• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szwedzki potop zaleje I Ligę?

Krzysztof Klinkosz
1 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk przeprasza po blamażu. Tom Brennan: Nie ma żadnej wymówki

W połowie XVII wieku Gdańsk jako jedno z niewielu miast w Polsce oparł się szwedzkiemu potopowi. W drugiej dekadzie XXI wieku właśnie Szwedzi mają wprowadzić ekipę Lotosu Wybrzeża do najlepszej ligi żużlowej świata. W poniedziałek kontrakt przedłużyli Thomas Jonasson i kapitan gdańskiej drużyny Magnus Zetterstroem. Wcześniej umowę podpisał Mikael Max.



Przypomnijmy, że tylko do godziny 24.00 w poniedziałek można podpisywać w Polsce kontrakty na nadchodzący sezon. Trzeba przyznać, ze władze gdańskiego klubu wystawiły fanów zespołu na mocną próbę nerwów.

Mimo wcześniejszych deklaracji o prawdopodobnym przedłużeniu umów z Magnusem Zetterstroemem i Thomasem Jonassonem nadal brakowało informacji o złożeniu stosowanych podpisów.

Wreszcie wieczorem klub poinformował: - Szwed Thomas Jonasson, który nieco ponad miesiąc temu ukończył 22. rok życia, przedłużył kontrakt z LOTOS Wybrzeżem Gdańsk i w nadchodzącym sezonie nadal będzie bronił barw naszego klubu - .

Kilka godzin później rzecznik prasowy Lotosu Wybrzeża poinformował w podpisaniu stosownych dokumentów z "Zorrem".

Zetterstroem startował będzie w Gdańsku już 4 sezon. W minionym roku Szwed uzyskał średnią 1,816 pkt na bieg co dało mu 23 miejsce w klasyfikacji 1 Ligi.

Tym samym w składzie drużyny, która powalczyć ma o powrót do ekstraklasy oprócz sześciu Polaków znalazło się trzech reprezentantów "Trzech Koron", Rosjanin, Ukrainiec i Australijczyk.

Jonasson, mimo, ze zdarzały mu się w minionym sezonie gorsze starty udowodnił, że drzemie w nim potencjał i można mieć nadzieję, że pod ręką takiego trenera jakim jest Stanisław Chomski talent Szweda będzie się rozwijał. Zresztą sam zawodnik za jedną z okoliczności sprzyjających pozostaniu w Gdańsku wymieniał przedłużenie kontraktu ze szkoleniowcem.

Gdański żużlowiec w minionym sezonie osiągnął średnią 1,831 pkt. na bieg co dało mu 22 miejce na liście zawodników z 1 Ligi. Jonasson, który w swojej ojczyźnie bronił będzie barw Elit Vetlandy ma też apetyt na "pokazanie się" w cyklu Grand Prix, gdzie będzie drugim oczekującym. Pierwszym będzie jego kapitan z Lotosu Wybrzeża - Zetterstroem.

Przypomnijmy skład, jakim w chwili obecnej dysponuje Stanisław Chomski:
Seniorzy: Renat Gafurow (KSM: 7,56), Paweł Hlib (6,08), Thomas Jonasson (7,45), Mikael Max (8,57), Dawid Stachyra (7,75), Magnus Zetterstroem 7,37.

Juniorzy: Andrij Kobrin (6,50), Dariusz Rybakowski (2,50), Damian Sperz (3,52), Cyprian Szymko (2,53), Marcel Szymko (2,50), Darcy Ward (3,26).

Wyjściem dla zawodników, którzy nie zdołają dojść do porozumienia z żadnym z klubów są tzw. "kontrakty warszawskie" czyli umowy określające tylko przynależność klubową żużlowca. W umowach takich brak aneksów finansowych a zawodnicy nie są brani pod uwagę w ustalaniu składu danej ekipy, mogą za to być wypożyczeni do innego zespołu.

W Gdańsku taka umowę ważną ma w dalszym ciągu Rosjanin Aleksander Maksakow, dołączyli zaś do niego: inny Rosjanin Lenar Nigmacjanow oraz Słoweniec Matej Ferjan i Krzysztof Stojanowski. Kibice gdańskiego speedway'a zapewne doskonale pamiętają, że Stojanowski reprezentował barwy gdańskiego klubu w latach 2004 - 2005 zaś Nigmacjanow w sezonie 2006.

Skoro gdański skład jest już znany rzućmy okiem na to co dzieje się w innych klubach.

Najgroźniejszy rywal gdańszczan, w walce o awans - Polonia Bydgoszcz - wprawdzie wcześniej ustaliła skład ale niedawno zaczęły się pojawiać pogłoski o zapaści finansowej klubu. Jak jednak przekonują przedstawiciele klubu wszystko rozstrzygnęło się po myśli bydgoszczan.

W zespole znad Brdy zobaczymy więc m.in. Emila Sajfutdinowa, Grzegorza Walaska, Roberta Kościechę czy Tomasza Gapińskiego, słabo przedstawia się "linia juniorska" Polonii, której liderem będzie Szymon Woźniak. Z Bydgoszczy odeszli Andreas Jonsson i Antonio Lindbaeck.

Pomiędzy Lotosem Wybrzeże a Polonią rozstrzygnąć się więc powinna sprawa miejsc 1 - 2. Walkę o miejsca 3 - 6 przeznaczamy dla zespołów GTŻ Grudziądz, Startu Gniezno, Lokomotivu Daugavpils i ROW-u Rybnik.

