• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Wyrzucają mnie drzwiami, wracam oknem

Jacek Główczyński
2 lipca 2023, godz. 15:00 
Opinie (114)

Arka Gdynia

Wojciech Łobodziński kilka razy zdobył awans do ekstraklasy jako piłkarz oraz dokonał tego też jako trener. Taki też celem przyświeca mu w pracy z Arką Gdynia. Wojciech Łobodziński kilka razy zdobył awans do ekstraklasy jako piłkarz oraz dokonał tego też jako trener. Taki też celem przyświeca mu w pracy z Arką Gdynia.

- W tym sezonie w I lidze są wielkie marki, mecze będą na dobrych stadionach, a poziom może być nie tylko wyrównany, ale porównywalny z ekstraklasą. Nic zatem nie pozostaje innego jak z tego fajnie skorzystać i grać dobrze. Chcę wrócić do ekstraklasy. Najwyraźniej już tak mam, bo i jako piłkarz tak było, i teraz jako trener, że wyrzucają mnie drzwiami, a wracam oknem. Kilkakrotnie jako piłkarz awansowałem, jako trener awansowałem, to teraz też awansuję - mówi nam Wojciech Łobodziński, który springiem z Chojniczanką Chojnice (0:0) zakończył pierwszy etap przygotowań a zarazem selekcji piłkarzy do Arki Gdynia na sezon 2023/24. Od poniedziałku zgrupowanie w Gniewinie.Arka Gdynia - Chojniczanka 0:0. Bartosz Rymaniak odchodzi. Janusz Kupcewicz z gwiazdą Arka Gdynia - Chojniczanka 0:0. Bartosz Rymaniak odchodzi. Janusz Kupcewicz z gwiazdą

Jacek Główczyński: Jak minęły dwa pierwsze tygodnie przygotowań?

Wojciech Łobodziński: Było dużo motoryki oraz ciężkiego treningu, ale wszystko oczywiście na boisku. Wydaje mi się, że za nami owocny okres. Musiałem poznać drużynę i piłkarzy. Oczywiście aspekty taktyczne też już były. .Karol Czubak powiedział mi, że na treningach jakby wróciły zasady z czasów Ryszarda Tarasiewicza w Arce. Pan był piłkarzem tego szkoleniowca. Czy też uważa pan, że pod względem obciążeń są to podobne zajęcia?

Na pewno pod względem intensywności treningu. Powtarzałem to piłkarzom od pierwszego treningu, że ta intensywność będzie wysoka. Tak trenuje się wszędzie na świecie, więc dlaczego my nie mamy tak trenować. Tak też na pewno będzie w dalszej części sezonu.

Karol Czubak: To nie wstyd. Awans się opłacał. Przeczytaj specjalny wywiad z napastnikiem Arki Gdynia, w którym pytania zadawali czytelnicy Karol Czubak: To nie wstyd. Awans się opłacał. Przeczytaj specjalny wywiad z napastnikiem Arki Gdynia, w którym pytania zadawali czytelnicy

Czy ten okres pozwolił również na wykrystalizowanie się drużyny?

Absolutnie, nie. Również w sparingu z Chojniczanką chciałem zobaczyć wszystkich zawodników, włącznie z tymi z roczników 2005-2006. To są chłopcy, którzy dopiero zaczynają, ale widać w nich ogromny potencjał. Jestem zbudowany ich postawą, podobnie jak i reszty piłkarzy. Szczególnie pierwsza połowa była naprawdę fajna. To co sobie założyliśmy, to wykonywaliśmy. To że nie strzeliliśmy bramki, akurat teraz nie jest najważniejsze.

Arka Gdynia - transfery lato 2023Przyszli:
Wiktor Sawicki (pozycja: napastnik, z drużyny juniorów, kontrakt w Arce do 30.06.2025)
Michał Borecki (pomocnik, KKS 1925 Kalisz, 30.06.2026)
Martin Chudy (paszport: Słowacja, bramkarz, Concordia Chiajna/Rumunia, 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Abdallah Hafez (paszport Egipt, pomocnik, Górnik Polkowice, 30.06.2026 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Paweł Lenarcik (bramkarz, Miedź Legnica, 30.06.2025)
Wojciech Łobodziński (I trener, Miedź Legnica, 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Tomasz Grzegorczyk (asystent I trenera, 30.06.2024)
Paweł Depka (bramkarz, Stolem Gniewino, powrót z wypożyczenia, 30.06.2025)
Olaf Kobacki (pomocnik, Miedź Legnica, powrót z wypożyczenia, 30.06.2026)
Kasjan Lipkowski (obrońca, KKS 1925 Kalisz, powrót z wypożyczenia, 30.06.2028)

Mogą przyjść:
Jakub Wilczyński (napastnik, KKS 1925 Kalisz, powrót z wypożyczenia, 30.06.2023)
Patryk Soboczyński (pomocnik, Stolem Gniewino, powrót z wypożyczenia, 30.06.2025)
Kornel Przyborowski (pomocnik, KP Starogard Gdańsk, powrót z wypożyczenia, 30.06.2024)
Zak Abbott (pomocnik), Kacper Łukowicz (bramkarz) - obaj z drużyny rezerw

Przedłużył kontrakt
Wojciech Zieliński (pomocnik, do 30.06.2027)

Mają odejść:
Bartosz Rymaniak (obrońca, kontrakt w Arce do 30.06.2024)
Marcus (pomocnik/napastnik, koniec kontraktu)

Odeszli:
Mikołaj Łabojko (pomocnik, nowy klub: Skra Częstochowa, wypożyczenie na sezon 2023/24 po powrocie z wypożyczenia z Odry Opole)
Mateusz Stępień (skrzydłowy/wahadłowy, Stal Mielec, transfer definitywny)
Modou Camara (obrońca, Olimpia Grudziądz, wypożyczenie na sezon 2023/24 z opcją skrócenia po rundzie jesiennej)
Daniel Kajzer (bramkarz, Botew Płowdiw/Bułgaria wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Omran Haydary (Afganistan/Holandia, pomocnik, koniec wypożyczenia z Lechii Gdańsk, 1 lipca będzie wolnym zawodnikiem)
Mateusz Żebrowski (pomocnik/napastnik, koniec kontraktu)
Michał Molenda (bramkarz, koniec kontraktu)
Michał Macek, Marcin Radzewicz (asystenci pierwszego trenera, koniec kontraktów)

Arka Gdynia - aktualna kadra pierwszej drużyny


Kibiców na tym etapie przygotowań najbardziej interesują transfery. Czy można ich się jeszcze spodziewać, czy musi się pan zadowolić tymi piłkarzami, co już przyszli?

Na tym etapie ciężko powiedzieć, co tutaj się wydarzy w najbliższych tygodniach. Na razie skupiam się na tym co jest tu i teraz, na poznawaniu drużyny. Tak naprawdę ja muszę ocenić potencjał wszystkich zawodników. Na to potrzebuję czasu i sparingów. Po pierwsze dlatego, aby nikogo z zawodników nie skrzywdzić, a po drugie - aby ocenić, na jakich pozycjach potrzeba nam ewentualnie wparcia.Są trenerzy którzy przychodzą z długą listą życzeń. Jak to było w pana przypadku w Arce Gdynia?

Nie mam długiej listy życzeń. Mamy dobrych piłkarzy i fajne warunki do pracy. Tutaj czuć duch wielkiego klubu i tym jestem podekscytowany. Skupiam się na pracy, którą mam do wykonania na każdym treningu. Na razie pod tym względem wszystko jest OK.

Arka Gdynia: Mateusz Stępień sprzedany, Modou Camara wypożyczony Arka Gdynia: Mateusz Stępień sprzedany, Modou Camara wypożyczony

Arka zapewne tego "ducha" zamieniłaby na to, co stało się pana udziałem jako trenera Miedzi Legnica, czyli awans do ekstraklasy. Są podobieństwa czy to są dwa różne kluby?

Myślę, że to jest już historia. To co się udaje stworzyć z jedną drużyną, niekoniecznie uda się powtórzyć z inną. To co zauważyłem wspólnego to energię, czyli piłkarzy dobrze przygotowanych motorycznie. To jest fajne, bo na tym można zbudować coś więcej.Jaka ma być ta nowa Arka poza tym, że wybiegana? Pod względem piłkarskim, coś możemy zdradzić?

Konkretna, intensywna, ale też nie zabijamy się o jakiś romantyzm w futbolu, bo czasami chcemy być bezpośredni i konkretni. Większość lig tak teraz gra, że liczy się po prostu skuteczność.

W Fortuna 1. Lidze Arka Gdynia nie zarabia na transferach. Bilans ujemny W Fortuna 1. Lidze Arka Gdynia nie zarabia na transferach. Bilans ujemny

Wielu ludzi potem ocenia drużynę przez pryzmat wyników. Na gdyńskim stadionie w poprzednim sezonie były tylko 3 wygrane gospodarzy w 17 meczach. Ma pan swoją opinię, co z tym zrobić i dlaczego tak było?

Ciężko powiedzieć, a z drugiej strony odpowiedź w tej chwili wydaje się... prosta. Skomasowana obrona przeciwników i drużyna gospodarzy, która chcąc wygrać, grała ultra ofensywnie, ale nadziewała się na kontry. Dlatego bardzo dużo elementów, jeśli chodzi o bronienie, będziemy doskonalić.Jak zaczyna się okres przygotowawczy i wchodzi się do nowej drużyny, czy ogląda się nagrania starych meczów, czy też nie mają one już znaczenia i buduje się wszystko od podstaw?

Trochę się patrzy, bo trzeba wiedzieć, gdzie się przyjechało, z kim się będzie pracowało, ale bardziej pod kątem oceny indywidualnej niż całej drużyny.

Arka Gdynia - sparingi lato 2023

 • 1 lipca, Gdynia, Chojniczanka (II liga) 0:0
 • 6 lipca, Gniewino: Piast Gliwice (ekstraklasa)
 • 8 lipca, Gniewino: Radunia Stężyca (II liga)
 • 12 lipca, Gniewino lub Gdynia: Stomil Olsztyn (II liga)
 • 15 lipca, Gdynia, Olimpia Elbląg (II liga)


Zauważyłem w sparingu dwóch nowych kapitanów. Czy to wybór na stałe?

Nie. To początek wyborów moich decyzji. To ja wyznaczę kapitana. Na tę chwilę jeszcze nie wiem, na kogo się zdecyduję. Cały czas poszukuję.

Czy to będzie kolejne odkrycie Arki Gdynia? Kasjan Lipkowski zapewnia: Czy to będzie kolejne odkrycie Arki Gdynia? Kasjan Lipkowski zapewnia: "Sodówka" mi nie grozi

Z reprezentacją Polski do lat 18 był pan mistrzem, a do lat 16 wicemistrzem Europy. Wówczas selekcjonerem był Michał Globisz, później także wiceprezes Arki. Czy mieliście panowie okazję spotkać się w Gdyni?

Oczywiście. Już spotkałem się z trenerem Globiszem. Pan Michał jest dla mniej jak drugi ojciec. Nie wyobrażałem sobie, abym z nim się nie spotkał. Od razu też otrzymałem od niego wsparcie i na pewno na każdym etapie dalej to wsparcie od niego będzie.Czy sytuacja, która panuje wokół klubu, nie uderza w pana, w drużynę, czy potraficie się od tego odciąć?

