• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Ziemowit Werra odnosi sukcesy, choć nie ma klubu ani sponsorów

Damian Konwent
13 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (27)
 • Ziemowit Werra.
 • Ziemowit Werra.

13-letni Ziemowit Werra ma już na koncie sukcesy na polskiej i międzynarodowej scenie w kartingu. Tych z pewnością mogłoby być jeszcze więcej, gdyby należał do klubu i miał finansowe wsparcie od sponsorów, jak jego rywale z innych części Polski i świata. Na Pomorzu takowych jednak nie ma. Mimo to wciąż chce cieszyć się z jazdy. To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Magdalenie Łąpieś, a 27 grudnia zaprezentujemy siatkarkę Marysię Kurnatowską.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plZiemowit Werra ma 13 lat. Mieszka i uczy się w Rumi, ale to w Trójmieście trenuje karting. To tutaj też zaczął też swoją wielką przygodę z małymi autami.

- Pierwszy raz w życiu poszedłem z tatą na tor trzy i pół roku temu. Chciałem sobie po prostu pojeździć. Interesowałem się motorsportem, w szczególności Formułą 1 i też chciałem spróbować. Okazało się to bardzo fajnym przeżyciem i namówiłem tatę żeby przyjść po raz kolejny, i kolejny, i tak już zostało. Na torze w Sopocie przeczytałem ulotkę że jest tam szkółka dla początkujących. Zajęcia prowadził trener Michał Śmigiel - były kierowca kartingowy i samochodowy. Trzy miesiące później pojechałem swoje pierwsze w życiu zawody. Pamiętam, że zająłem w nich piąte miejsce. W kolejnych zawodach było już podium - wspomina nasz bohater.
Dziś tych sukcesów jest już znacznie więcej, także na scenie międzynarodowej. Co ciekawe może się nimi pochwalić, choć nie... nie należy do żadnej drużyny. W sezonie letnim samodzielnie trenuje głównie na torach otwartych w Sopocie i w Człuchowie. Natomiast teraz, w sezonie zimowym pozostaje mu trenować w Gdańsku na gokartach elektrycznych, gdyż niestety w Trójmieście i okolicach nie mamy żadnego toru halowego.

- W przeciwieństwie do innych regionów w kraju nie mamy w Trójmieście żadnego teamu. Jest kilku kierowców - moich kolegów, z którymi czasami spotykamy się, aby wspólnie potrenować. Czasem, choć bardzo rzadko korzystam z treningów indywidualnych. Na większych zawodach korzystam z podpowiedzi i rad trenerów oraz starszych kolegów. Jednak głównie muszę polegać na sobie - mówi 13-latek.

Gokarty w Trójmieście. Sprawdź, gdzie możesz pojeździć- W zasadzie to ostatnio częściej jeżdżę w zawodach niż trenuję. W porównaniu do krajowej czołówki, to trenuję bardzo niewiele. Na torze jestem z reguły raz, dwa razy w tygodniu i albo są to zawody albo trening. W dużych zawodach startuję 3-4 razy w roku (mistrzostwa Polski, Grand Prix Polski, finał światowy czy też zawody poza granicami naszego kraju gdzie stawka jest międzynarodowa przyp. red.). Pozostałe wyścigi to albo zawody juniorskie gdzie zbiera się punkty do rankingu co kwalifikuje najlepszych kierowców do finału światowego, albo ligi seniorów, w których można się fajnie "przetrzeć" z dorosłymi kierowcami. Traktuję to jako solidny trening. Chodzę też do klasy sportowej, gdzie jest sporo godzin wychowania fizycznego, a to ważne aby również trzymać formę fizyczną, co niezbędne jest w szczególności podczas wyścigów długodystansowych typu Endurance- dodaje.
Osiągnięcia Ziemowita Werry:

 • Międzynarodowe Mistrzostwo Polski w Kartingu Halowym w kategorii Mini (do 15 lat),
 • II Wicemistrz Polski w kategorii Junior (do 18 lat),
 • Sześć zwycięstw w Międzynarodowych zawodach Sodi W Series na Słowacji,
 • Dwa zwycięstwa w Międzynarodowych zawodach Sodi W Series w Czechach,
 • 25 zwycięstwa na 32 startów w zawodach Sodi W Series w kategorii Junior
 • Jestem liderem światowego i krajowego rankingu Sodi W Series w kategorii Junior
 • Uczestnik 24 godzinnych wyścigów Endurance dla seniorów w Czechach (2 miejsce) i na Słowacji.
 • Zwycięstwa w zawodach seniorskich SWS Endurance (4 - godzinnych)
 • Pięć zwycięstw w zawodach seniorskich SWS Sprint
 • W zeszłym roku zająłem 5 miejsce w Finale Światowym Sodi W Series na torze w Lonato w kategorii Junior Kids.


