VBW Arka Gdynia poza ćwierćfinałem EuroCup. Koszykarki wypunktowane we Włoszech

mip.
17 stycznia 2024, godz. 21:00
Opinie (25)

Koszykakri VBW Arki Gdynia często patrzyły na tablicę wyników, ale ostateczny rezultat nie był dla nich korzystny i nie awansowały do ćwierćfinału EuroCup. Koszykakri VBW Arki Gdynia często patrzyły na tablicę wyników, ale ostateczny rezultat nie był dla nich korzystny i nie awansowały do ćwierćfinału EuroCup.

VBW Arka Gdynia przegrała z Umana Reyer Wenecja 59:80 (15:18, 13:15, 8:22, 23:25) w rewanżowym meczu 1/8 finału EuroCup. Gdyniankom nie udało się odrobić strat z pierwszego spotkania i nie awansowały one do ćwierćfinału. Zawiodła skuteczność i brak pomysłu w ataku. Ten wynik dla żółto-niebieskich i tak jest sukcesem. Z kolei w OBLK doszło do ogromnej zmiany w terminarzu. Kolejny mecz gdynianki rozegrają w sobotę, 20 stycznia, kiedy to zmierzą się z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin.

Terminarz i wyniki 1/8 finału Eurocup

Umana: Shepard 18 pkt (5 as.), Kuier 11 (1x3, 8 zb.), Villa 10, Fassina 9 (1x3), Makurat 2 oraz Berkani 9 (1x3), Cubaj 7 (1x3), Gorini 6 (2x3), Pan 3 (1x3), Logoh 3 (1x3), Nicolodi 2, Meldere 0

VBW ARKA: Davis 11 (6 zb.), Wrzesiński 6, Borkowska 6, Kastanek 4, Miskiniene 4 oraz Cowling 15 (3x3, 9 zb.), Podgórna 4, Bazan 4, Żytkowska 3 (1x3), Szymkiewicz 2, Puter 0

Do rewanżowego meczu 1/8 finału Eurocup koszykarki VBW Arki Gdynia przystępowały z dziewięcioma punktami straty po starciu w Gdyni (68:77). Stawką tego dwumeczu był awans do ćwierćfinału Pucharu Europy.

Spotkanie gdynianki rozpoczęły bardzo dobrze, bo od serii 6:0. Na trzy celne próby żółto-niebieskich "trójką" odpowiedziała Martina Fassina. Kilka minut później po prowadzeniu i dobrym początku nie została już nic. Gospodynie umiejętnie kontrowały, a przy stanie 16:10 o czas poprosił Philip Mestdagh. Po 1. kwarcie VBW Arka miała do odrobienia już 12 punktów, gdyż na tablicy było 18:15.

VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Gorzów 73:75. Wygrana wypuszczona z rąk VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Gorzów 73:75. Wygrana wypuszczona z rąk

Przyjezdne jednak bardzo dobrze weszły w drugą partię. Spod kosza trafiła Kamila Borkowska, a "zza łuku" Mikayla Cowling. Szkoleniowiec włoskiego zespołu od razu poprosił o przerwę. Po niej, podobnie jak w pierwszym meczu, trwała wyrównana walka kosz za kosz. Gdynianki nie utrzymały jednak tej minimalnej przewagi i do przerwy przegrywały 28:33. Znów to Włoszki były skuteczniejsze i rzadziej traciły piłkę.

Taki wynik po pierwszej połowie oznaczał, że w drugiej VBW Arka musiała zwyciężyć różnicą 14 punktów, by liczyć na awans. Zamiast zacząć odrabiać tę stratę, gdynianki z każdą minutą przegrywały coraz wyżej. Na nic zdawały się indywidualne szarże, wobec dobrze zorganizowanego zespołu z Wenecji.

Przed czwartą kwartą Włoszki prowadziły już 55:36 i tylko cud mógł odmienić losy tego dwumeczu. Ofensywa koszykarek VBW całkowicie przestała funkcjonować, a dla gospodyń była to woda na młyn. Ostatnie 10 minut to już "wesoła koszykówka" z obu stron, bowiem losy meczu były rozstrzygnięte. Trener Mestdagh dał więcej pograć zmienniczkom, z których najlepiej radziła sobie Cowling, która została także najlepiej punktującą wśród gdynianek. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 59:80, a dwumecz 127:157.

VBW Arka Gdynia dalej od ćwierćfinału Eurocup. Domowa porażka z Umana Reyer Wenecja VBW Arka Gdynia dalej od ćwierćfinału Eurocup. Domowa porażka z Umana Reyer Wenecja

Do wielkiej zmiany doszło za to w Orlen Basket Lidze Kobiet. Wszystkiemu winna jest Reprezentacja Polski w koszykówce 3x3. Polki powalczą o awans na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie. Kwalifikacje rozpoczną od turnieju w Hongkongu (5-14 kwietnia). Awans wywalczy tylko jedna reprezentacja. Kolejna szansa to turniej w Debreczynie (16-19 maja), z którego awans wywalczą 3 najlepsze drużyny.

W związku z tym, zdecydowano się, by play-offy w OBLK rozgrywać tylko do dwóch wygranych spotkań. Ćwierćfinały rozpoczną się 28 lutego, półfinały 6 marca, finały 13 marca. Tempo będzie zatem iście ekspresowe.

17 stycznia 2024, godz. 19:30