Ja na razie znam tylko boisko i szatnię. W innych sprawach nie mam zdania, bo ich nie znam. Wiem, że klub stworzył mi dobre warunki do pracy. Mam bardzo dobry kontakt z prezesem. Na tę chwilę nie mogę oczekiwać niczego więcej, bo jestem tylko trenerem. Cóż mogę zrobić innego? Nie chce zakłóceń, chcę pracować, chcę być na boisku, chcę wygrywać. Jeśli będziemy wygrywać jako drużyna to będziemy budzić respekt.  W tym sezonie w I lidze są wielkie marki, mecze będą na dobrych stadionach, a poziom może być nie tylko wyrównany, ale porównywalny z ekstraklasą. Nic zatem nie pozostaje innego jak z tego fajnie skorzystać i grać dobrze.

Michał Kołakowski ponownie prezesem Arki Gdynia. Bojkot meczów domowych Michał Kołakowski ponownie prezesem Arki Gdynia. Bojkot meczów domowych

Jakie zadanie otrzymał pan od klubu?

Wiadomo, że z takim klubem i drużyną jaką mamy, cel może być tylko jeden. Tu nie ma co dyskutować. Trzeba spróbować powalczyć o ten awans. Bez względu na to, z którego miejsca. Plus jest taki, że nawet z szóstego można. Chcemy to zrobić. Właśnie próbuje uświadomić to zawodnikom, żeby nie patrzyli już na to, co wydarzyło się wcześniej. W szatni widać, że bardzo w nich to uderzyło, że nie awansowali. Teraz już widać w nich także nową werwę i chęć spróbowania ponownie. Ja też chcę wrócić do ekstraklasy. Najwyraźniej już tak mam, bo i jako piłkarz tak było, i teraz jako trener, że wyrzucają mnie drzwiami, a wracam oknem. Kilkakrotnie jako piłkarz awansowałem, jako trener awansowałem, to teraz też awansuję.

Typowanie wyników

ARKA Gdynia
Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Jak typowano

33% 105 typowań ARKA Gdynia
24% 78 typowań REMIS
43% 136 typowań Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Twoje daneKluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (114)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Wisła Płock
84% ARKA Gdynia
14% REMIS
2% Wisła Płock

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 29 55 62.1%
2 Sławek Surkont 30 50 56.7%
3 Mariusz Kamiński 30 49 53.3%
4 Marek Dąbrowski 30 49 53.3%
5 Przemek Żuk 30 48 53.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 27 16 5 6 46:22 53
2 Arka Gdynia 27 15 7 5 45:27 52
3 GKS Katowice 27 13 6 8 47:28 45
4 Górnik Łęczna 27 11 12 4 30:24 45
5 Motor Lublin 27 13 6 8 38:33 45
6 GKS Tychy 27 14 3 10 35:31 45
7 Wisła Kraków 27 11 9 7 49:33 42
8 Wisła Płock 27 11 9 7 39:36 42
9 Odra Opole 27 11 7 9 32:28 40
10 Miedź Legnica 27 9 11 7 35:28 38
11 Stal Rzeszów 27 10 5 12 38:43 35
12 Chrobry Głogów 27 9 6 12 29:41 33
13 Znicz Pruszków 27 9 4 14 22:33 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 27 7 9 11 40:42 30
15 Polonia Warszawa 27 7 8 12 32:38 29
16 Resovia 27 7 4 16 28:49 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 27 4 9 14 21:43 21
18 Zagłębie Sosnowiec 27 2 8 17 16:43 14
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 27 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:1 (1:0)
 • Motor Lublin - ARKA GDYNIA 2:2 (2:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
 • Resovia - Stal Rzeszów 0:2 (0:1)
 • GKS Katowice - Odra Opole 1:3 (0:1)
 • Wisła Płock - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
 • Chrobry Głogów - Miedź Legnica 0:0
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa 1:2 (0:1)
 • Znicz Pruszków - GKS Tychy 2:3 (1:0)

Ostatnie wyniki Arki

12 kwietnia 2024, godz. 20:30
HIT
28% Motor Lublin
30% REMIS
42% ARKA Gdynia
Chrobry Głogów
86% ARKA Gdynia
7% REMIS
7% Chrobry Głogów

Relacje LIVE

Najczęściej czytane