SMS Gdańsk - Grunwald Poznań 29:24

2 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Piłkarze ręczni SMS Gdańsk pokonali na własnym parkiecie wicelidera I ligi! Vetrex Sokół Kościerzyna powrót do hali przy ul. Curie-Skłodowskiej uczcił efektowną wygraną. Na tarczy z Olsztyna wrócił Techtrans-Darad Elbląg. KKKF Żukowo ciągle testuje nowych zawodników, ale nadal przegrywa.

Gruwald do meczu przy ul. Kołobrzeskiej był drugą siłą tabeli i zespołem, który nie doznał w tym sezonie porażki. Jednak na licealistów przyjezdnym starczyło umiejętności i konceptu w grze tylko na dziesięć minut (3:3). W 19 minucie SMS odskoczyła na 9:4 i do przerwy kontrolowała wydarzenia na parkiecie.

Po zmianie stron Grunwald próbował przejść do kontrofensywy, ale zbliżał się jedynie na dwa trafienia (14:16, 16:18). Potem powtórzyła się historia z pierwszej połowy. SMS kilkoma trafieniami z rzędu opanowała sytuację. Na dziewięć minut przed końcem miejscowi prowadzili już 26:20.

- W pierwszej połowie pomogły nam dobre interwencje w bramce Wojtka Bonieckiego. W drugiej części gry postawiliśmy na obronę i punktowanie po kontrach - ocenia Andrzej Lisiewicz, kierownik gdańskich szczypiornistów.

W Kościerzynie, gdyby miejscowi utrzymali tempo, które sami sobie narzucili, Wolsztyniak zostałby zmiażdżony. Sokoły rozpoczęły od wyniku 5:1, by szybko poprawić na 11:4. Dziesięć minut po przerwie przewaga gospodarzy wyniosła już 21:7.

- To był koncert naszych chłopaków. Świetnie grali w ofensywie, w bramce dobrze spisywał się Adrian Struzik. Wreszcie była to ta drużyna, na jaką czekaliśmy od początku sezonu. Zawodnicy walczyli, wszyscy udowodnili też, że potrafią zdobywać bramki - podkreśla Janusz Kuźma, dyrektor kościerskiego klubu.

W Olsztynie doszło do derbów województwa warmińsko-mazurskiego. Faworyt nie zawiódł, ale i pokonani wracali do domu z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. - Cały czas goniliśmy, ale długo gospodarze nie mogli odskoczyć na więcej niż dwie bramki. W ostatnich siedmiu minutach, przegrywając 24:28, postanowiliśmy zaryzykować. Postawiliśmy na wariant 3-3 w obronie. Nie udało się zdobyć punktu, ale zdobyliśmy uznanie obserwatorów spotkania za dzielną postawę. Dziwiono się nawet, dlaczego grając tak dobrze jesteśmy tak nisko w tabeli - mówi Jerzy Kruszewski, kierownik elbląskiej drużyny.

W Żukowie doczekaliśmy się dwóch kolejnych debiutów, choć ani Tomasz Bukowski, ani Andrzej Niewrzawa, juniorami nie są. Gospodarze dwukrotnie osiągnęli przewagę. Po trafieniu Michała Kardynała prowadzili 2:1, a rzut Piotra Weinera przyniósł wynik 3:2. W jedenastej minucie do głosu doszli rywale. Ale o ich wysokim zwycięstwie przesądziły dopiero pierwsze minuty po przerwie. Zanim Sebastian Formela w tej odsłonie zdołał pokonać bramkarza przeciwnika, do miejscowej siatki wpadło aż osiem piłek. Z wyniku 15:25 w 38 minucie trudno było się dźwignąć.

SMS Gdańsk - Grunwald-New Balance Poznań 29:24 (16:12)
SMS: Zimakowski, Boniecki - Adamczak 8, Popławski 6, Witkowski, Reichel 3, Kwiatkowski 6, Perwenis 2, Janas, Krawczyk, Karlin 1, Garbacewicz, Fonferek 2, Krieger 1.
Vetrex Sokół Kościerzyna - Wolsztynia 30:23 (16:7)
VETREX: Struzik, Kac - Żynda 7, Reichel 4, Kuźma, Janowski 8, Jurkiewicz 1, Werochowski 1, Pepliński, Mielczewski, Fischoeder 3, Chyżyński 1, Tomaszewski 5.