Przegrany Lotos

12 stycznia 2006 (artykuł sprzed 18 lat)

VBW Gdynia

Na osiem sekund przed końcem gry piłkę do gdyńskiego kosza posłała Penelope Jane Taylor. Tym samym Lotos uległ w dziewiątej kolejce grupy B Euroligi na własnym parkiecie z Familą Schio 79:81 (27:20, 14:22, 22:24, 16:15). Sukces włoskiej drużyny jest tym większy, gdyż w pierwszym meczu z mistrzyniami Polski przegrał aż 72:96, a ponadto w czwartek musiał sobie radzić bez swojej gwiazdy. Gordana Grubin odeszła bowiem do Spartaka Moskwa.

LOTOS: Kovacevic 22 (2x3), Bibrzycka 21 (3), Sarenac 13, Kobryn 9, Riuchina 7 (1), Pawlak 7 (1), Gatialova 0.

FAMILA: Taylor 31 (2), Zampella 17 (2), Donaphin 9, Dos Santos 8, Moro 8 (2), Ciampoli 4, Masciardi 4, Ramon 0.

Ci co liczyli na łatwy sukces gospodyń, byli zawiedzeni już na otwarcie. Lotos pierwszy remis dogonił dopiero w piątej minucie (14:14). Australijka Taylor w czasie trzech minut zdobyła 10 punktów! Jednak jeszcze przed upływem inauguracyjnej kwarty gospodynie opanowały sytuację i tę część wygrały nawet róznicą 7 punktów. Cóż z tego skoro w przerwie z minimalnej przewagi cieszyły się... przyjezdne (42:41). Rewelacyjną przez całe spotkanie Taylor wsparła Angela Zampelli, któar w pierwszej połowie nie pomyliła się ani razu z gry, ani z rzutów wolnych!

Po zmianie stron famila odskoczyła na 50:45, ale później już żadnej z drużyn nie udało się zdobyć większej przewagi, a wynik oscylował wokół remisu. Na niespełna dwie minuty przed końcem Lotos prowadził po akcji Pauliny Pawlak 79:77. Jednak w 98 końcowych sekundach gdynianki ani razu nie trafiły do kosza, a same dały się dwukrotnie zaskoczyć Taylor (39:07 i 39:52). Na ostatnie osiem sekund miejscowe - o dziwo - przekazały piłkę w ręce debiutującej w Lotosie w Eurolidze, Iriny Riuchiny. Rosjance udało się nawet dostać pod kosz, ale zamiast podawać, chciała rzucać sama, co nie dało żadnego efektu.

Trenerski dwugłos:

Krzysztof Koziorowicz: Zagapiliśmy się i w końcówce uciekły nam dwie akcje w obronie. Generalnie brakowało nam zawodniczek podkoszowych. Szkoda, że kontuzji uległa Madzia Leciejewska. Włoszki miały bardziej doświadczony zespół, ponadto więcej mogły dokonacć mian. Żal jest duży, bo takie zawody trzeba wygrywać

Fabio Fossati: - Przyjechałem do Gdyni, abyś się... odegrać. Kilka lat temu, gdy prowadziłem Como przegrywaliśmy tutaj ważny mecz w końcówce, bo zabrakło nam sił. Dzisiaj było dokładnie odwrotnie. To my lepiej rozłozyliśmy siły. Dzięki tej wygranej odzyskalismy szanse na awans do dalszych rozgrywek w Eurolidze

Po tym pojedynku obie drużyny zrównały się punktami (po 2 zwycięstwa i 7 przegranych). Lotos utrzymał piątą pozycję w grupie B, gdyż ma korzystniejszy bilans bezpośrednich gier. Jednak jeśli za tydzień Famila pokona na wyjeździe Sopron, to gdynianki awans do 1/8 finału będą musiały sobie zapewnić zwycięstwem w Jekaterinburgu, gdzie przeszkadzać im będzie m.in... Małgorzata Dydek. Teoretycznie zarówno przed polskim, jak i włoskim zespołem będzie jednakowa skala trudności. Jekaterinburg i Sopron zgromadziły bowiem po 13 punktów i rywalizują o trzecią pozycję.