Włodzimierz Buze - ''Brydż zdobędzie pełne prawo istnienia''.

26 lipca 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
Kolejny dzień 41. Międzynarodowego Kongresu Bałtyckiego w brydżu sportowym przyniósł spore zmiany w klasyfikacji generalnej. Nowym posiadaczem żółtej koszulki został Rafał Jagniewski z Łodzi. Dotychczasowy lider, Sławomir Zawiślak, spadł na dziesiąte miejsce.
W godzinach przedpołudniowych rozegrano turniej indywidualny o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Zwyciężył Gerard Godlewski z Wrocławia, przed Grzegorzem Lewaciakiem z Łodzi i poznanianinem Andrzejem Witkowskim. Po południu odbył się V kongresowy turniej par o Puchar PZU S.A. Oddział Gdańsk. Najlepsze okazały się gdańskie duety, które zajęły dwa pierwsze miejsca. Zwyciężyli Bogusław Gierulski i Sławomir Henclik przed Piotrem Buczkowskim i Romanem Kulpińskim. Na trzeciej pozycji turniej ukończyło małżeństwo Sabina i Aleksander Kaźmierscy, które wygrało jeden z wcześniejszych turniejów. W klasyfikacji generalnej w pierwszej dziesiątce dominują brydżyści gdańscy (sześciu) i łódzccy (pierwsza i trzecia lokata).

Wśród zawodników mających na koncie największą liczbę startów w kongresie jest arcymistrz Włodzimierz Buze, który gości w Sopocie już po raz trzydziesty. Na swoim koncie ma dwa zwycięstwa w punktacji generalnej Międzynarodowego Festiwalu Brydżowego "Solidarność" w Słupsku i pierwsze miejsce w Sopocie w 1986 roku. Od 30 lat jest nauczycielem w Zespole Szkół nr 19 w Warszawie, od kilku lat pracuje również w Wyższej Szkole Handlu i Prawa. W tym roku został pełnomocnikiem Polskiego Związku Brydża Sportowego ds. kontaktów z MEN i UKFiS. - Myślę, że brydż zdobędzie pełne prawo istnienia, gdy zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich - uważa arcymistrz.