Posnania - Ogniwo Sopot 0:108. Młyn zmiażdżył Muszkieterów. Pękła setka w rugby

1 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (12)

Ogniwo Sopot

Karol Czyż (z lewej) i jego podopieczni cieszyli się z najwyższego zwycięstwa w tym sezonie. Ogniwo Sopot zmiażdżyło Posnanię w Poznaniu 108:0. Karol Czyż (z lewej) i jego podopieczni cieszyli się z najwyższego zwycięstwa w tym sezonie. Ogniwo Sopot zmiażdżyło Posnanię w Poznaniu 108:0.

Ogniwo Sopot odniosło najwyższą wygraną w tym sezonie. Podopieczni Karola Czyża pokonali Posnanię w Poznaniu 108:0 (54:0) w 12. kolejce ekstraligi rugby. Od pierwszej minuty młyn przyjezdnych miażdżył popularnych "Muszkieterów". W zwycięskiej drużynie zadebiutował Polak francuskiego pochodzenia - Lucas Scherer, a dla Adama Piotrowskiego był to występ numer 100.

Mecze pozostałych trójmiejskich drużyn w 12. kolejce ekstraligi

Punkty dla Ogniwa:
Tanatswa Keith Chiwara 26, Kakha Kavtaradze 15, Dwayne Burrows 15, Wojciech Piotrowicz 12, Roman Żuk 10, Piotr Zeszutek 5, Sebastian Szulta 5, Vaha Halaifonua 5, Adrian Toko Seerane 5, Nikolas Wołowczyk 5, Wiktor Wilczuk 5

OGNIWO: Kavtaradze (55 Zając), Burek (41 Rau), Gąska (50 Scherer) - Mokrecow, Piotrowski (50 Mroziński) - Halaifonua (41 Żarczyński), Wilczuk, Zeszutek (41 Grabowski) - Szulta - Piotrowicz (41 Drewczyński) - Wołowczyk, Seerane (60 Sawicki), Chiwara, Burrows - Żuk

W porównaniu z rewanżem za ubiegłoroczny finał i wygraną z Orkanem Sochaczew 19:10, Karol Czyż zdecydował się na wymianę 1/3 składu z tamtego spotkania. Przed meczem z najsłabszą drużyną ekstraligi szkoleniowiec nie dokonał roszad jedynie w pierwszej linii młyna.

Przeczytaj, co przed 12. kolejką ekstraligi rugby zapowiadali trójmiejscy trenerzy

Właśnie ta formacja była kluczowa dla przebiegu gry. Sopocki młyn od pierwszych minut miażdżył niemiłosiernie "Muszkieterów", gdyż taki przydomek noszą poznańscy rugbiści. Już w 3. minucie na miejscowym polu punktowy zameldował się Kakha Kavtaradze.

Gruziński filar powtórzył ten wyczyn w 27. minucie. Było to o tyle istotne, gdyż już wówczas Ogniwo zapewniło sobie punkt bonusowy, Było to bowiem czwarte przyłożenie. Pomiędzy Kavtaradze "piątki" zaliczyli: kapitan zespołu - Piotr Zeszutek, gdy sopocki młyn przepchnął rywali na ich pole punktowe oraz Sebastian Szulta zastępującego kontuzjowanego Mateusza Plichtę na pozycji łącznika młyna.

Posnania - Ogniwo Sopot - zobacz relację video

Na tym jednak Ogniwo nie poprzestało. Nim sędzia odesłał rugbistów do szatni, goście mieli na koncie osiem przyłożeń. Wynik pierwszej połowy na 54:0 ustalił Tanatswa Keith Chiwara. Rugbista z Zambii najpierw zdobył debiutanckie przyłożenie w sopockich barwach, a na koniec połowy udanie kopnął z podwyższenia, przejmując te obowiązki od Wojciech Piotrowicza, który poprzestał na 6 udanych z 7 kopów, a po przerwie zagranicznemu koledze oddał także pozycję łącznika ataku, by nie nadwyrężać bólu w pachwinie.

Litości dla Posnanii nie mieli także: Vaha Halaifonua Dwayne Burrows. Oni także zdobyli przyłożenia, choć już 15 kwietnia zagrają dla... Posnanii. Jest to możliwe, gdyż Ogniwo nie startuje w mistrzostwach Polski w rugby 7, a zatem na turniej finałowy może wypożyczyć swoich zawodników do innych drużyn, a ten duet ma zagrać w poznańskim zespole, który bronić będzie złota sprzed roku.

Ogniwo Sopot - Orkan Sochaczew 19:10. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia, sprawdź, kto otrzymał najwyższe noty

W drugiej połowie mieliśmy też debiut. Lucas Scherer to rugbista wychowany we Francji, grający ostatnio w Mulhouse, w Federale 3. Jednak na koncie ma już występy w polskich drużynach narodowych do lat 18 i 20. Jego matką jest bowiem Polka, a ojciec Francuzem.

Na razie w ekstralidze traktowany jest jako zawodnik zagraniczny. W Poznaniu został zgłoszony jako tzw. medical joker w miejsce kontuzjowanego podczas występów w reprezentacji Polski - Thomasa Fidlera.

Z innego powodu mecz zapewne zapamięta zawodnik, który po przerwie opuścił boisko. Adam Piotrowicz zaliczył występ numer sto w pierwszej drużynie Ogniwa.

Przeczytaj o strojach trójmiejskich drużyn. Oceń, które są najlepsze

Warto również podkreślić, że jest to najwyższe zwycięstwa Ogniwa w tym sezonie. Poprzedni najlepszy wynik wcale nie należał do meczu z Posnaniu, gdyż w Sopocie było "tylko" 69:5. Ekipa Karola Czyża do wyprawy do Poznania najlepszy rezultat osiągnęła na inaugurację sezonu, gdy u siebie pokonała Pogoń Awentę Siedlce 71:3.

10 Up Fitness Skra Warszawa 12 6 0 6 367:209 -12
* W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż.
* Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
* Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
* Up Fitness Skra Warszawa w 10. kolejce otrzymała trzeciego walkowera. W związku z tym drużyna otrzymała karę -10 punktów, została wykluczona z dalszych rozgrywek, jej kolejne mecze weryfikowane będą jako walkowery 25:0 na korzyść rywali, a jednocześnie klub został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli bez prawa gry w meczu barażowym o utrzymanie.