Puchar wyjechał z Sopotu

Asseco Arka Gdynia

Koszykarzom Prokom Trefl nie udało się obronić Pucharu Polski. W meczu finałowym na własnym parkiecie sopocianie przegrali z Anwilem Włocławek 66:72 (15:24, 21:19, 19:16, 11:13). MVP spotkania był rozgrywający przyjezdnych, były gracz żółto-czarnych Andrzej Pluta, zdobywca 15 punktów. Po raz pierwszy od pożegnania się z mistrzami Polski przy ul. Goyki zaprezentował się Goran Jagodnik. Anwil zdobył to trofeum pierwszy raz od jedenastu lat! Obie drużyny mają teraz w kolekcji po trzy triumfy w pucharowej rywalizacji.

PROKOM TREFL: Slanina 14, Dalmau 9, Wójcik 8, Pacesas 8, Hamilton 6, Masiulis 6, Andersen 6, Atkins 5, Hukic 2, Dylewicz.

ANWIL: Hill 18, Pluta 15, Jahovics 12, Thomas 10, Jagodnik 9, Białek 5, Grudziński 2, Otasevic 1, Hajric 0.

To w dużej mierze dzięki Plucie goście wygrali inauguracyjną kwartę różnicą 9 punktów. W drugich dziesięciu minutach rozgrywającego wsparli Otis Hill i Jagodnik. Tę dwójkę dzielnie wspomagał do niedawna podstawowy gracz ekipy Eugeniusza Kijewskiego - Słoweniec Goran Jagodnik. Pierwszą połowę Anwil wygrał 43:36.

Wszystko zdawało się wracać do normy, czyli do przewagi Prokomu w trzeciej kwarcie. Gospodarze potrzebowali niespełna dwóch minut, aby wyrównać na 44:44. Natomiast kilka chwil później, po akcji Rashida Atkinsa już prowadzili 48:47 (24. minuta). Ale w ostatnie dziesięć minut Anwil wszedł z czteropunktową zaliczką (59:55). W decydującej kwarcie Adam Wójcik i Christian Dalmau zdobyli pięć "oczek" z rzędu, a włocławianie przez ponad cztery minuty nie potrafili oddać celnego rzuty. Wreszcie ich niemoc przełamał Hill. Potem Anwil imponował skutecznością w kontraatakach, a rozpaczliwe próby rzutów za trzy punkty sopocian najcześciej omijały kosz.

Trenerski dwugłos:

Eugeniusz Kijewski: - Rozegraliśmy najsłabszy mecz w całym turnieju. Zawiedli wszyscy zawodnicy. Popełniliśmy za dużo strat"

Ales Pipan: Wygraliśmy dzięki determinacji oraz doskonale zagraliśmy w defensywie. Dziękuję drużynie za zaangażowanie.