Ślęza Wrocław - Arka Gdynia 58:63. Koszykarki zadrżały w ostatniej kwarcie

dak.
1 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Marie Gulich nie miała sobie równych pod koszem. Niemka zdobyła double-double z 10 punktami i 18 zbiórkami na koncie. Marie Gulich nie miała sobie równych pod koszem. Niemka zdobyła double-double z 10 punktami i 18 zbiórkami na koncie.

Arka Gdynia wygrała na wyjeździe ze Ślęzą Wrocław 63:58 (17:18, 19:14, 19:8, 8:18). Koszykarki świetnie zaprezentowały się po przerwie i zapewniły sobie 15-punktową przewagę przed czwartą kwartą. Na nieco ponad dwie minuty zdążyła jednak stopnieć do 4 "oczek". Żółto-niebieskie zachowały chłodny umysł i nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa w samej końcówce.

DGT Politechnika Gdańska - Widzew Łódź 70:67. Relacja i wystawianie ocen koszykarkom oraz trenerowi

Enea AZS Poznań - AZS UG Gdańsk. Relacja i wystawianie ocen koszykarkom oraz trenerowi 68:65

ŚLĘZA: Burdick 15, Owczarzak 13 (1x3), Pocek 13 (9 zb.), Jovanović 5 (1x3), Dobrowolska 0 oraz Marciniak 7 (1x3), Glomazic 3, Jones 2

ARKA: Kastanek 14 (4x3), Papowa 13 (1x3, 8 zb.), Allen 10 (1x3), Gulich 10 (17 zb.), Balintova 5 (6 as.) oraz Greinacher 4, Rembiszewska 3 (1x3), Misiek 2, Slamova 2, Podgórna 0

Dla obu zespół niedzielne starcie mogło mieć szczególne znaczenie. W ubiegłym sezonie Arka Gdynia i Ślęza Wrocław biły się bowiem o brązowy medal Energa Basket Ligi Kobiet. Po trzech meczach górą okazały się żółto-niebieskie.

Spotkanie zaczęło się zgodnie z planem od celnych rzutów podopiecznych Gundarsa Vetry, która dwukrotnie trafiała do kosza rywalek. W kolejnych minutach koszykarki wymieniały się ciosami, a prowadzący zmienił się czterokrotnie. Ostatecznie to gospodynie miały delikatną przewagę na koniec pierwszej partii (18:17).

Czy Gdańsk potrzebuje dwóch drużyn koszykarek?

Drugą odsłonę miejscowe rozpoczęły od powiększenia prowadzenia do 5 "oczek", ale Amalia Rembiszewska odpowiedziała "trójką". Przyjezdne przez długi czas nie potrafiły złapać kontaktu ze śląskimi koszykarkami. Wtedy ciężar gry na swoje barki wzięła Marissa Kastanek, która w minutę dwukrotnie trafiła zza łuku, ale do remisu 30:30 doprowadziła Rebecca Allen. W końcówce większą skutecznością popisały się żółto-niebieskie i to one schodziły do szatni z korzystniejszym rezultatem (36:32).

Rozmowa w przerwie spotkania pozytywnie wpłynęła na morale gdyńskiej drużyny. Koszykarki zaczęły zwiększać dystans nad wrocławiankami, a do dwucyfrowego prowadzenia po raz pierwszy doszło po 25 minutach gry (46:36). Przed końcem trzeciej partii zdążyło jeszcze wzrosnąć (55:40), co oznaczało, że w decydującej, przyjezdne będą mogły kontrolować przebieg spotkania.

W czwartej odsłonie do głosu doszły natomiast gospodynie, które pomniejszały rozmiary porażki z każdą minutą. Choć żółto-niebieskie dochodziły do sytuacji rzutowych, to często brakowało skuteczności. Pudłowały Marie Gulich, Angelika Slamova czy Maryja Papowa. Gorąco mogło zrobić się na nieco ponad 2 minuty przed końcem, gdy po "trójce" Neveny Jovanović mieliśmy wynik 58:62. Był to pierwszy celny rzut Serbki.

Zimną krew zachowała jednak Barbora Balintova, która wykorzystała swoją okazję, ale chwilę później w podobnej sytuacji odpowiedziała raz jeszcze Jovanović. W końcówce miejscowe zaczęły faulować przeciwnika. Na pół minuty przed końcem rozgrywająca Arki trafiła 1 z 2 rzutów wolnych i ustanowiła wynik pojedynku (63:58).

Zawodniczka Arki Gdynia przeszła koszykarską metamorfozę

Bardziej skuteczniejsze były żółto-niebieskie. Trafiły 26 z 62 rzutów (41 proc.) z gry i 7/18 (38 proc.) zza łuku. Gospodynie natomiast wykorzystały 22/56 (39 proc). rzutów z gry i 3/19 (15 proc.) trafień z dystansu. Przyjezdne były górą pod tablicami, gdyż zebrały 46 piłek, przy 33 Ślęzy.

Wyniki 9 kolejki

• DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA - CosinusMED Widzew Łódź 70:67 (16:12, 15:27, 17:17, 22:11)
  • Enea AZS Poznań - AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 68:65 (19:25, 17:12, 16:11, 16:17)
  • Ślęza Wrocław - ARKA GDYNIA 58:63 (18:17, 14:19, 8:19, 18:8)
  • Wisła Kraków - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 52:70 (11:17, 11:24, 21:20, 9:9)
  • Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice 67:62 (19:13, 20:17, 13:19, 15:13)
  • Energa Toruń - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 61:90 (13:22, 21:30, 10:20, 17:18)
  • przełożone z 7. kolejki:
  • Wisła Kraków - AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 65:40 (18:8, 16:6, 19:18, 12:8)