Panczeniści Stoczniowca mistrzami Polski

Rafał Sumowski
4 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Medaliści mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim od lewej: Piotr Puszkarski, Marcin Bachanek i Aleksander Puszkarski. Medaliści mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim od lewej: Piotr Puszkarski, Marcin Bachanek i Aleksander Puszkarski.

Sześć medali przywieźli z mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim panczeniści Stoczniowca Gdańsk. Piotr Puszkarski, Aleksander Puszkarski i Marcin Bachanek w Tomaszowie Mazowieckim wywalczyli historyczny złoty krążek w drużynie, a do tego dorzucili cztery zdobycze indywidualne. Aleksander Puszkarski został młodzieżowym mistrzem Polski na dystansie 1500 metrów.

Gdańscy panczeniści na mistrzostwa Polski pojechali w trzyosobowym składzie. Dla Piotra Puszkarskiego, Aleksandra PuszkarskiegoMarcina Bachanka głównym celem był złoty medal w drużynie, a dodajmy, że tą Stoczniowiec wystawił po raz pierwszy w historii.

STOCZNIOWIEC STAWIA NA PANCZENISTÓW

Plan udało się zrealizować w stu procentach. Gdański tercet nie miał sobie równych na dystansie 3200 metrów (osiem okrążeń toru). Podopieczni Ryszarda Białkowskiego wygrali bieg w czasie 4.11,25. O ponad 3 sekundy wyprzedzili zawodników Orła Elbląg oraz o 7 sekund ekipę Błyskawicy Domaniewice, klub mistrza olimpijskiego Zbigniewa Bródki.

Z Tomaszowa Mazowieckiego udało się wywieźć także zdobycze indywidualne. Aleksander Puszkarski zdobył młodzieżowe mistrzostwo Polski na dystansie 1500 metrów, a Marcin Bachanek sięgnął po srebro na dystansie 5000 i 3000 metrów.

W seniorskiej rywalizacji Piotr Puszkarski zdobył brąz na dystansie 1500 metrów, a dzięki równej i wysokiej formie na pozostałych dystansach stanął także na najniższym stopniu podium w wieloboju tuż za Janem Szymańskim i Zbigniewem Bródką.

Zobacz pełne wyniki mistrzostw Polski (.PDF)

Sukcesy łyżwiarzy szybkich Stoczniowca są warte podkreślenia, tym bardziej, że w Polsce pełnowymiarowe lodowiska do łyżwiarstwa szybkiego mamy jedynie w czterech miastach: Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim, Sanoku i Zakopanem.

W nagrodę za dobry występ na mistrzostwach Polski, Piotr Puszkarski został powołany do reprezentacji na mistrzostwa Europy, które odbędą się w białoruskim Mińsku w dniach 9-10 stycznia. Oprócz niego Polskę reprezentować będą: Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska, Zbigniew Bródka i Jan Szymański.