwestii. Żadna z drużyn nie zbliżyła się po tym spotkaniu do awansu do Superligi, choć teoretycznie uprzywilejowane jest Wybrzeże, które wygrało dwumecz. Raczej nie zanosi się na to, by któraś z pozostałych drużyn miała urwać gdańszczanom punkty.

W Wągrowcu Wybrzeże wspierane tego dnia przez ok. 70 kibiców z Gdańska, (w tym przedstawicieli miasta - wiceprezydenta Andrzeja Bojanowskiego oraz dyrektora biura ds. sportu Andrzeja Trojanowskiego) rozpoczęło mecz znakomicie. Podopieczni Daniela WaszkiewiczaDamiana Wleklaka otworzyli spotkanie serią 6:0, a po kwadransie gry prowadzili 8:1!

Znakomitą dyspozycję rzutową prezentował w pierwszej połowie Krzysztof Mogielnicki, a w bramce brylował Artur Chmieliński, który przez 15 minut bronił praktycznie każdy rzut oddany przez gospodarzy. Pozwolił gdańszczanom zupełnie zapomnieć o braku kontuzjowanego golkipera numer jeden Sebastiana Sokołowskiego.

Po wprowadzeniu zmian Nielba zaczęła odrabiać straty, a Wybrzeże zaczęło mieć problemy z wykorzystaniem skrzydeł, brakowało też zagrań do koła. Po przerwie gdańszczanie starali się utrzymywać bezpieczną przewagę dwóch, trzech bramek. W końcu jednak zespół z Wągrowca doprowadził do wyrównania, a na 3 minuty przed końcem gry wyszedł na prowadzenie 20:19.

O odzyskanie przewagi Wybrzeża zadbali jednak Dawid Nilsson oraz Andrzej Rakowski. Tylko na chwilę, bo do ponownego wyrównania doprowadził Paweł Smoliński. Bezbłędnie w ataku prezentujący się Paweł Smoliński wyrównał stan meczu. Gdańszczanie mieli jeszcze chwilę czasu i szansę na wywiezienie z Wielkopolski kompletu punktów, ale rzutu karnego na minutę przed końcem nie wykorzystał Jacek Sulej. Kontratak Nielby zatrzymał Chmieliński, a w ostatniej akcji zapewnić zwycięstwo gościom próbował Nilsson, który rzucał jednak z nieprzygotowanej pozycji.

- Zgodnie z oczekiwaniami mecz stał pod znakiem twardej walki. Wiedzieliśmy, że będzie ciężko i choć na początku spotkania zbudowaliśmy dużą przewagę, Nielba postawiła nam oczekiwany opór. Tym bardziej pełen szacunek dla moich zawodników, że nie podcięło im to skrzydeł i walczyli do końca. O roztrwonieniu przewagi zadecydowała słabsza skuteczność i kary - mówi trener gdańszczan Damian Wleklak.

- Remis był naszym planem minimum. Szkoda, że nie udało nam się w końcówce wykorzystać rzutu karnego, ale z podziału punktów na pewno cieszymy się bardziej, niż gospodarze. To kolejny krok w stronę awansu. Musimy teraz koncentrować się na kolejnych meczach i utrzymać przewagę. Łatwo nie będzie. W hali w Wągrowcu panowała gorąca atmosfera dzięki kompletowi publiczności. Byli z nami jednak nasi kibice. Chciałbym im podziękować za gorący doping, dzięki któremu poczuliśmy się pewnie - dodaje szkoleniowiec.

1 lutego 2014, godz. 17:00
Nielba Wągrowiec
WYBRZEŻE Gdańsk

35% 92 typowania Nielba Wągrowiec
3% 8 typowań REMIS
62% 161 typowań WYBRZEŻE Gdańsk

Kar-Do Spójnia Gdynia - Meble Wójcik Elbląg 25:29 (16:15)
KAR- DO SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Gębala 7, Dorsz 5, Bronk 5, Wróbel 4, Szlinger 2, Borzymowski 1, Bielec 1 oraz Naus, Pacholarz, Dziemian.

MEBLA WÓJCIK: Plaszczak, Rycharski - Mazur 5, Malewski 5, Kostrzewa 4, Kupiec 3, Nowakowski 2, Ośko 2, Malczewski 2, Spychalski 2, Malandy 2, Olszewski 1, Maluchnik 1 oraz Gryz.

Drugą porażkę z rzędu zanotowali szczypiorniści Kar-Do Spójni Gdynia. W meczu z faworyzowanymi elblążanami gospodarze prowadzili jeszcze w pierwszej połowie 14:10, ale tuż przed przerwą roztrwonili tą przewagę niemal zupełnie.

Po powrocie na parkiet goście wypracowali serię 8:2 i nie oddali prowadzenia do końca spotkania. Pechowo mecz zakończył się dla rozgrywającego Kar-Do Spójni Łukasza Szlingera, który w jednym ze starć doznał urazu szczęki.

Real Astromal Leszno - SMS Gdańsk 31:25 (15:15)
REAL ASTROMAL: Musiał, Maziarz, Skorupiński - M. Wierucki 8, Misiaczyk 5, Giernas 5, J. Wierucki 4, Przekwas 4, H. Szkudelski 3, Łuczak 2, Krystkowiak, Nowak.

SMS: Dyszer - Szopa 10, Kowalczyk 4, Chyła 4, Potoczny 2, Majdziński 2, Grzegorek 2, Matuszak 1, Czarnecki, Pedryc, Glabik.

