• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sport Talent. Magdalena Łąpieś ma 16 lat, a już gra w seniorskiej kadrze hokeistek

Mikołaj Pachniewski
29 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (16)
16-letnia Magdalena Łąpieś to jedna z najbardziej utalentowanych młodych hokeistek w Polsce. 16-letnia Magdalena Łąpieś to jedna z najbardziej utalentowanych młodych hokeistek w Polsce.

Magdalena Łąpieś to jedna z najzdolniejszych hokeistek Stoczniowca Gdańsk. Ma dopiero 16 lat, a odgrywa pierwsze skrzypce nie tylko w klubie, ale i seniorskiej reprezentacji. Do Gdańska przeniosła się z macierzystej Łodzi, by rozwijać się hokejowo. Jej talent ma szanse zaprowadzić ją do zagranicznych rozgrywek, o których marzy 16-latka. Już teraz jest ważnym punktem seniorskiej reprezentacji. Hokeistka jej kolejną bohaterką cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Stasiu Kacperskim, a 13 grudnia zaprezentujemy kierowcę karta Ziemowita Wierrę.



Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.pl



Magdalena Łąpieś ma 16 lat i jest hokeistką Stoczniowca Gdańsk, grającego w Polskiej Hokej Lidze Kobiet. Mieszka i uczy się w Gdańsku, a konkretniej XXI Liceum Ogólnokształcącym, gdzie trenuje z chłopakami. Co ciekawe, swoje pierwsze hokejowe kroki stawiała jednak w Łodzi, a do Gdańska przeniosła się w wieku 13 lat, by rozwijać się i kontynuować karierę.

- Moja przygoda z hokejem rozpoczęła się w wieku 4 lat w Łódzkiej drużynie ŁKH. Zaczynałam razem ze starszym bratem Olkiem. Moim pierwszym trenerem był pan Andrzej Krysiński, później trenowałam pod okiem Piotra ZdunkaMarka Syniawy oraz Grzegorza Brejty. Przez 9 lat grałam w łódzkiej drużynie, a następnie wyjechałam do Gdańska - wspomina 16-letnia hokeistka.

Przeczytaj, co przed sezonem zapowiadały hokeistki Stoczniowca Gdańsk?



Magda pomimo swojego wieku jest już ważną postacią seniorskiej reprezentacji Polski, z którą występuje w lidze Europejskiej Lidze Hokeja Kobiet (EWHL), gdzie grają zespoły z m.in.: Austrii, Węgier i Słowacji. Ponadto młoda hokeistka razem z "Orlicami" wystąpiła m.in. w turnieju kwalifikacyjnym do IO w Tokio, który w 2021 roku odbył się w czeskim Chomutovie, co uznaje za największe osiągnięcie. Występy w kadrze narodowej są dla Magdy wielkim wyróżnieniem i spełnieniem marzeń.

- Mogłyśmy tam zagrać z takimi drużynami jak Czechy czy Węgry, które znajdują się w elicie i pomimo porażek nabrać masę doświadczenia i zobaczyć jak dużo jeszcze brakuje Polsce, by dotrzeć do najwyższej dywizji. Inne z dużych osiągnieć to dwa srebrne medale mistrzostw świata w 2022 roku, juniorskich i seniorskich. Niewyobrażalnie wspaniałym uczuciem jest założyć po raz pierwszy koszulkę z orzełkiem lub zaśpiewać pierwszy hymn po wygranym meczu. Mecze oraz treningi w kadrze z najlepszymi zawodniczkami z Polski, z pewnością wnoszą mnóstwo doświadczenia i umiejętności, które potem bardzo procentują w rozgrywkach ligowych - mówi.

Przeczytaj relację z finału z Polonią Bytom z poprzedniego sezonu



Gra w reprezentacji nie byłaby możliwa, gdyby nie regularne treningi. Jak przyznaje nasza bohaterka, ich liczba różni się od tego, gdzie przebywa. Jej częste nieobecności, nie mają jednak przełożenia na naukę, bowiem został jej przyznany indywidualny tok nauki. Magda nie musi uczęszczać na lekcje, a jedynie na koniec semestru zdać egzamin z każdego przedmiotu.

- W Gdańsku jest to około 8 treningów na lodzie w tygodniu, natomiast na zgrupowaniach EWHL 3 albo 4. Natomiast co weekend gramy po 2 mecze, jeden w sobotę i jeden w niedzielę. Jeśli chodzi o indywidualny tok nauki, jest to dla mnie o tyle łatwiejsze, że nie muszę przebywać w szkole i nadrabiać ciągłych zaległości. - wyjaśnia.
16-latka w czasie, gdy odpoczywa od hokeja lubi spacerować i grać na ukulele. Myśli także o zdaniu matury i kontynuacji nauki na studiach.

  • Magdalena Łąpieś to jeden z filarów reprezentacji narodowych.
Jak przyznaje Magda, najbardziej w hokeju podoba jej się jego szybkość i dynamika. Jak podkreśla, to bardzo drużynowy sport. Najlepiej wspomina z kolei mistrzostwa świata do lat 18, gdzie Polkom udało się wywalczyć srebro.

- Jest to bardzo szybki sport. Trzeba podejmować decyzja w krótkiej chwili. Jest też mocno technicznym oraz drużynowym sportem. Największym wyzwaniem dla mnie jest zniesienie presji i emocji z jakimi zmagam się na turniejach. W stresowych sytuacjach bardzo ciężko jest zachować spokój i chłodną głowę, tak aby móc jak najlepiej zagrać, szczególnie grając na międzynarodowym szczeblu w młodym wieku. Jednak opanowanie przychodzi wraz z doświadczeniem, którego aktualnie staram się zdobywać jak najwięcej - tłumaczy.
Magda może także liczyć na spore wsparcie rodziców. Ci wspierają ją nie tylko psychicznie, ale także finansują jej pobyt w Gdańsku. 16-latka musi także płacić składki klubowe, ale wyjazdy na mecze oraz na zgrupowania reprezentacji są refundowane odpowiednio przez klub i PZHL. Hokeistka miała także szczęście, bowiem cały jej sprzęt został zakupiony przez hokejową centralę. Jak przyznaje, cały osprzęt to koszt co najmniej 4 tys. zł.

- Na sprzęt hokejowy składa się suspensor, spodnie, nagolenia, łyżwy, klata, ochraniacz na szyje i łokcie, kask, rękawice i kij. Niektóre części wymienia się co około 2 lub 3 sezony, niektóre natomiast starczają na dłużej. Najczęściej wymienia się kije, starczają one zazwyczaj na ok. jeden sezon. Wszystko zależy od stopnia zniszczenia - wymienia Magda.

PHLK. Terminarz i wyniki



Wśród najbliższych wyzwań hokeistka wymienia mistrzostwa świata do lat 18 dywizji IB, które w styczniu 2023 roku odbędą się w Katowicach. Celem na ten sezon jest także wywalczenie złotego medalu w PHLK ze Stoczniowcem Gdańsk. Gdańszczanka chciałaby też spróbować swoich sił w zagranicznym klubie.

- Jak na razie udało nam się zdobyć jedynie tytuł wicemistrza. Jednym z większych marzeń jest wyjazd zagranicę, by tam kontynuować i rozwijać swoją hokejową karierę oraz awans z reprezentacją Polski do wyższej dywizji w rozgrywkach międzynarodowych - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent



Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane