Nieudana kolejka w rugby. Ogniwo, Arka i Lechia przegrały u siebie

W czerwcu Ogniwo pokonało w Sopocie zespół z Łodzi i zdobyło tytuł mistrza Polski. W niedzielę Master Pharm w II kolejce nowego sezonu, wzięło udany rewanż a mecz znów był zacięty do samego końca. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Rugbiści Ogniwa Sopot przegrali u siebie z Master Pharm Rugby Łódź 11:13 (8:10). Goście tym samym wzięli rewanż za ostatni finał mistrzostw Polski. Tak jak wtedy, emocji nie brakowało do ostatnich sekund spotkania. Niestety, trójmiejscy rugbiści w niedzielę doznali porażek w komplecie. Arka Gdynia przegrała u siebie z Orkanem Sochaczew 22:27 (0:16) a Lechia Gdańsk uległa na własnym boisku Pogoni Awenta Siedlce 16:17 (13:7). Wszystkie nasze drużyny zdobyły jednak po punkcie bonusowym za porażki niższe niż różnicą 7 pkt.

Ogniwo Sopot - Master Pharm Rugby Łódź 11:13 (8:10)
Punkty: Olszewski 5, Piotrowicz 6 - Gdula 13

OGNIWO: Marcin Wilczuk, Karol, Bysewski - Graban, Powała-Niedźwiecki - Grabowski, Przychocki, Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Czasowski, Burrows, Riekert, Olszewski - Mrowca oraz Mokrecow, Burek, Kavtaradze, Drewczyński, Anuszkiewicz, Szablewski

Mecz II kolejki Ekstraligi Rugby był rewanżem za ostatni finał mistrzostw Polski, w którym Ogniwo Sopot pokonało łodzian. Szlagier nie zawiódł, bo ogromne emocje były już od pierwszych sekund. Po zaledwie 5 minutach Ogniwo prowadziło 8:0 po kopie Wojciecha Piotrowicza a następnie przyłożeniu Roberta Olszewskiego, który skorzystał na znakomitym wejściu Viana Riekierta.

Już w 8. minucie spotkania na stadionie im. Edwarda Hodury kibice byli świadkami drugiego przyłożenia. Tym razem punkt zdobyli goście a konkretnie Daniel Gdula. Po podwyższeniu łodzianie zbliżyli się na 7:8.

Ogniwo Sopot - Budowlani Lublin. Przypomnij sobie czerwcowy finał

Kolejne minuty to kapitalna walka obu ekip, ale z dominacją Ogniwa. To jednak Master Pharm zdobyło kolejne punkty. Dopiero trzecią próbę kopu za 3 pkt wykorzystał Gdula i wyprowadził przyjezdnych na prowadzenie 10:8. Szybkie tempo gry sprzyjało błędom, ale do przerwy rugbiści zaserwowali znakomite widowisko.

Po zmianie stron też było ciekawie. Kolejny rzut karny na 3 punkty zamienił Gdula i wicemistrzowie Polski prowadzili już 13:8. Bliski wyrównania był Robert Olszewski, ale po podaniu Mateusza Plichty nie zdołał "przyklepać" piłki w polu punktowym.

Część strat z rzutu karnego odrobił jednak Piotrowicz. Kopnął na słupy z 45 metrów na 11:13. Ostatnie 10 minut sopocianie grali jednak w osłabieniu po żółtej kartce dla Dmytro Mokrecowa.

Sopocianie wydostali się z tarapatów, gdy łodzianie byli blisko postawienia kropki nad przysłowiowym "i". To zapewniło ogromne emocje w ostatnich minutach. Chociaż sopocianie grali 14 na 15, po brawurowej akcji Kacpra Drewczyńskiego prawą stroną, wywalczyli rzut karny.

Przed szansą stanął Poitrowicz, który tak jak w pamiętnym finale, w ostatnich minutach mógł zapewnić Ogniwu zwycięstwo (wtedy zrobił to z dropgola). Spudłował, ale chwilę później sopocianie wyprowadzili jeszcze jedną akcję. Wywalczyli aut, ale w ostatnim zagraniu meczu musieli kopać z 50. metra. Ponownie przed szansą stanął Piotrowicz, ale piłka nie doleciała na słupy. Ogniwo przegrało po znakomitym widowisku, ale zdobyło punkt bonusowy za porażkę niższą niż różnicą 7 pkt.