Grudziądzanie stracili na rzecz gorzowian Artura Mroczkę, ale w składzie pozostali jeszcze m.in. Tomasz Chrzanowski, Krzysztof Buczkowski, Davey Watt. Z Gorzowa przyszedł David Ruud zaś z Gdańska Mateusz Lampkowski, w gronie juniorów GTŻ reprezentować będą także np. Joe Haines i Andriej Kudriaszow.

Start Gniezno zatrzymał trzon swojego ubiegłorocznego składu tak więc w drużynie z pierwszej stolicy Polski nadal startować będą: Krzysztof Jabłoński, Mirosław Jabłoński, Michał Szczepaniak i Adrian Gomólski. Zespół zasilili za to: Scott Nicholls, Lewis Bridger, Martin Smoliński i Simon Gustafsson i chyba właśnie Start ma nieco większe szanse na 3 miejsce niż GTŻ.

Zapewne do walki o awans do czołowej czwórki włączy się Lokomotiv Daugavpils. Łotysze jednak stracili braci Łagutów i ani Joonas Kylmaekorpi ani Nicolai Klindt raczej ich nie zastąpią. Oprócz wymienionej dwójki Skandynawów na Łotwie jeździć będą m.in. Kjastas Puodżuks, Maksim Bogdanows czy Roman Poważny a ze składu juniorskiego najgroźniejszy będzie Wadim Tarasienko.

Duże zmiany kadrowe zaszły na Śląsku. ROW Rybnik pozyskał m.in. Antonio Lindbaecka, Rory'ego Schlein'a, Romana Chromika czy Jespera Monberga. Ponadto w ekipie "Rekinów" występować będą Andrij Karpow oraz Ronnie Jamroży. Rybniczanie pożegnali się z Kylmaekorpim, Klindtem czy Danielem Nermarkiem. W minionym sezonie zespół z Rybnika "na papierze" również miał niezły skład, jednak kłopoty finansowe spowodowały, że nie wszyscy zaprezentowali swoje umiejętności.

Teoretycznie najsłabszymi składami dysponuje dwójka: PSŻ Poznań i Orzeł Łódź.

W Poznaniu pożegnano się z Adamem Skórnickim, Rafałem Trojanowskim oraz Mateuszem Szczepaniakiem i skład seniorski prezentuje się nadzwyczaj skromnie. Znaleźli się w nim: Norbert Kościuch, Norbert Magosi, Frank Facher i Adrian Szewczykowski. Również w gronie juniorów trudno o lidera zespołu, bo przecież nie będzie nim np. Rene Bach.

Skład beniaminka - Orła Łódź - jest przynajmniej na papierze lepszy od PSŻ. Oprócz Trojanowskiego i Mateusza Szczepaniaka w Łodzi pojadą m.in. Jacek Rempała, Daniel Jeleniewski, Piotr Dym. W gronie juniorów pierwsze skrzypce grał będzie zapewne Linus Sundstroem.

W żużlowej ekstraklasie do najciekawszych ruchów kadrowych doszło w Gorzowie i Toruniu. Do ekipy Caelum dołączyli Hans Andersen, Niels Kristian Iversen i Artur Mroczka, z Częstochowy do Torunia przeniósł się Rune Holta. W Zielonej Górze znaleźli się Andreas Jonsson i Jonas Davidsson. Zespół z Częstochowy pozyskał m.in. braci Łagutów i Daniela Nermarka, beniaminek z Rzeszowa stracił na rzecz Lotosu Wybrzeża Mikaela Maxa ale zyskał za to Jasona Crumpa. Wreszcie do Leszna wrócił Adam Skórnicki a w ekipie z Tarnowa pojawi się Fredrik Lindgren.

Opinie (76) 8 zablokowanych

  • Jedziemy do ekstraligi!
    Stojan, Zorro, Hlib i Szymko to solidne podstawy na przyszlość.

    • 1 3

  • Najlepszy kontrakt to nie Warszawski tylko Gdański.
    Dlaczego Gdański ponieważ określa stawki finansowe,przynalezność klubową ale nie jest określona data zapłaty za punkty, za przygotowanie do sezonu itp.
    Tak więc nie kontrakty Warszawskie tylko Gdańskie !!!!

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

1 czerwca 2024, godz. 16:30
95% Innpro ROW Rybnik
1% REMIS
4% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 5 16 80%
2 Marek Lamczyk 6 15 83.3%
3 Marta B 6 15 83.3%
4 Henryk Lechwar 6 15 83.3%
5 Piotr Fritza 6 15 66.7%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Innpro ROW Rybnik 5 5 0 0 +60 10
2 Cellfast Wilki Krosno 6 4 0 2 +12 8
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 4 3 0 1 +37 6
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 5 3 0 2 +12 6
5 Texom Stal Rzeszów 5 2 0 3 +7 4
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 4 1 1 2 -19 3
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 5 1 0 4 -52 2
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 6 0 1 5 -57 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 6 kolejki

  • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 41:49
  • Cellfast Wilki Krosno - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 41:49
  • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Texom Stal Rzeszów (09.06)
  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Innpro ROW Rybnik (09.06)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
4% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
18 maja 2024, godz. 16:30
86% Texom Stal Rzeszów
1% REMIS
13% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane