Trefl Gdańsk - Bogdanka LUK Lublin 3:2. Bohater z ławki, fatum przełamane

mip..
7 lutego 2024, godz. 20:20
Opinie (7)

Trefl Gdańsk

Aliaksei Nasevich mecz zaczął jako rezerwowy, a potem został bohaterem Trefla Gdańsk, który przełamał fatum tie-breaków. Aliaksei Nasevich mecz zaczął jako rezerwowy, a potem został bohaterem Trefla Gdańsk, który przełamał fatum tie-breaków.

Trefl Gdańsk wygrał w Ergo Arenie z Bogdanką LUK Lublin 3:2 (23:25, 24:26, 25:17, 25:23, 15:10) w meczu 20. kolejki PlusLigi. Gospodarze obronili 5. pozycję w tabeli, odwracając losy spotkania po dwóch przegranych setach. Jednocześnie przełamali fatum tie-breaków, wygrywając taki bój po raz pierwszy w tym sezonie. To zasługa zmienników, czyli siatkarzy, którzy na parkiecie pojawili się w trzeciej partii. Bohaterem został Aleksei Nasevich, który zdobył 26 punktów. Kolejny mecz domowy gdańszczanie zagrają w niedzielę, 11 lutego o godz. 17:30, kiedy do Ergo Areny przyjedzie PGE GiEK Skra Bełchatów.

TREFL: Droszyński 1, Martinez 9, Zaleszczyk 5, Sasak 9, Sawicki 13, Niemiec 12, Koykka (libero) oraz Nasevich 26, Orczyk 7, Urbanowicz 5, Kampa 1,

Bogdanka: Komenda, Brand 11, Nowakowski 9, Schulz 21, Ferreira 17, Kania 2, Hoss (libero) oraz Hudzik 4, Malinowski 2, Wachnik 1, Krysiak, Nowosielski

Mecz Trefla Gdańsk z Bogdanką LUK Lublin miał nie tylko wymiar walki o 5. miejsce w PlusLidze, ale i podtekst przyszłego sezonu, gdyż to do tego zespołu trafić mają Kewin SasakMikołaj Sawicki. Trener Igor Juricić nie zważając na to, wystawił obu w wyjściowym składzie. Z kolei miejsce Karola Urbanowicza zajął Jordan Zaleszczyk.

Przeczytaj jak przed meczem pisaliśmy o sile długiej ławki Trefla Gdańsk oraz o swiatkarzach, którzy zostają bądź odchodzą do... Lublina Przeczytaj jak przed meczem pisaliśmy o sile długiej ławki Trefla Gdańsk oraz o swiatkarzach, którzy zostają bądź odchodzą do... Lublina

O ile Sawicki w tym spotkaniu spisał się przyzwoicie, o tyle Sasak po słabym pierwszym secie i początu drugiego został zastąpiony przez Alekseia Nasevicha. Nie była to jedyna zmiana, bo spotkanie Treflowi wygrali...rezerwowi.

Potwierdziło się zatem to, o czym pisaliśmy przed meczem, że Trefl dopracował się tak długiej ławki jakiej nie miał od lat, a Igor Juricić dysponuje co najmniej 11 klasowymi siatkarzami.

Szkoleniowiec w trzeciej partii sięgnął aż do czterech zmienników i to oni okazali się kluczem do odwrócenia losów meczu, który rozpoczął się od dwóch przegranych setów.

- Weszli na boisko nowi zawodnicy, dodali energii, takiego "kopa" i gra zaczęła się układać. Powolutku, powolutku szliśmy do swojego celu, do wygranej. Jak widać po wyniku, to doszliśmy do swego celu - powiedział po meczu Nasevich, bohater Trefla.
Gdańszczanie od początku mieli problemy w przyjęciu, ale i grze przy siatce, co skutkowało tym, że przewagę wypracowali sobie goście. W pewnym momencie wynosiła ona już 4 punkty, ale Trefl potrafił "dojść" na 21:22, ale na nic się to zdało, bo i tak przegrali do 23.

W drugiej partii żółto-czarni postawili na agresywniejszą zagrywkę i to dawało efekt, gdyż udawało się odrzucić lublinian od siatki. Nie przełożyło się to jednak na wygraną w tym secie, gdyż LUK potrafił dogonić gdańszczan, a od stanu 14:14 objąć dwupunktowe prowadzenie. Wydawało się, że goście łatwo zwyciężą, ale dzięki dobrym zagrywkom Nasevicha udało się odrobić wynik z 20:23 na 23:23, ale w kluczowym momencie to lublinianie zachowali więcej zimnej krwi, a doskonała obrona i sytuacyjny atak Alexandre Ferreiry skończył seta przy wyniku 24:26.

"Gdańskim Lwom" nie pozostało nic innego, jak postawić wszystko na jedną kartę. Zawodzącego w ataku Sasaka zastąpił Nasevich, na rozegraniu pojawił się Lukas Kampa, a na środku Karol Urbanowicz. Te zmiany przyniosły efekt, a presja nałożona przez gdańszczan spowodowała, że i ekipa z Lubelszczyzny zaczęła się gubić i popełniać błędy, a to doskonale wykorzystał Trefl, wygrywając przekonująco do 17.

Trefl Gdańsk tie-breaki tylko przegrywa. Sensacja u przedostatniej drużyny PlusLigi Trefl Gdańsk tie-breaki tylko przegrywa. Sensacja u przedostatniej drużyny PlusLigi

Po krótkiej przerwie goście wrócili do poziomu prezentowanego w pierwszych dwóch partiach i już na początku odskoczyli na 5 punktów (6:11) i mecz zaczął uciekać gdańszczanom. Ciężar punktowania wziął na siebie Nasevich i to dzięki niemu żółto-czarni złapali jeszcze kontakt, a po asie serwisowym Piotra Orczyka Trefl wyszedł na prowadzenie 20:19. Podopieczni trenera Juricicia wykorzystali już pierwszą piłkę setową, doprowadzając do tie-breaka.

Była to zatem powtórka z rozrywki, bowiem pierwszy mecz tych drużyn w tym sezonie także rozstrzygał się w piątym secie. W nim szybko prowadzenie 4:1 objął Trefl. Goście starali się walczyć, ale gospodarze, jak maszyna poszli po swoje, wygrywając do 10. Był to pierwszy wygraniu tie-break przez gdańszczan w tym sezonie.

Kolejny mecz gdańszczanie rozegrają w niedzielę, 11 lutego o godz. 17:30. Do Ergo Areny zawita wtedy PGE GiEK Skra Bełchatów. Rywale przegrali dwa ostatnie mecze i trzeba będzie uważać, bo na pewno będą chcieli się przełamać. W ich składzie starzy znajomi Trefla: Mateusz Mika, Błażej Lipiński czy Grzegorz Łomacz.

Wyniki 20 kolejki

• TREFL GDAŃSK - Bogdanka LUK Lublin 3:2 (23:25, 24:26, 25:17, 25:23, 15:10)
  • PGE GiEK Skra Bełchatów - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 20:25, 20:25)
  • PSG Stal Nysa - Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (20:25, 26:24, 22:25, 25:22, 15:9)
  • Jastrzębski Węgiel - GKS Katowice 3:1 (23:25, 25:18, 25:20, 25:19)
  • Ślepsk Malow Suwałki - Barkom Każany Lwów 0:3 (23:25, 23:25, 21:25)
  • Projekt Warszawa - KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:19, 25:17, 25:19)
  • Aluron CMC Warta Zawiercie - Enea Czarni Radom 3:0 (25:19, 25:21, 25:20)
  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Asseco Resovia 0:3 (17:25, 21:25, 24:26)