Szczypiorniści Wybrzeża przegrali z Pogonią

Rafał Sumowski
27 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 19:42 (27 września 2014)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Gdańszczanie w sobotę bardzo liczyli na pierwsze zwycięstwo w PGNiG Superlidze. Niestety, Andrzej Rakowski (na zdjęciu) i jego koledzy muszą na nie jeszcze poczekać. Gdańszczanie w sobotę bardzo liczyli na pierwsze zwycięstwo w PGNiG Superlidze. Niestety, Andrzej Rakowski (na zdjęciu) i jego koledzy muszą na nie jeszcze poczekać.

Szczypiorniści Wybrzeża przegrali z Gaz-System Pogonią Szczecin 24:32 (10:13). Spotkanie w hali AWFiS obserwowało około 1000 kibiców, którzy czekali na pierwszą wygraną gdańszczan w PGNiG Superlidze. Niestety, zespół gości zaraz po przerwie rozwiał ich nadzieje. - Zderzyliśmy się ze ścianą - podsumował trener Daniel Waszkiewicz.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Sokołowski - Abram 3, Sulej 1, Rogulski 4, Lijewski 4, Rakowski 2, Kornecki 1, Mogielnicki 1, Nilsson 2, Kondratiuk 2, Jasowicz 1, Adamski 1, Prymlewicz 1, Papaj 1

POGOŃ: Kryński, Szczecina, Kowalski - Grzegorek, Bruna 5, Walczak 1, Gmerek, Gierak 1, Krupa 5, Jedziniak 5, Statkiewicz, Konitz 4, Zaremba 5, Zydroń 5, Krysiak 1

Gdańszczanie rozpoczęli mecz od udanej interwencji Artura Chmielińskiego, który uruchomił kontrę wykończoną skutecznie przez Andrzeja Rakowskiego. Szybko trafieniem odpowiedział jednak Bartosz Konitz. Po 7 minutach gry i efektownym trafieniu Marcina Lijewskiego Wybrzeże prowadziło 3:2, a za ciosem poszedł Jacek Sulej, który wjechał jak taran w obronę gości i podwyższył prowadzenie.

Po rzucie karnym goście zmniejszyli stratę do jednej bramki, a następnie zakończyli bramkami dwie kolejne akcje, przejmując prowadzenie (6:5). Wybrzeże miało problem z pokonaniem znakomicie dysponowanego Lecha Kryńskiego, ale z rzutu karnego zdołał dokonać tego Łukasz Rogulski, który trafił na 6:6.

W kolejnych dwóch akcjach kołowy miał jeszcze dwie próby z 7. metra, ale wykorzystał tylko jedną. W 20. minucie przyjezdni odskoczyli gospodarzom na 3 trafienia (10:7). Gdańszczanie zbliżyli się na 10:11 po trafieniu Lijewskiego, ale zespół ze Szczecina miał w swoich szeregach Kryńskiego, który odpierał kolejne rzuty miejscowych.

Do przerwy Pogoń zachowała prowadzenie różnicą 3 bramek. W przerwie w szatni Wybrzeża padły mocne słowa. Nic dziwnego, bowiem trenerzy mieli pretensje do zawodników, którzy nie potrafili skorzystać m.in. z momentów gry w przewadze dwóch zawodników po karach dla przyjezdnych.

Druga połowa rozpoczęła się od bramki Wojciecha Zydronia z linii 7 metra. Chwilę później z gry trafili Michał BrunaPaweł Krupa, a Pogoń prowadziła już 16:10. Gospodarze poprosili o czas, ale chwilę później Chmielińskiego pokonał Konitz, zdobywając szóstą bramkę z rzędu dla szczecinian.

Wybrzeże na trafienie po przerwie czekało aż 7 minut, gdy bramkę zdobył Krzysztof Mogielnicki (11:17). Chwilę później rozgrywający otrzymał jednak czerwoną kartkę za trzecią 2-minutową karę i zakończył udział w meczu.

W 33. minucie po bramce Wojciecha Jedziniaka goście prowadzili już 22:13. Gdańszczanie nie potrafili znaleźć recepty na skrzydłowego, który w dwóch kolejnych akcjach zdobywał bramki w identyczny sposób.

Na 8 minut do końca meczu gdańszczanie przegrywali 17:29 i choć kibice skandowali "Gramy do końca", gospodarze byli już tylko dobijani przez kontrolującą przebieg gry Pogoń. Bezradność Wybrzeża obrazowała jedna z akcji, gdy Krzysztof Szczecina obronił najpierw rzut Abrama, a później dobitkę Rakowskiego.

W końcówce spotkania Wybrzeże poderwało się, zdobywając 3 bramki z rzędu i nieznacznie zniwelowało straty. Ostatecznie Pogoń triumfowała różnicą 8 trafień, a gdański beniaminek wciąż musi czekać na pierwsze zwycięstwo w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Pomeczowy komentarz trenera Wybrzeża Daniela Waszkiewicza: Zderzyliśmy się ze ścianą w Superlidze. Odstajemy umiejętnościami, ale najgorsze, że brakuje wiary. Po przerwie chłopaki wyszli tak spięci, że robili błędy jak w przedszkolu. Powtórzyła się sytuacja z Mielca, gdzie mając czyste sytuacje nie zdobywaliśmy bramek. Przeciwnik nas kontrował i zamiast mieć ich na widelcu, mieliśmy dziesięć bramek w plecy. Musimy poprawić błędy i zacząć grać, nic więcej.

Wyniki 4 kolejki

• WYBRZEŻE GDAŃSK - Gaz-System Pogoń Szczecin 24:32 (10:13) - wynik zweryfikowany przez Komisarza Rozgrywek ZPRP na 24:31 (10:12)
  • MMTS Kwidzyn - Orlen Wisła Płock 28:36 (17:17)
  • Nielba Wągrowiec - Zagłębie Lubin 26:24 (13:14)
  • KS Azoty Puławy - Vive Tauron Kielce 24:35 (11:19)
  • Stal Mielec - Górnik Zabrze 30:33 (15:20)
  • Śląsk Wrocław - Chrobry Głogów 21:20 (11:11)

Opinie (29) 1 zablokowana

• Nie zganiajmy wszystkiego na obronę.

Zobacz co odstawia Bagieta.
    On chyba zapomniał, że to nie 1 liga.
    Od początku sezonu jest jakiś rozkojarzony.
    Ktoś już wcześniej o tym wspomniał.
    Też doszły mnie słuchy, że chłopak trzepie jeszcze jakąś fuchę na boku.
    Albo Pan Sebastian się weźmie do gry albo niech przestanie oszukiwać kibiców !
    Bo wątpię aby działacze nic o tym nie wiedzieli.
    Chyba, że rzeczywiście nic o tym nie wiedzą.

• 3 0

• Zróbcie porządny reset w grze

póki jeszcze na to czas ... 136 bramek straconych. Tak wygląda nasza mega obrona!

• 6 0

• Doswiadczeni (1)

prawda niestety jest taka ze w ważnych momentach zawodzą Lijewski i Nilson .. niestety :(

• 10 1

• Bagieta też formą nie świeci.

• 4 0

• Bagieta to niech się zdecyduje - bo albo poświęca się grze i treningom albo innej pracy.

2 srok za ogon nie da się chwycić.
    Ktoś chyba zapomniał, że to nie jest 1 liga.
    Tu się gra zawodowo a nie udaje, że gra.
    Widać, że Sebastian podczas meczu jest myślami gdzie indziej.
    Na dłuższą metę tak się nie da.

• 6 0

• (2)

To jakiś dramat co Wybrzeze gra. W każdym meczu ponad 30 starconych bramek, gdzie jest obrona? Szeryf w ogole nie ciągnie drużyny. Powinien się zastanowić, czy chce być już trenerem, czy jeszcze zawodnikiem

• 25 4

• (1)

Wybrzeze jest slabe fizycznie. Nasi wyglądają przy innych jak dzieci, fizycznie odstają.

• 2 7

• No, a teraz wyjazd do Zabrza i najtrudniejszy przeciwnik jak do tej pory w lidze. Szykuje się więc ni mniej ni więcej ale kolejna porażka i pewnie najkonkretniejsze lanie!

• 6 0

• Nielba i Śląsk

wykorzystały atut własnego parkietu i zdobyły cenne 2 punkty. Wybrzeże z jednym punktem spada na 11 miejsce i jak dalej będzie grało taką padakę to zadomowi się tam na dobre:(

• 9 0

• to nie szkola

potrzebni sa trenerzy potrafiacy ustawic zawodnikow taktycznie wykorzystujac ich umiejetnosci a nie trenerzy ktorzy ciagle ucza.Od nauki jest SMS tu trzeba grac.

• 11 2

• Tak na chłodno po meczu, odrobina "Królowej nauk" czyli matematyki

Gdyż wielu z Was pisze o młodych w składzie Wybrzeża. Zadałem sobie trochę trudu i przeliczyłem średnią wieku zespołów ekstraklasy i wygląda ona następująco:

Nielba - 23,5
    Pogoń - 24,3
    Kwidzyn - 24,8
    Wybrzeże - 24,9
    Lubin - 25,1

Pozostałe zespoły mają średnią wieku zawodników powyżej 26 lat. Nasi podstawowi rozgrywający są w wieku: Lijewski i Nilsson po 37 lat, Sulej 28 lat.
    Patrząc na powyższe, nie jest do końca tak z tym wiekiem u nas, jak wszyscy sądzimy. Nie wiek stanowi tu problem. Problemem jest organizacja gry całego zespołu i dotyczy to gry w ataku, jak i w obronie! Nasi zawodnicy mają predyspozycje do gry na tym poziomie, wielu z nich brakuje na pewno ogrania ale trzeba ich odpowiednio ustawić. Myślę, że brakuje nam poza tym jednego ważnego zawodnika, który będzie grał na środku rozegrania. Tu jest podstawowy problem. Byłoby dobrze gdyby potrafił on grać na środku obrony za Lijka, a ten przesunie się na swoją nominalną pozycję. Właśnie brakuje nam takiego wysokiego, silnego, doświadczonego rozgrywającego, który ma rzut z podłoża, z biodra i przede wszystkim rzuca z 9-10 metrów czyli gracza kompletnego!
    Jak jest to ważne, pokazała nam wczoraj druga połowa, kiedy to Pogoń wyszła wyżej i agresywniej do naszych połówek, bo dobrze wiedzieli, że ze środka nie zrobimy ich krzywdy. Poza tym ta obrona, którą preferujemy, to na tym poziomie nie funkcjonuje. Były z nią problemy już w pierwszej lidze. Podobnie z kontrą graną w drugie tempo. To trzeba absolutnie poprawić i to natychmiast, tylko że minęły już cztery mecze w ekstraklasie z niezbyt trudnymi rywalami, a poprawy gry nie widać, choć przepracowano sporo jednostek treningowych. Być może wychodzą złe nawyki i przyzwyczajenia niektórych zawodników?