VBW Arka Gdynia - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 67:74. Koniec sezonu koszykarek

mip.
18 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (79)

VBW Arka Gdynia przegrała z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin 67:74 i odpadła w ćwierćfinale, przegrywając w rywalizacji do trzech zwycięstw 0:3. VBW Arka Gdynia przegrała z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin 67:74 i odpadła w ćwierćfinale, przegrywając w rywalizacji do trzech zwycięstw 0:3.

VBW Arka Gdynia przegrała z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin 67:74 (17:24, 7:15, 23:13, 20:22) w trzecim meczu ćwierćfinałowym Energa Basket Ligi Kobiet. Rywalizację w play-off ekipa Jeleny Skerobić zakończyła wynikiem 0-3, a w końcowej tabeli zajmie 6. lokatę. To najsłabszy sezon dla klubu od rozgrywek 2017/18, kiedy uplasował się na 8. miejscu.

VBW: Fontaine 23 pkt (3x3), Górecki 12 (1x3, 7 zb. 6 as., 5 st.) Borkowska 8 (9 zb.), Kastanek 4, Niemojewska 4 oraz Higgins 10, Vucković 2, Podgórna 2 (6 zb.), Szymkiewicz 2, Żytkowska 0

Lublin: Mack 22 (10 zb.), Taylor 21 (1x3), Trzeciak 8 (2x3), Stanaćev 5 (1x3) Ziętara 3 (1x3) oraz Zec 11 (3x3), Jurkevicius 4 (6 zb.), Kuczyńska 0, Zięmborska 0

Koszykarki VBW Arki Gdynia w trzecim mecz ćwierćfinałowym miały nóż na gardle. Gdynianki nie mogły pozwolić sobie na porażkę, jeśli chciały podtrzymać nadzieje na awans do półfinału. Rozpoczęły jednak od...serii 0:10. Pierwszy punkt dopiero w 3. minucie zdobyła Natalie Fontaine. Gospodynie co chwilę traciły jednak piłkę i po chwili było 3:19.

Sprawdź, jakie nastawienie panowało w szeregach VBW Arki przed meczem

Sygnał do odrabiania strat dały jednak Fontaine i Kristina Higgins, a żółto-niebieskie po 10 minutach przegrywały różnicą 7 punktów (17:24). W drugiej kwarcie gra VBW Arki znów się zacięła. Dość powiedzieć, że przez niemal 8 minut zdobyła tylko 3 punkty! To wykorzystały przyjezdne, budując sporą zaliczkę.

Polski Cukier AZS Lublin - VBW Arka Gdynia 77:74. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Do przerwy gdynianki przegrywały 24:39 i były na dobrej drodze do zakończenia sezonu. Dość powiedzieć, że w pierwszej połowie żółto-niebieskie zanotowały aż 15 strat. Podopieczne Jeleny Skerović potrzebowały prawdziwego koszykarskiego cudu, by pozostać w grze.

Do połowy trzeciej kwarty nie zapowiadało się na to, ale później w krótkim odstępie czasu VBW Arka odrobiła 8 punktów. Zareagował na to sztab szkoleniowy ekipy z Lubelszczyzny, ale po "timeoucie" gospodynie jeszcze bardziej zbliżyły się z wynikiem. W 28. minucie było już tylko 43:44. Gospodynie nie poszły jednak za ciosem i przed decydującą partią to przyjezdne miały 5 punktów więcej (47:52).

Sprawdź, jak play-off koszykarek oceniał trener Vadim Czeczuro

W niej dwie "trójki" z rzędu trafiła Katerina Zec i o czas poprosiła trener Skerović. Gdynianki próbowały gonić wynik, ale indywidualne błędy powodowały liczne błędy. VBW Arka walczyła jednak do końca i na 21 sekund przed końcem przegrywała, ale tylko 67:70. Później jednak rzuty osobiste dobrze egzekwowały koszykarki Polskiego Cukru i to one wygrały 74:67, awansując do półfinału.

Taki obrót spraw oznacza, że żółto-niebieskie zakończyły sezon 2022/23 na 6. miejscu. Po rundzie zasadniczej były 5., ale w ćwierćfinale rozgrywki zakończyły również koszykarki Enei Politechnika Poznań, które po 22. kolejkach były wyżej od gdynianek.

Porażka i koniec sezonu na etapie ćwierćfinału to najgorszy sezon dla gdynianek od 2018 roku, kiedy to rozgrywki 2017/18 zakończyły na 8. miejscu.

Wyniki pozostałych ćwierćfinałów:
Polonia Warszawa - BC Polkowice 48:86 (6:20, 15:26, 15:12, 12:28)
MB Zagłębie Sosnowiec - Enea AZS Politechnika Poznań 73:68 (11:22, 22:17, 19:16, 21:13)
Ślęza Wrocław - PolskaStrefaInwestycji Gorzów Wlkp. 61:96 (15:28, 13:18, 22:23, 11:27)