Rzut marzeń, Mordzak jak Koszarek

21 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Kapitan Grzegorz Mordzak celnym rzutem w ostatniej sekundzie po raz kolejny poprowadził Start do zwycięstwa. Kluczem do wygranej okazało się jednak punktowe wsparcie kolegów z zespołu. Kapitan Grzegorz Mordzak celnym rzutem w ostatniej sekundzie po raz kolejny poprowadził Start do zwycięstwa. Kluczem do wygranej okazało się jednak punktowe wsparcie kolegów z zespołu.

Koszykarze Startu Gdynia pokonali we własnej hali zespół MKS Dąbrowa Górnicza 93:92 (28:29, 22:22, 26:24, 17:17) i zostali samodzielnym liderem rozgrywek I ligi. Emocji w hali przy Olimpijskiej było co niemiara - prowadzenie w meczu przechodziło z rąk do rąk aż czternaście razy, a decydujący o zwycięstwie gdynian rzut z własnej połowy boiska równo z końcową syreną oddał kapitan Grzegorz Mordzak!

START: Mordzak 19, Śmigielski 18, Wojdyła 17, Kostrzewski 13, Lisewski 11 - Andrzejewski 10, Bach 3, Szpyrka 2, Malczyk 0, Krajniewski 0.

MKS: Wołoszyn 31, Zmarlak 10, Grochowski 9, Szczypka 8, Piechowicz 2 - Morawiec 16, Grzegorzewski 10, Kulikowski 6.

Spotkanie rozpoczęło się od przewagi gospodarzy 4:0, ale zespół gości szybko odrobił straty i wyszedł na prowadzenie 12:8. Start od razu rzucił się w pogoń i po emocjonujących 10 minutach przegrywał jednym punktem (28:29). Drugą kwartę zespoły zagrały na remis, który rzutem spod kosza zapewnił gdynianom środkowy Adam Lisewski. Po pierwszej połowie podopieczni Pawła Turkiewicza wciąż mieli jednak o punkt mniej od przyjezdnych.

Na drugą połowę gdynianie wyszli niezwykle zmotywowani, grając pewniej i skuteczniej z minuty na minutę. Start, dzięki skutecznej ofensywie, w której brylował Mordzak, odskoczył MKS aż na 13 punktów (72:59). W ostatnich 3 minutach przedostatniej kwarty goście dokonali jednak zrywu, uzyskując run 11:0 i na 10 minut przed końcem spotkania gdynianie prowadzili już tylko 1 punktem (76:75).

W końcowych fragmentach decydującej kwarty na prowadzenie wrócił zespół z Dąbrowy Górniczej. Na niespełna dwie sekundy przed końcem meczu, przy wyniku 90:91 dla MKS-u, na linii rzutów wolnych stanął Grzegorz Grochowski, który po pierwszym celnym rzucie celowo przestrzelił drugą próbę, by urwać rywalom choć sekundę z ostatniej akcji.

Piłkę zebrali jednak gracze Startu, a ta błyskawicznie trafiła do Mordzaka, który równo z końcową syreną rzutem z własnej połowy dał zwycięstwo swojemu zespołowi. Przypomnijmy, iż w minioną sobotę w podobnych okolicznościach wygraną sopockiemu Treflowi zapewnił w Tauron Basket Lidze Łukasz Koszarek (przeczytaj o zwycięskim rzucie w ostatniej sekundzie meczu z Zastalem).

Spotkanie z MKS to drugi mecz z rzędu, w którym Mordzak poprowadził Start do zwycięstwa, choć dramaturgii poprzedniej gry w Lublinie (przeczytaj, jak Mordzak zdobył 10 punktów w 2 minuty) daleko do wtorkowego thrillera w hali GOSiR. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż aż sześciu graczy Pawła Turkiewicza zakończyło spotkanie z dwucyfrowym dorobkiem punktów. W zespole MKS-u ciężar gry wziął na siebie zdobywca 31 punktów, Michał Wołoszyn, ale w końcowym rozrachunku górą była równa gra zespołu gospodarzy.

Gdynianie umocnili się na pierwszym miejscu w tabeli, gdyż dotychczasowy współlider Sokół Łańcut przegrał we własnej hali ze Zniczem Pruszków i, mając rozegrane jedno spotkanie więcej od Startu, traci do niego 1 punkt. Do końca rundy zasadniczej Mordzakowi i spółce pozostały jeszcze trzy spotkania. Najbliższe czeka ich w sobotę w Pruszkowie, zaś w przyszłą środę gościć będą we własnej hali zespół z Torunia.

Pozostałe wyniki 27. kolejki: AZS Radex Szczecin - POLOmarket Sportino Inowrocław 82:72 (25:24, 23:10, 16:22, 18:16), KS Spójnia Stargard Szczeciński - Polski Cukier SIDEn Toruń 94 :62 (27:13, 26:20, 20:10, 21:19), NETO PTG Sokół Łańcut - MKS Znicz Basket Pruszków 51:75 (16:24, 7:11, 20:23, 8:17), Rosa Radom - Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno 75:64 (23:22, 14:18, 23:13, 15:11), Focus Mall Sudety Jelenia Góra - MKS Budimpex Polonia Przemyśl 72:82 (16:15, 17:19, 18:31, 21:17), Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce - AZS WSGK POLFARMEX Kutno 78:54 (29:9, 18:14, 19:12, 12:19).