Jak widać, trzeba temu poświęcić trochę czasu, ale najważniejsze, że 13-latek znajduje go też na naukę.

- Jak do tej pory zarówno w szkole jak i w gokarcie radzę sobie bardzo dobrze. Gdyby w szkole były problemy, to pewnie nie byłoby kartingu. Na szczęście na tyle dobrze się uczę, że mogę bez problemu kontynuować moją przygodę z kartingiem. Jeśli opuszczam lekcje z powodu wyjazdów na zawody zawsze po powrocie staram się wszystko nadrobić tak, aby być na bieżąco - wyjaśnia.
Zatem co w sobie mają te małe pojazdy, że tak uzależniają?

- Trudno powiedzieć. Na pewno prędkość i to co czuje się za kierownicą podczas szybkiej jazdy. Ten przysłowiowy "wiatr we włosach" chociaż jeździ się w kasku. Wydaje się, że to taka "męska" dyscyplina sportu, chociaż dziewczyny też można spotkać na torach. Moje najlepsze wspomnienia do tej pory to wygranie mistrzostwa Polski. Bardzo dobrze wspominam też zawody zagraniczne, gdzie poznałem wielu fajnych ludzi i kierowców z różnych stron świata, a także rówieśników z którymi mam cały czas kontakt. Niesamowitym przeżyciem były również zawody 24 godzinne, gdzie za kółkiem trzeba dać z siebie wszystko dla drużyny, a jest to naprawdę bardzo wyczerpujące. Ale za to jaka satysfakcja - wylicza młody kierowca.

Staś Kacperski ma 5 lat, a zobacz, co już potrafi na deskorolceJednak, żeby nie było tak kolorowo musimy powiedzieć też o wyzwaniach, z którymi trzeba się mierzyć w kartingu. Wszak trudne sytuacje zdarzają się w każdej dyscyplinie sportowej.

- Dla mnie wyzwaniem jest często walka nie tyle z przeciwnikiem, co z samym sobą. Trzeba się koncentrować na każdym metrze toru, na każdym zakręcie. Gdy decydują często tysięczne sekundy każdy element jest ważny, każdy mały błąd spycha kierowcę na dalszą pozycję. Z trudnych sytuacji to na pewno finał światowy w 2021 roku w Lonato. Największe zawody. Byłem dobrze przygotowany. Niestety z niewiadomych względów organizatorzy przydzielili mnie do kategorii Junior Kids (do 40 kg przyp. red.) zamiast Junior. Byłem od pozostałych kierowców znacznie cięższy co już na starcie oznaczało, że nie będę rywalizował na równych zasadach z pozostałymi kierowcami. Kto ma pojęcie o kartingu ten wie, że waga ma ogromne znaczenie. Również kolizje na torze, nie z mojej winy, nie pomagały w uzyskaniu dobrego wyniku. Ale i tak piąte miejsce w finale światowym w takich warunkach uważam za naprawdę niesamowity wynik. Nie mniej mam jeszcze coś do udowodnienia w przyszłorocznym finale - uważa.
 • Ziemowit Werra.
 • Ziemowit Werra.
Na szczęście Ziemowit może liczyć na wsparcie rodziców. Oboje ciężko pracują żeby syn mógł spełniać swoje marzenia. Tata Maciej jeździ z nim praktycznie na wszystkie zawody i jest moim najwierniejszym kibicem. Trzeba wiedzieć, że karting to bardzo kosztowny sport, ale i na tym polu 13-latek ma zapewnioną pomoc.

- Koszt jednego treningu kształtuje się w okolicach 200-300 złotych. Jest to około pięciu, może sześciu 8-minutowych przejazdów. Przed najważniejszymi zawodami trenuję więcej, często dwa, trzy dni na docelowym torze na którym będą odbywać się zawody. Wpisowe na zawody to od 150 do 800 złotych za jedną kategorię - a często jest tak, że jeżdżę i juniora i seniora - w zależności od rangi zawodów. Do tego wszystkiego dochodzą koszty dojazdów, noclegów, nie wspominając o zużywającym się sprzęcie do jazdy jak buty, rękawice itp. Dlatego też z racji bardzo wysokich kosztów trenuję zdecydowanie mniej niż inni, ale mimo wszystko udaje mi się wygrywać. Cały czas jednak wierzę, że być może znajdą się sponsorzy, których zainteresuje ta dyscyplina sportu i będą chcieli mnie wesprzeć w jakikolwiek możliwy sposób - tłumaczy.

