• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Staś Kacperski ma 5 lat, a zobacz, co już potrafi na deskorolce

Damian Konwent
15 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (31)

Zobacz, co 5-latek potrafi robić na deskorolce

Staś Kacperski to najmłodszy skater w Trójmieście. Ma dopiero 5 lat, a już zachwyca ponadprzeciętnymi jak na ten wiek umiejętnościami jazdy na deskorolce. W zawodach musi rywalizować ze starszymi, bo jego kategorii wiekowej po prostu nie ma. Niewykluczone, że determinacja i upartość, które go tak bardzo charakteryzują, w przyszłości zaprowadzą go na igrzyska olimpijskie, by reprezentować nasz kraj. To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Marcie Bieniasz-Krzywiec. 29 listopada zaprezentujemy hokeistkę Magdalenę Łąpieś.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plStaś Kacperski to 5-latek, który na deskorolce jeździ od ponad roku. I choć teoretycznie to niedługi okres czasu, to mały gdańszczanin jest żywym dowodem na to, jak szybko można opanować tę sztukę. I to w tak młodym wieku, bo właściwie na każdych dotychczasowych zawodach otrzymywał wyróżnienie dla najmłodszego zawodnika. Takim był też w czasie Międzynarodowego Dnia Deskorolki, który w Trójmieście zgromadził kilkaset osób.

- Wszystko zaczęło się podczas Soundrive Festiwalu na gdańskiej 100czni. Zawody odbywały się na rampie, w głośnikach leciał punk rock. Staś zobaczył 8-letniego Ryśka Sulimę, który wymiatał na deskorolce. Zrobiło na nim to tak ogromne wrażenie, ze również postanowiliśmy mu taką kupić i zapisaliśmy go na trening. Pierwsze zajęcia Staś odbył z Piotrem Kryczką i Olgierdem Dziubą w Skate Care w Gdańsku. Do tej pory trenuje także z Michałem Wasilewskim, Marcinem Kosińskim, Kacprem FirmantyJaśkiem Górskim. Ogromne ukłony w stronę Michała Wasilewskiego, dzięki któremu syn trenuje wraz z grupą TriCity Kids, zdobywającej nagrody na krajowej arenie - mówi nam Karol Kacperski, tata Stasia.

Najlepsze triki na Międzynarodowy Dzień Deskorolki. Przeczytaj relację, zobacz wideo • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski

Młodszego od naszego bohatera trudno znaleźć także na trójmiejskich skateparkach, dlatego zazwyczaj trenuje ze starszymi od siebie. Takie sesje trwają od 4 do 5 godzin dziennie, przez 4 dni w tygodniu. Dzieci w tym wieku dopiero poznają świat i swoje pasje, ale dla Stasia liczy się tylko deskorolka. Kto wie, czy kiedyś nie zaprowadzi go to na igrzyska olimpijskie. Skateboarding zadebiutował bowiem po raz pierwszy na tej imprezie w Tokio w 2021 r.

- W jeździe na desce uwielbiam treningi z tatą i przede wszystkim moje koleżanki, kolegów i trenerów. Świetnie się razem bawimy, zawsze jest bardzo wesoło. Moim marzeniem jest jeżdżenie w słonecznej Kalifornii [to stan USA, w którym jest wiele skateparków - przyp. red.] - mówi 5-latek.

Skateparki w Trójmieście. Sprawdź, gdzie możesz się wybrać- Staś chciałby rozwijać się w tym kierunku i startować w zawodach, choć na razie nie ma jego kategorii wiekowej i zazwyczaj rywalizuje ze starszymi od siebie. Jednak deskorolka to nie tylko sama jazda, ale także kultura związana z muzyką i ubiorem. Plany są takie, że trenujemy, ile wlezie. Staś uwielbia jazdę na deskorolce, chciałby poznawać najlepszych skate'ów, skatepark to jego drugi dom. A jeśli akurat nie jeździ, to bawi się fingerboardem, czyli małą deskorolką do dłoni - wyjaśnia ojciec.

Zobacz kolejną próbkę umiejętności 5-letniego Stasia:


Tata Karol został wymieniony nieprzypadkowo, bo to właśnie wszystkie zajęcia czy nawet swobodna jazda koło domu odbywają się pod jego okiem.

- Każdą minutę na deskorolce spędzam ze Stasiem. Pomagam mu, nie tylko dopingując, ale także w prostych czynnościach, jak komunikacja z rówieśnikami czy trenerami. Syn ma dopiero pięć lat i nie zawsze potrafi wytłumaczyć, o co mu dokładnie chodzi. Dlatego muszę z nim być, aby go pilnować, pójść do toalety czy chociażby kupić coś do picia. Oczywiście wspieramy też syna finansowo. Deskorolka, w skład której wchodzą: drewniany blat, kółka, trucki, łożyska i papier, a także dodatkowo kask i ochraniacze, to łączny koszt ok. 800 zł. Deskę wymienia się w zależności od zużycia. Na przykład pierwszą wymieniłem po ośmiu miesiącach, bo cała była zdarta i popękana - tłumaczy tata Karol.

13-letnia Marcela Dętkoś w krajowej czołówce seniorek na deskorolce. Poznaj poprzednią bohaterkę cyklu Sport Talent • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
 • Staś Kacperski
Jednak to nie wszystko, bo ojciec odpowiada także za prowadzenie konta syna na Instagramie, na którym można oglądać nie tylko zdjęcia, ale głównie materiały wideo z prezentowanymi przez Stasia umiejętnościami. Profile tak młodych osób w mediach społecznościowych to raczej rzadkość, ale w tym przypadku można wynieść przyjemne korzyści.

- Tak naprawdę wpadłem na ten pomysł z nudów. Siedząc z synem po 5 godzin w skateparku, musiałem się czymś zając. Sam jestem fotografem, więc zacząłem przynosić ze sobą aparat. Miałem zdjęcia, filmy, więc chciałem pochwalić się zebranym materiałem. Jak się okazało, to był dobry pomysł, bo wkrótce odezwała się jedna z firm odzieżowych, aby ufundować dla Staśka paczki. W obecnych czasach Instagram ma duże zastosowanie i zasięgi. Dlatego staram się wszystko robić z głową, nie zaśmiecając profilu, a jedynie wrzucać konkrety związane wyłącznie z deskorolką - uważa ojciec.

Staś Kacperski na Instagramie. Zobacz zdjęcia i filmy wideoJest też druga strona medalu. Jak dobrze wiemy, sport to kontuzje, a te na deskorolce potrafią bywać bardzo bolesne. Jednak to jeden ze sposobów na zahartowanie młodego skatera.

- Oczywiście, obawy są zawsze. Jazda na desce to nie bieganie za piłką na miękkiej trawie. To kontuzjogenna dyscyplina sportu, do której potrzeba sporo determinacji i upartości. Obie te cechy wyróżniają Staśka. Trzeba powiedzieć, że nie ma miękkiej gry. 20 razy się przewróci, ale w końcu zamierzony trick mu wyjdzie. Satysfakcja i uśmiech na twarzy wynagradzają pot i łzy - kończy Karol Kacperski, tata Stasia.

5-letni Staś i jego wyczyny na deskorolce:Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane