Ucieczka od baraży

31 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat)

Widzew Łódź na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek II ligi zapewnił sobie awans do ekstraklasy. Lechia po zwycięstwie w arcyważnym meczu u siebie z Górnikiem Polkowice 3:2 (2:0) awansowała na dziewiąte miejsce w tabeli. Nad strefą oznaczającą baraże gdańszczanie mają już cztery punkty przewagi. Od czwartku w klubie można nabywać bilety na ostatni w tym sezonie wyjazd biało-zielonych, do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Bramki: Piątek 10, Brede 36 (karny), Wiśniewski 60 - Wacławczyk 82, Górski 90+2 (karny). Sędzia: Radziszewski (Warszawa). Żółte kartki: Biskup (Lechia), Górski (Górnik). Widzów: 3 500.

LECHIA: Bąk - Pęczak, Brede, Janus (77 Mysiak), Kosznik - Biskup (46 Szczepiński), Szulik, Kalkowski, Piatek - Król, Cetnarowicz (58 Wiśniewski).

GÓRNIK: Szmatuła - Huebscher, Jeziorny, Kardas, (46 Gancarczyk), Kocot, Januszewski, Górski, Murdza (64 Wacławczyk), Żmudziński, Pach, Witkowski (74 Urbaniak).

Górnik przyjechał do Gdańska opromieniony sławą drużyny, która wiosną nie tylko nie przegrała, ale nawet nie straciła gola na II-ligowych boiskach poza Polkowicami. Tymczasem gdańszczanie pokonali Jakuba Szmatułę już w 10. minucie. Karol Piatek z lewego skrzydła ściął do środka i strzelił z około dwudziestego metra. Piłka zanim wpadła do siatki skozłowała jeszcze przed bramkarzem, czym go kompletnie zmyliła. - Po raz pierwszy pomogło nam nierówne boisko - żartował Marcin Kaczmarek, szkoleniowiec Lechii.
Objęcie przez gospodarzy prowadzenia w niczym nie zmieniło obrazu gry. Goście nadal ograniczali się głównie do przeszkadzania rywalom. Radosław Kardas w 36. minucie zrobił to na tyle nieudolnie, że powalił na ziemię w polu karnym Marcina Janusa. Lechia zdobyła w ten sposób rzut karny, którego pewnym egzekutorem był Krzysztof Brede. Gdański obrońca zdobył już szóstego gola w tym sezonie, piątego z jedenastki i stał się najskuteczniejszym snajperem drużyny!
- Dwa pierwsze gole straciliśmy przez głupotę. Pierwszy obciąża bramkarza, a drugi obrońcę, który faulował w momencie, kiedy piłka zmierzała poza boisko. Przy 0:2 nie było już czego bronić - przyznał Mirosław Dragan. Szkoleniowiec Górnika po przerwie zdecydował się na bardziej ofensywne ustawienie drużyny. W szatni został jeden z obrońców, a do gry wszedł drugi napastnik. Ale zanim przyniosło to efekt, Lechia mogła prowadzić nawet 6:0! Jeszcze w pierwszej połowie po silnym strzale Piotra Cetnarowicza Szmatuła wypuścił piłkę przed siebie, ale Jakub Biskup w idealnej sytuacji dobijał niecelnie. W 40. minucie zaś Marcin Szulik pięknie przymierzył z dystansu z rzutu wolnego. Futbolówka trafiła w spojenie słupka z poprzeczką. Wreszcie w 49. minucie sędzia powinien podyktowćc drugiego karnego dla miejscowych. Przemysław Kocot ewidentnie podciął z tyłu Piątka. Dopiero po godzinie gry mogliśmy wstawić na tablicy świetlnej 3:0. Paweł Pęczak niczym tyczki slalomowe potraktował na prawym skrzydle rywali. Płaskie dośrodkowanie obrońcy atakujący w polu bramkowym Piotr Wiśniewski wepchnął do siatki. Co ciekawe zaledwie dwie minuty wcześniej ten piłkarz zameldował się na murawie.

Zapewne Lechia odniosłaby wysokie zwycięstwo, gdyby nie kontuzja Marcina Janusa. Gdy środkowy obrońca opuścił boisko, a nie można było sięgnąć choćby po Jacka Manuszewskiego, który jest kontuzjowany, miejscowa defensywa rozsypała się. W 82. minucie żaden z obrońców nie był w stanie wyespediować piłki z "16" po akcji Tomasza Urbaniaka. Futbolówka trafiła wreszcie do Kamila Wacławczyka, który strzelił celnie w "długi róg". Natomiast już w doliczonym czasie gry Michał Szczepiński sfaulował Sławomira Pacha. Pewnym egzekutorem jedenastki był Wojciech Górski.

- Lechia wygrała zasłużenie. Zagrała z większą determinacją, zębem. W naszym wykonaniu cieszy tylko końcówka. Przyjechaliśmy do Gdańska po remis. Nie udało się. Punktów będziemy szukać w dwóch pozostałych meczach - ocenił Dragan. - Do 75. minuty graliśmy dobrze, momentami nawet bardzo dobrze. Nawet na skuteczność dziś nie mam powodu narzekać. Dziękuję chłopakom za zaangażowanie i wysiłek włożony w ten mecz. Ostatni kwadrans niech będzie dla nas ku przestrodze. - ocenił Kaczmarek.

W sobotę Lechia zagra w Ostrowcu Świętokrzyskim. KSZO przekazał dla sympatyków biało-zielonych 300 biletów. Wejściówki nabywać można za okazaniem dowodu tożsamości, w czwartek i piątek w godzinach 8.00 - 16.00 w siedzibie klubu.

Pozostałe wyniki 32. kolejki: HEKO Czermno - Szczakowianka Jaworzno 4:0 (3:0). Bramki: Krzysztof Trela (35), Krystian Kanarski (38), Paweł Zawistowski (44), Marek Drozd (67). Zagłębie Sosnowiec - KSZO Ostrowiec 3:1 (0:1). Janusz Wolański (68), Tomasz Malinowski (80), Bartłomiej Chwalibogowski (90) - Mariusz Wysocki (40). Radomiak - Polonia Bytom 2:0 (0:0). Artur Błażejewski (60), Maxwell Kalu (77). Podbeskidzie Bielsko-Biała - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1). Tomasz Moskal (31). Śląsk Wrocław - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 3:0 (1:0). Piotr Celeban (33), Marek Kowal (64), Tomasz Kosztowniak (90). Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie - ŁKS Łódź 0:1 (0:1). Rafał Niżnik (32, karny). Ruch Chorzów - Piast Gliwice 5:0 (3:0). Wojciech Myszor (4), Marcin Klaczka (42, karny), Mariusz Śrutwa (45), Grażvydas Mikulenas (81), Piotr Ćwielong (87). Widzew Łódź - Zawisza Bydgoszcz 2:0 (0:0). Piotr Stawarczyk (51), Jakub Wawrzyniak (90).

• No i elegancko :-)

Teraz to już jestem pewien spokojnego utrzymania. 4 punkty przewagi nad Podbeskidziem. Będzie ok. Szkoda tylko tych głupich goli na koniec, ale niech to będzie przestroga że mecz trwa 90 minut a nie 80 ;-) Całego meczu nie oglądałem, na stadion wszedłem po pierwszej połowie (praca). A teraz w sobote KSZO.

• 0 0

• Byłem widziałem

Naprawde niezłe 60 minut. Chłopaki grali w niezłym tempie,imponował Pęczak szypkoscia,naprawde niezła gra Szulika chyba najlepszy mecz w wykonaniu tej rumdy.No i fatalna postawa sedziow liniowych, naprawde nie czuja gry.No i 1 bramka palce lizac,szczal z wolnego prosto w spojenie rewelka.Cieszy wynik i gra ,i niemusimy liczyc na zielony stoliczek, tak jak Arka szparka.

• 0 0

• tompas gumko
    "szypkością" ci imponowali. "Szczał" imponuje nawet kibicom Juve.

Idąc Twoim językiem - pszypominam Ci depilku sze Arka jest w pierżej lidze Orencz Ekztraklazy i nałódż siem pisadź. Piłkasz otdał szczał taki sam jak ty szczasz.

• 0 0

• Kibicóję tylko moiej Gdańzkiej drórzynie - Lehja rzondzi. Koham was jesteście kul. Tylko kało - zieloni, sorry literuwka, chciałem napisać bjało - zieloni.

• 0 0

• Gdynia naukowe zagłębie

V"naukowiec",Tompas/czy jak tam/idiota który nie potrafi napisać kilku zdań samodzielnie i powiela to co napiszą inni.Proponuje zamiast wytykać czyjeś błędy,zacząć martwić się o swoją drużyne,baraże coraz bliżej.V bądż czujny.....nie zostawie na Tobie suchej nitki gdy popełnisz błąd!

• 0 0

• DO v !!!

szparkowcu twoja śmieciarka już nie bedzie grala w I lidze i sie tak nie ciesz bo nie wiem z czego

• 0 0

• Czekam

Panie V dlaczego taka cisza?Czyżbyś specjalizował się w wyszukiwaniu cudzych błędów,a może tak coś od siebie.Temat piłka nożna,ogromny jak morze.ŻYCZE RYBAKOM UTRZYMANIA!

• 0 0

• brawo

bylem widzialem juz raczej zostana w 2 lidze dobry mecz gorzej z wynikiem ale 3 punkty sa a wy sledzie jeszcze baraze oj cienko to widze