14-letni Eryk Kamiński od miniżużla do cyklu Grand PrixJak widać są to niemałe wydatki, a nagrody często są symboliczne. Mimo to 13-latek nie traci zapału.

- Największą nagrodą jest satysfakcja i radość ze zwycięstwa. Na ostatnich mistrzostwach Polski za pierwsze miejsce otrzymałem 40 proc. zniżki na startowe w przyszłym roku, przeliczając to na pieniądze to nieco ponad 300 złotych. Na dużych imprezach międzynarodowych z reguły również są wejściówki na zawody, czasem jakieś nagrody rzeczowe. Ale nie to jest najważniejsze. Dla mnie najważniejsza jest satysfakcja i radość z podium czy ze zwycięstwa - dodaje.
Sprzęt kierowcy kartingowego składa się z:

 • butów kartingowych - ich koszt to około 500 - 1000 złotych w zależności od rodzaju czy firmy. Mi takie buty starczają na rok.
 • kombinezon kartingowy - około 1000 złotych - kombinezon starcza mniej więcej na około 2 lata - w zależności jak szybko rosnę.
 • rękawice kartingowe - około 300 - 500 złotych - starczają mniej więcej na rok czasu.
 • kask kartingowy - to najdroższa część ekwipunku - kask z homologacją to koszt od 2000 złotych w górę. W kasku można jeździć około 3 lat, nie ma potrzeby jego wymiany zbyt często.
 • pozostałe dodatki to ochraniacz na kark, szyję - około 500 - 700 złotych oraz ochraniacz na żebra - 600 - 800 złotych. Ten ekwipunek starcza na kilka lat do czasu kiedy się z nich wyrośnie.


Gdzie go to zaprowadzi? Ziemowit ma swoje cele i marzenia, do których będzie dążył. Jednocześnie twardo stąpa po ziemi, bo ma świadomość, że czasami pewne bariery są nie do pokonania.

- Najbliższe moje duże zawody - jeszcze w grudniu - to mistrzostwa Szwecji w kategorii Junior i Mini. Tam jeździ się na gokartach elektrycznych - to nie jest moja domena, gdyż na co dzień ścigam się spalinowymi, a to zupełnie inna jazda jednak chciałbym tam powalczyć. Przede wszystkim zależy mi na walce w finale światowym, który odbędzie się w przyszłym roku na torze Slovakiaring. Mam tam coś do udowodnienia. Poza tym jako lider światowego rankingu będę jednym z faworytów tej imprezy. Na tych zawodach pomimo wielu kwalifikacji i tzw. heatów, czyli wyścigów eliminacyjnych decyduje jeden jedyny wyścig finałowy, a w nim może się zdarzyć wszystko. Ktoś w tłoku wjedzie w ciebie, wypchnie cię i po zawodach. Trzeba mieć też trochę szczęścia którego zabrakło mi przed rokiem - wyznaje 13-latek.

Jakub Kowalski na motorze od 3. roku życia. Teraz motocross i żużel- Dalsze plany? Cóż... Motorsport to bardzo kosztowna dyscyplina sportu. Trzeba patrzeć realnie. Wiadomo, że każdy chciałby zostać kierowcą Formuły 1, ale jest jak jest. Chciałbym robić to, co sprawia mi największą przyjemność, czyli się ścigać. Jest wiele możliwości i serii wyścigowych. Jeśli znajdę sponsorów, to kto wie, być może będę mógł kontynuować swoją pasję. Na pewno chciałbym aby moje życie było związane z motorsportem - dodaje.
A w tym wszystkim Ziemowit jest normalnym chłopcem, który ma też inne zainteresowania.

- Na tą chwilę jestem mocno skupiony na kartingu, ale interesuję się sportem i na bieżąco śledzę wydarzenia sportowe. Wcześniej grałem w piłkę, biegałem i pływałem. Jak pewnie większość ludzi w moim wieku lubię pograć na komputerze, obejrzeć fajny film - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane