Arka pokonała w sparingu Zawiszę

Piłkarze Arki mają brawo być zadowoleni. W sobotę wygrali czwarty letni sparing, w tym drugi raz z rzędu pokonali rywala, z którym zmierzą się w I lidze. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze Arki pokonali w sparingu Zawiszę Bydgoszcz 1:0 (1:0). Gola na wagę zwycięstwa nad tegorocznym spadkowiczem z ekstraklasy strzelił Paweł Abbott. Napastnik nadal nie przedłużył kontraktu i nie wziął udział w piątkowej prezentacji żółto-niebieskich. Oby żółto-niebiescy zdołali powtórzyć ten rezultat 1 sierpnia o 18, gdy na inaugurację I ligi ugoszczą tego rywala. Natomiast pierwszy oficjalny mecz sezonu 2015/16 gdynianie rozegrają z Pogonią Siedlce 25 lub 26 lipca. Stawką będzie awans do 1/16 finału Pucharu Polski.

Bramka:
Abbott 17

ARKA: Miszczuk - Socha (60 Warcholak), Marcjanik (46 Fialho), Sobieraj (60 Wojcinowicz), Warcholak (30 Stolc) - Renusz (46 Lomski), Łukasiewicz (60 Mosiejko), Nalepa (60 Gałecki), Wojowski (60 Junior) - Bożok (46 Tomasiewicz)- Abbott (46 Szerszeń, 67 Wardziński).

ZAWISZA: Węglarz (46 Sapela)- Smektała (83 Kona), Wełnicki (83 Mazalon), Nawotczyński (27 Stawarczyk), Nykiel (55 Ciechanowski) - Drygas, Mica - Kamiński (46 Lewicki), Łukowski (67 Żylski), Alvaro (83 Alawerdaszwili) - Gajewski (83 Cywiński)

ZOBACZ OFICJALNĄ PREZENTACJĘ PIŁKARZY ARKI GDYNIA

Jako że był to ostatni sparing przed pierwszym oficjalnym meczem w sezonie (w następną sobotę w I rundzie Pucharu Polski) trenerzy Arki przymierzyli się tak do wyjściowej "11". Z piłkarzy, którzy mogą pretendować do gry, na boisko nie zobaczyliśmy jedynie: Konrada Jałochy, Rafała SiemaszkoMarcusa. Pozostali zawodnicy skierowani zostali na mecz w Garczegorzach.

Żółto-niebiescy od początku spotkania zdecydowanie ruszyli na tegorocznego spadkowicza z ekstraklasy, a zarazem rywala, z którym zmierzą się na inaugurację ekstraklasy, 1 sierpnia. Już w pierwszych minutach niewiele do szczęścia zabrakło Miroslavowi BożokowiPawłowi Wojowskiemu.

Tak prezentowali się w piątkowe popołudnie piłkarze Arki Gdynia przed kibicami przy dźwiękach klubowej roty.

Arka prowadzenie zdobyła w 17. minucie. Po dośrodkowaniu Wojowskiego gola strzelił Paweł Abbott. Napastnik posłał piłkę w drugim kolejnym sparingu. Mimo to nie wziął udziału w piątkowej prezentacji, gdyż nadal czeka na propozycję przedłużenia kontraktu. Decydujące rozmowy mają odbyć się na początku tygodnia.

PAWEŁ ABBOTT SZCZERZE MÓWI O SWOJEJ SYTUACJI W ARCE

Przeciwko Zawiszy Abbott mógł strzelić jeszcze jedną bramkę, ale w 28. minucie, po minięciu obrońcy strzelił zbyt lekko i Damian Węglarz zdążył z interwencją. Golkiper gości uratował swój zespół przed wynikiem 0:2 także tuż przed przerwą, gdy nie dał się pokonać Wojowskiemu i Bożokowi.

Na te akcje Arki w pierwszej połowie Zawisza odpowiedział tylko praktycznie strzałami Kamila DrygasaKrzysztofa Nykiela, które były zresztą nieznacznie niecelne.

Od 30 minuty szkoleniowcy żółto-niebiescy stopniowo zmieniali skład. Łącznie dokonali aż 11 roszad. Na ostatnie pół godziny na boisko wszedł kuzyn Marcusa, Artur Fernando Rodrigues Correa Sales Junior.

Mniej zmieniał Zawisza. W szeregach gości najgroźniejszy był Alvaro, ale ponownie to Arka stworzyła groźniejsze sytuacje. Łukasz Sapela dobrze bronił jednak strzały: Wojowskiego i Macieja Wardzińskiego.

Niestety, podobnie jak w środę, w sparingu z Olimpią Grudziądz, także i teraz gospodarze oddali inicjatywę w ostatnich minutach. Szans na wyrównanie nie wykorzystali: Arkadiusz GajewskiMica. Po tych sytuacjach goście przeprowadzili jeszcze cztery zmiany równocześnie, ale nie byli już zmienić niekorzystnego wyniku.

Zawisza na rewanż musi poczekać do 1 sierpnia. Te drużyny spotkają się tego dnia o 18 na inaugurację I ligi. Natomiast pierwszy oficjalny mecz w tym sezonie Arka rozegra z Pogonią Siedlce 25 lub 26 lipca w Pucharze Polski. Ta drużyna w rundzie wstępnej wyeliminowała Odrę Opolem wygrywając na wyjeździe 1:0 (0:0).

SPARINGI ARKI PRZED SEZONEM 2015/16
Bilans: 4 zwycięstwa, 1 remis, bramki: 9:4

30 czerwca Gniewino - Apoel Nikozja 2:1 (0:0)

Rafał Siemaszko, Marcin Warcholak

4 lipca Gdynia - Gwardia Koszalin 2:0 (0:0)

Sebastian Szerszeń, Siemaszko

11 lipca Gdynia - Gryf Wejherowo 2:2 (1:2)

Siemaszko, Marcus (karny)

15 lipca Gdynia - Olimpia Grudziądz 2:1 (1:0)

Paweł Abbott, Rashid Yussuff

18 lipca Gdynia - Zawisza Bydgoszcz 1:0 (1:0)