Ogniwo Sopot

Arka Rugby

Lechia Rugby

Arka Gdynia - Orkan Sochaczew 22:27 (0:11)
Punkty dla Arki: Adazhynyk 7, Zypper 5, Santowski 5, Gajowniczek 5

ARKA: Bartkowiak, Bojke, Kasperek - Zypper, Ziętkowski - Żarczyński, Plichta, Gajowniczek - Sherazadishvili - Adazhynyk - Wolszon, Cichosz, Grzenkowicz, Santowski - Sirocki oraz Witt, Stojowski, Siewert, Rączkowski

Po porażce z Ogniwem na inaugurację, Arka Gdynia wzmocniła się sprowadzając duet: Giga SherazadishviliVladyslav Adazhynyk. Gruzin i Ukrainiec oraz powracający do Arki Paweł Grzenkowicz przeciwko Orkanowi wyszli w pierwszym składzie.

Tak dozbrojone "Buldogi" przegrały jednak pierwszą połowę 0:11. Na pierwsze przyłożenie gdynianie czekali aż do 49. minuty, a zdobył je debiutujący Adazhynyk na 5:18. Chwilę później za ciosem poszedł Oskar Zypper a po podwyższeniu udało się zmniejszyć stratę do 12:18.

Goście zamienili jednak na punkty kopy z rzutów karnych i w 67. minucie spotkania prowadzili 24:12. Przyłożenie dla Arki zdobył jeszcze Wojciech Santowski, ale Arce nie udało się podwyższyć. W ostatnich sekundach meczu przyłożenie na wagę punktu bonusowego zaliczył jednak Paweł Gajowniczek.

Lechia Gdańsk - Pogoń Awenta Siedlce 16:17 (13:7)
Punkty dla Lechii: Boczulak 11, Buczek 5

LECHIA: Gigashvili, Buczek, Tsivtsivadze - M.Krużycki, Smoliński - Stolarz, Płonka, K.Krużycki - Janeczko - Boczulak - Wesołowski, K.Bracik, Prodevs, M.Bracik - Wójtowicz oraz Kacprzak, Olszewski, Kossakowski, Popławski, Makar

Polująca na pierwsze punkty w sezonie Lechia zaczęła mecz z Pogonią dość niemrawo. Wyrównana pierwsza połowa przyniosła jednak prowadzenie biało-zielonym różnicą 6 punktów.

Po zmianie stron obie drużyny pojedynkowały się głównie na kopy z rzutów karnych. Kluczowy był moment, w którym goście zdobyli przyłożenie przy osłabieniu gdańszczan 10-minutową karą za żółtą kartkę dla Igora Olszewskiego.

W ostatnich minutach Lechia prowadziła jeszcze 16:14 i murowała się przed atakami Pogoni. W doliczonym czasie gry arbiter podyktował jednak rzut karny, a goście zamienili go na 3 punkty na wagę zwycięstwa. Emocji nie brakowało a po porażce swoich podopiecznych w takich okolicznościach szczególnie zły był trener Jurij Buchało, który miał ogromne pretensje do sędziów.

- Po nieco przespanym początku zagraliśmy dobry mecz, ale za to punktów nie dają. Zostaje nam bonus za niską porażką, a cieszyć może jedynie fakt, że zaraz po spotkaniu nikt nie zgłosił poważniejszych urazów. Liczymy na to, że w pełnym składzie pojedziemy szukać punktów do Warszawy - podsumował kierownik drużyny Sebastian Dobkowski.

9 Budowlani Lublin 2 0 0 2 25:56 0

Przed sezonem z rozgrywek wycofali się KS Budowlani Łódź i w ekstralidze gra 9 zespołów. Zdegradowana zostanie najsłabsza drużyna, a ósma zagra w barażu ze zwycięzcą I ligi.

Tabela wprowadzona: 2019-09-08