Bez zwycięstwa w tym roku pozostaje SMS Gdańsk. Nasi licealiści, którym zgodnie z regulaminem I ligi, nie grozi na szczęście spadek, tym razem doznali porażki we... Włoszakowicach, gdzie wyjątkowo przyszło im rozegrać wyjazdowy mecz z Realem Astromalem Leszno. Co ciekawe, decyzja o przeniesieniu spotkania do oddalonej o 20 km hali zapadła na niespełna dwie godziny przed meczem i wynikała z problemów technicznych gospodarzy.

Po wyrównanej pierwszej połowie rozegranej w szybkim tempie, podopieczni Dariusza Tomaszewskiego dotrzymywali kroku gospodarzom. Znakomicie dysponowany był Marcin Szopa, który bezlitośnie punktował przeciwników po kontratakach i z rzutów karnych. W drugiej połowie gospodarze poprawili grę w defensywie i stopniowo przejmowali kontrolę nad przebiegiem meczu.

W następny weekend SMS zagra u siebie z ostatnim w tabeli KU AZS UKW Bydgoszcz. Wybrzeże we własnej hali podejmie Warmię Olsztyn, a Kar-Do Spójnia pojedzie do Warszawy na mecz z AZS UW.

Wyniki 16 kolejki

• Nielba Wągrowiec - WYBRZEŻE GDAŃSK 21:21 (8:11)
  • KAR-DO SPÓJNIA GDYNIA - Meble Wójcik Elbląg 25:29 (16:15)
  • Real Astromal Leszno - SMS GDAŃSK 31:25 (15:15)
  • Warmia Traveland Olsztyn - Vetrex Sokół Kościerzyna 34:29 (20:9)
  • AZS UKW Bydgoszcz - Polski Cukier-Pomezania Malbork 19:30 (10:8)
  • MKS Poznań - Grunwald Poznań 28:27 (13:11)
  • AZS UW Warszawa - Wolsztyniak Wolsztyn 24:30 (9:13)

Opinie (35) 1 zablokowana

• zobaczymy

Uważam,że dzięki remisowi otworzyliśmy drzwi do ekstraklasy piłkarzy ręcznych!!! Zobaczymy na koniec sezonu.

• 25 3

• Mecz

Wybrzeże musi teraz awansować !!!
    Za rok Superliga !!!!

• 29 3

• 10 kolejek do końca sezonu

Wstrzymałbym się na razie z ferowaniem wyników , to tylko sport.

• 23 0

• Dziękuję Wybrzeże !

Mecz w Wągrowcu to była prawdziwa uczta dla fanów szczypiorniaka. Atmosfera i emocje nie ustępowały finałowi mistrzostw świata, a dramaturgia podnosiła ciśnienie do maksimum. Dziękuję Wybrzeże i nie róbcie tego więcej ;) P.S. Proponuję, aby do każdego biletu na mecz dołączać tabletkę relanium.

• 31 3

• Gratulacje WYBRZEŻE!!!

Panowie, tylko jedna WIELKA prośba - nie spierd... teraz tego na co tak ciężko zapracowaliście!

• 28 2

• Prowadzic 8-1 i nie wygrac - typowo gdanskie (1)

• 8 29

• Jedzie śledziem ...

• 15 4

• tylko GKS (1)

panie Adamowicz, odrodzenie GKS na zużlu i w pilce recznej oraz Stocznowca to musi być priorytet.
    Dość juz zniszczyliście!
    TYLKO GKS

• 26 7

• fanie z Gdyni

miasto Gdańsk nie jest właścicielem ani żużla, ani ręcznej, ani Stoczniowca. Gdyby nie wsparcie Gdańska nie byłoby żużla, ani ręcznej. Stoczniowiec to zabagniona przez władze klubu sprawa Dopóki bagno w hokeju nie zostanie posprzątane przez sam klub lub środowisko nikt rozsądny nie da większych pieniędzy na hokej. A jeśli już rozwodzisz się o zniszczeniach, to jako gdynianin, zapytaj Szczurka o cudowną zamianę stadionu Arki przy Ejsmonda w korty tenisowe, unifikacji sportu w Gdyni w żółto niebieskie barwy skutkującej m.in. systematycznym upadkiem Bałtyku.

• 8 5

• Wiaderko show (5)

Na mecz wybrali się dyrektor z zawodu (Trojanowski) oraz Bojanowski, co niewiele rozumie z otaczającego go świata...pewnie wiaderko czystej poszło na trybunach?

• 15 11

• Flip i Flap

Gdański sport praktycznie umiera,a zadowoleni z siebie panowie Boj&Troj pojechali chlapnąć sobie ze 2 literki na główkę w Wągrowcu...mocna ekipa!Jeden nie trzeźwieje,a drugiemu żona kupuje spodnie w rozmiarze XXXXXXXXXXL :)

• 10 6

• niedopity napij się to może otrzeźwiejesz (3)

Bojanowski był kiedyś zawodnikiem szczypiorniaka.

• 2 6

• no i c o z tego ze byl bo nie gral i tak w spojni (2)

to on gasil swiatlo gdy AZS wycofywal sie z ligi

poczytaj sobie

• 7 2

• Abnegacie jeden (1)

Ciekawe co ty w życiu robiłeś, ile potu wysłałem na treningach. Gdybyś chociaż raz coś spróbował zrobić to byś wiedział ze tylko ludzie z charakterem mogą próbować sił w sporcie szczególnie piłce ręcznej, a sukces to nie gra tylko walka i nieugietosc. To siła aby po porażce wstać i dalej trenować. Niestety trzeba być typowym frajerem żeby pisać takie opinie, ale chętnie spotkalbym się z tobą na boisku i myśle ze cieniutko byś śpiewał.